UWAGA!

Dawno temu w Elblągu… Świętowano początek wakacji

 Elbląg, Tak wyglądała przystań na bulwarze przed wojną
Tak wyglądała przystań na bulwarze przed wojną

Z dzisiejszym dniem rozpoczęły się wakacje. Z książkami w ręku lub pod pachą można było zobaczyć dziś dzieci małe i duże wędrujące ulicami miasta, rozprawiające w drodze o zaplanowanych podróżach i wycieczkach podczas tego błogiego czasu leniuchowania - pisała elbląska prasa w lipcu 1914 roku.

Wakacje, wakacje! Aż ciepło się robi na sercu, gdy wypowiada się te słowa. Cztery a nawet pięć długich tygodni wolności, nad morzem albo w szumiących zielonych lasach czy w oddalonych od nas górach! Chwile zapomnienia o Horacym czy Cyceronie czy innych wielkich twórcach, o których latami mozolnie się uczymy, czy o zagadnieniach matematycznych, fizycznych czy chemicznych. Najlepsze w szkole są właśnie wakacje, z tym stwierdzeniem zgodzą się wszyscy uczniowie obu płci, tak było też kiedyś i będzie w przyszłości. A po powrocie z wakacji nauka staje się bardziej interesująca, a uczniowie z wielką pasją wymieniają się wspomnieniami i przeżytymi przygodami […]. W domu trwają już przygotowania do zaplanowanej podróży koleją lub statkiem. Walizki są spakowane i wkrótce rozpocznie się podróż nad morze lub do pachnących lasów, żeby tam poszukać odpoczynku i orzeźwienia. Ale nie tylko młodzież tęskni za letnią przerwą, również dorośli potrzebują orzeźwienia dla swoich zszarpanych nerwów i nie mogą się doczekać, kiedy zacznie się urlop (ENN, piątek, 03.07.1914 r.).

 

 

Malborska drużyna wojskowa rozegra mecz w Elblągu
       W najbliższą niedzielę na nowym placu sportowym przy dworcu odbędzie się pierwszy mecz piłki nożnej. Organizatorem imprezy jest Związek Sportowy Victoria, który tego dnia obchodzi swoje coroczne święto. Przeciwnikiem będzie bardzo mocna drużyna Regimentu Piechoty Zakonu Niemieckiego z Malborka (niem. Marienburg). Mecz rozpocznie się o godz. 14.30 (ENN, czwartek, 02.07.1914 r.).
      
       Młoda kobieta szukała śmierci w rzece

W ostatnich dniach z bliżej nieokreślonych powodów młoda dziewczyna skoczyła do rzeki Elbląg w pobliżu mostu kolejowego, by odebrać sobie życie. Incydent ten zauważył pracownik kolei, który skoczył do wody za dziewczyną i wyciągnął młodą kobietę bez oznak świadomości z wody. Po telefonie do policji kryminalnej na miejscu zdarzenia pojawił się się sierżant Kross, któremu po długiej próbie udało się przywrócić dziewczynę do życia (ENN, czwartek, 02.07.1914 r.).
      
       Na targu rybnym ukradziono emeryturę starszej kobiecie

Starsza kobieta, emerytka wybrała się po odebraniu z poczty swojej comiesięcznej emerytury w kwocie 20 marek na targ rybny na zakupy. Tam w tłumie ukradziono jej z kieszeni spódnicy całą kwotę, na którą kobieta tak długo się cieszyła (ENN, czwartek, 02.07.1914 r.).
      
       „Przyjacielska przysługa”

Bezdomny formierz Gustaw W. zaprowadził wczoraj robotnika H., który leżał „chory” na ulicy, do domu. Z korytarza jako „zapłatę” za przyjacielską przysługę zabrał zegarek „chorego”. Policja jednak zarekwirowała ukradzioną rzecz (ENN, pitek, 03.07.1914 r.).
      
       Rozpoczął się czas wycieczek

Również wiejskie szkoły organizują wycieczki koleją. Dziś rano uczniowie i uczennice z Ellerwald (dziesiejsze Kazimierzowo) w towarzystwie swojego nauczyciela udali się do Malborka (niem. Marienburg), by zwiedzić tamtejszy zamek (ENN, sobota, 04.07.1914 r.).
      
       Wypadek na budowie koszar

W piątek o godz. 16 z dachu budynku dla szeregowych nr 3 spadła deska pomostu rusztowania i trafiła pracującego w piwnicy murarza Müllera, który doznał poważnych obrażeń głowy. Murarz udał się o własnych siłach do szpitala przy wsparciu kolegów (ENN, sobota, 04.07.1914 r.).

 

Niesłusznie oskarżony
       Plotki krążące w naszym mieście o rzekomym aresztowaniu właściciela tutejszego sklepu z zegarami i ze złotem, który miał zostać oskarżony o sprzeniewierzenie zegarów i złota o dużej wartości, jak podaje właściwy urząd, nie są zgodne z prawdą (ENN, sobota, 04.07.1914 r.).

 

Co tydzień cytujemy i tłumaczymy fragmenty artykułów z gazet, które ukazywały się w Elbingu, tym razem z drugiego dziesięciolecia XX wieku. Obecnie przywołujemy publikacje z gazety "Elbinger Nachrichten",

tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Krótko i na temat. Na zdjęciu u dołu po prawej stronie widoczny końcowy przystanek tramwajowy (tory), jednej z dwóch linii tramwajowych, uruchomionych w listopadzie 1895 roku, która biegła od ówczesnego Dworca Głównego Kolei Wschodniopruskiej – Ostbahn do pasażerskiej przystani żeglugi parowej nad rzeką Elbląg, obok Mostu Niskiego, skąd kursowały statki m. in. do Krynicy Morskiej – Kahlberg (Łysica, Łysa Góra), Piławy – Pillau, obecny Bałtijsk, oraz Królewca – Konigsberg (Góra Króla), obecny Kaliningrad. Za rzeką na północnym krańcu Wyspy Spichrzów, przy ówczesnym Lubecker Ufer – Nabrzeże Lubeckie, obecnie ul. Wybrzeże Gdańskie, okazały budynek z 1905 roku Stowarzyszenia Wioślarskiego „Nautilus” – Ruder Verein „Nautilus” E. V, które zostało założone 18.04.1877 roku. Dzisiaj w tym miejscu znajduje się Ośrodek Sportów Wodnych „Fala”. Odnośnie owego dawnego placu sportowego i boiska przy dworcu, to obecnie w tym miejscu znajduje się Dworzec PKS oraz plac przystankowo-manewrowy autobusów.
 • To były cudowne wakacje, po nich część starszych chłopców, od razu została zapakowana do armat, lub poczęstowana gazem z musztardy. Ziemia pruska wkrótce doczekała się dziejowego rewanżu i na tych samych polach gdzie poległ kwiat teutońskiego rycerstwa, dzielny generał Hindenburg rozgromił wszawych Słowian jak Gandalf armię Azoga. Po wakacjach nadszedł czas chwały i Żelaznych Krzyży.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  8
  Ludendorff(2021-07-10)
 • a potem zaatakowali ruskich i dostali bęcki
 • Kiedy wybuchła I wojna światowa, praktycznie wypowiadały ją poszczególne państwa w dniach od 1 do 5 sierpnia 1914 roku, to wakacje w Niemczech kończyły się. A ta bitwa pod Tannenbergiem (polskim Grunwaldem)odbyła się praktycznie od 26 do 31 sierpnia 1914 roku. Tak więc wtedy dzieci wróciły po wakacjach do szkół. Prawda, że ci starsi, którzy osiągnęli wiek poborowy w następnych latach wojny zasilali armię Cesarstwa Niemiec, ale nauki w szkołach nie przerwano. A o ówczesnym generale Hindenburgu uznanym potem za zbawcę Prus i autora zwycięstwa nad armią rosyjską w tej bitwie, mawiano, że ten dzielny generał spał pod Tannenbergiem przed bitwą, w czasie bitwy i po jej zakończeniu. O jej wyniku dowiedział się od swego adiutanta, który obudził go z błogiego snu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  Nattura burra.(2021-07-10)
 • Krótko i na temat. W notatce o. .– wypadku na budowie koszar -… to chodzi o kompleks zabudowań koszarowy przy ówczesnej Mackensenstrasse – ul. Gen. Augusta Mackensena, obecnie ul. Saperów, które powstawały w wyniku uchwały Rady Miasta z dnia 31.05.1912 roku o ich budowie (na koszt miasta)i wynajęciu dla potrzeb stałego garnizonu wojskowego w dawnym Elblągu. Początkowo jako Schupo Kaserne, gdzie stacjonował 143 Cesarski Pułk Piechoty oraz Prezydium Policji, następnie rozbudowane w latach 1933-1935 jako Danziger Kaserne – Koszary Gdańskie. Po II WŚ koszary WP, a obecnie od 1990 roku Miasteczko Szkolne.
 • "uczniowie obu płci "a pozostali ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  3
  $$$$$$$$$(2021-07-10)
 • .. .- z Ellerwald (dziesiejsze Kazimierzowo)-. .. Bardzo nieprecyzyjnie. O który Trift na Ellerwaldzie chodzi? - Bowiem Ellerwald składał się w sumie z V Triftów. Kazimierzowo figurowało jako Ellerwald III Trift.
 • @CL - A Narmeln?
Reklama