UWAGA!

Dawno temu w Elblągu… W Szkole Cesarzowej Wiktorii obchodzono święta

 Elbląg, Zdjęcie pochodzi ze strony internetowej I LO w Elblągu
Zdjęcie pochodzi ze strony internetowej I LO w Elblągu

Szkoła Cesarzowej Augusty Wiktorii (dzisiaj mieści się tu I LO – red.) zaprosiła wczoraj wieczorem mieszkańców na przedstawienie bożonarodzeniowe. Jest to tradycja, która stała się w niektórych placówkach oświatowych zwyczajem, a mianowicie, że uczniowie i uczennice zbierają się razem w przedświątecznym nastroju, by w kręgu rodziców i przyjaciół poczuć przedsmak tego wspaniałego święta. Także więc szkoła Cesarzowej Augusty Wiktorii sprawiła wiele radości swoim uczennicom. – informowała gazeta „Elbinger Tageblatt” z 1925 roku.

W program artystyczny wpleciono piosenki i scenki teatralne, które odpowiadały materiałowi nauczania i były ćwiczone tylko przez uczennice. Nowo utworzona orkiestra złożona z uczennic bardzo dobrze dobrała program i udowodniła, że jej członkowie nie stawiają muzyki jako środka artystycznego przekazu na ostatnim miejscu. […] Podczas przedstawienia noworocznego w wykonaniu młodszych uczennic mogliśmy zobaczyć je w kostiumach przedstawiających rok i 12 miesięcy […]. Można sobie tylko życzyć, by podczas powtórki tego wydarzenia, która będzie miała miejsce dzisiejszego wieczoru, również przybyło wielu widzów, aby cel tego przedsięwzięcia został osiągnięty i dochód z wydarzenia umilił ubogim dzieciom Boże Narodzenie (ET, sobota, 19.12.1925 r.).

 

Elbląski akcent w kinie miejskim

Na ekranie miejskiego kina Stadtkino zapowiedziano całkiem interesujący program. Obok siedmioaktowego filmu sensacyjnego i komedii z udziałem Fatty'iego [chodzi tutaj o Roscoe Conklinga Arbuckle'a, znanego jako Fatty Arbuckle, merykańskiego aktora komediowego z okresu kina niemego - Wikipedia] będzie można zobaczyć film przedstawiający elbląski ruch uliczny. Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia kino miejskie dziś i jutro ma do dyspozycji dla każdego po jednym darmowym bilecie (ET, wtorek, 22.12.1925 r.).

 

Lekcja higieny dla młodzieży szkolnej

Minister oświaty w rozporządzeniu zwraca ponownie uwagę na ważność i konieczność wprowadzenia zajęć na temat higieny dla młodzieży szkolnej. Nauczyciele więc będą zobligowani do przestrzegania przepisów dotyczących przydziału zajęć z nauki o zdrowiu i wplecenia ich w szkolne programy nauczania młodzieży ze szkół ludowej, średniej i wyższej (ET, środa, 23.12.1925 r.).

 

Świąteczne spotkanie przy piwie

Trzeciego dnia świąt członkowie i zaproszeni goście Niemieckiego Towarzystwa Kolonialnego spotkali się w hotelu Rausch na przedpołudniowym mitingu przy piwie. Spotkanie uprzyjemniła muzyka. Przewodniczący elbląskiego oddziału, właściciel drukarni Walter Becker przekazał przewodniczącemu kasy, dyrektorowi banku Brasse wyjątkowy prezent, słonia skarbonkę. Natychmiast został otoczony wianuszkiem ofiarnych członków, pionierów myśli kolonialnej. […] Potem zebrani goście odśpiewali patriotyczną pieśń niemiecką, po której głos zabrali zgromadzeni goście, a na samym końcu w imieniu niemieckiej młodzieży najmłodszy członek naszego oddziału pan Helmut Draws (ET, wtorek, 29.12.1925 r.).

 

Co tydzień cytujemy i tłumaczymy fragmenty artykułów z gazet, które ukazywały się w Elbingu w latach 20. XX wieku. Są one zdigitalizowane przez Bibliotekę Elbląską, z której zbiorów korzystamy. Obecnie przywołujemy publikacje z gazety "Elbinger Tageblatt"

tłum. DK

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Ooo super wiedzieć o swoim mieście. Zawsze zastanawiało mnie i moich przyjaciół co w tym budynku miało swoją siedzibę. Czy redaktor artykułu ma wiedzę co mieściło sie przed wojna w palacyku przy zamechu???? A budynek w parku modrzewia?do tej pory stoi. co tam sie działo?
 • Pałacyk, dawny Dom Kultury Zamechu był własnością rodziny Baumgarth (właściciele fabryki świec), potem przeszedł we władanie rodziny Tiessen, a ostatnim mieszkańcem do czasu II wojny był dyrektor generalny znacjonalizowanych zakładów Schichaua - Nöe. Natomiast budynek w parku Modrzewie to pozostałość domu dla służby rodziny Zeisse, spadkobierców Schichaua. Willę tej rodziny z chwilą ich bankructwa przejęło ją NSDAP, gdzie zorganizowano szkołę dla aktywistów partyjnych. Natomiast w dawnej stróżówce koszarowała ochrona oraz część personelu obsługi szkoły.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  25
  1
  Partgen.(2020-12-26)
 • Fajnie, że interesujesz się swoim miastem i jego historią. Ale widzę, że wiedzę chcesz czerpać tylko z internetu. Sięgnij po książki i albumy przedstawiające stary Elbląg. Naprawdę jest tego sporo.
 • @mm263 - Takie albumy ciezko zdobyc, ksiazki sa drogie nie kazdego stac. Takze masz dobre rady wujku dobra rada, ale wiedza na portalach internetowych np. fotopolska, czy FB nie jest taka zła, poza tym prawie za free.
 • Wystarczy google.
Reklama