UWAGA!

Dawno temu w Elblągu… wzmożono kontrole na drogach

 Elbląg, Nieistniejący już kościół św. Anny (dzisiejszy park Traugutta), widok sprzed wojny
Nieistniejący już kościół św. Anny (dzisiejszy park Traugutta), widok sprzed wojny

Często na ulicach i szosach w okolicy Elbląga dochodzi do wypadków z udziałem rowerzystów, którzy z dużą prędkością i nie używając dzwonka jeżdżą na odcinkach uczęszczanych przez spacerowiczów. Jak udało nam się dowiedzieć, na tych właśnie odcinkach wzmożono surową kontrolę policji z powiatu ziemskiego, by położyć kres niebezpiecznym zachowaniom niektórych rowerzystów - pisała elbląska prasa we wrześniu 1900 roku. O czym jeszcze pisała?

Wizyta pary cesarskiej w Kadynach

Major żandarmerii Hegener z Gdańska (niem. Danzig) przybył do Elbląga i udał się do domu okręgowego, gdzie odbył spotkanie ze starostą powiatu von Etzdorffem i asesorem rządowym von Hippelem. Przypuszczamy, że spotkanie to miało związek z mającą się odbyć niedługo wizytą Cesarza i Cesarzowej w Kadynach (niem. Cadinen) (AZ, sobota, 08.09.1900 r.).

 

Wycieczka do Pęklewa

Mieszany chór śpiewaczy szkółki niedzielnej przy kościele św. Anny zorganizował wczoraj w południe wycieczkę do Pęklewa (niem. Panklau). Śpiewy i gry, a także późniejsze wspólne biesiadowanie w Angielskim Zdroju (niem. Englisch Brunnen) sprawiły, że spora gromadka spędziła ze sobą długie, miłe chwile (AZ, wtorek, 11.09.1900 r.).

 

Menażeria oblegana przez szkoły

Menażeria Malferteinera na Małym Placu Zabaw (niem. Kl. Exerzierplaz) cieszy się coraz większym zainteresowaniem szkół. W ostatnich dniach nie tylko nasze miejskie szkoły w towarzystwie swoich nauczycieli odwiedziły menażerię. Dziś przed południem przybyły tutaj także na czterech wielkich wozach drabiniastych trzy szkoły z Próchnika (niem. Dörbeck) z około 180 dziećmi. Największą sensacją cieszy się obecnie dwójka ludzi z Afryki, nazywana ludźmi-tygrysami. Mężczyzna Mabala ma 26 lat. Jest szczupły i wysoki i nosi białą brodę, z której jest dumny. Dziewczynka Nobont, która ma dopiero 8 lat, również posiada ładną budowę ciała (AZ, wtorek, 11.09. 1900 r.).

 

Trwają przygotowania do przyjazdu cesarskiej pary

Królewski zamek w Kadynach (niem. Cadinen) zostanie z okazji zbliżającej się wizyty pary cesarskiej wyposażony w nowe meble. Dekoratorzy z Berlina przybyli tutaj już wcześnie rano w sobotę. Za transport mebli odpowiada dworski spedytor Knauer z Berlina. Trzy załadowane meblami wagony przybędą w sobotę, niedzielę i poniedziałek na tutejszy dworzec, gdzie zostaną przejęte przez kolej nadzalewową i przetransportowane do Tolkmicka (niem. Tolkemit). Wszystko wskazuje na to, że przyjazd cesarskiej pary nastąpi wcześniej niż oczekiwano. Konkretnego terminu jednak do tej pory nie ustalono (AZ, środa, 12.09.1900 r.).

 

Wypadek z udziałem koni

Siedmioletni syn właściciela ziemskiego Schulza z miejscowości Stuba Hermann w swoim wolnym czasie bawił się biegając po polach. Gdy niedawno biegał za końmi właściciela ziemskiego Adolfa Eichorna, jeden z koni nagle wierzgnął i trafił chłopca w głowę tak, że ten padł nieprzytomny na ziemię. Musiał zostać przewieziony do szpitala w Elblągu, gdzie lekarz stwierdził złamanie czaszki. Wiele odłamków kości zostało już usuniętych z głowy i z tego, co mówi lekarz, miną miesiące, zanim chłopak wyjdzie ze szpitala (AZ, środa, 12.09.1900 r.).

 

Koncert w Bellevue

W ogrodzie Bellevue w jutrzejszy czwartek po południu o godz. 16 odbędzie się koncert w wykonaniu szkoły muzyki militarnej pod przewodnictwem kapelmistrza, pana Lammicha. Bogaty program oferuje w programie m.in. nowy utwór: "Prosto do Chin!" (AZ, czwartek, 13.09. 1900 r.).

 

Firma Singer Co. odznaczona na paryskiej wystawie światowej

Firma Singer Co. Maszyny do szycia spółka akcyjna, która posiada swoją filię również w naszym mieście, została odznaczona na paryskiej wystawie światowej najważniejszą nagrodą (Grand Prix) (AZ, czwartek, 13.09.1900 r.).

 

Co tydzień cytujemy i tłumaczymy fragmenty artykułów z gazet, które ukazywały się w Elbingu, tym razem z pierwszego dziesięciolecia XX wieku. Obecnie przywołujemy publikacje z gazety Altpreußische Zeitung" i "Elbinger Neueste Nachrichten". Korzystamy ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Elbląskiej.

tłum. DK

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Mariusz G. , były radny PiS i członek rady nadzorczej państwowej firmy Enea Elektrownia Połaniec, jest wśród kolejnych osób aresztowanych w aferze wizowej - wynika z informacji WP.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  13
  pisowska pato Polska(2023-09-16)
 • Według Onetu wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk został wyrzucony z rządu i z list PiS, bo pomógł swoim współpracownikom stworzyć nielegalny kanał przerzutu imigrantów z Azji i Afryki przez Europę do Stanów Zjednoczonych. Portal przedstawił szczegóły jednego z najbardziej efektownych przerzutów nielegalnych imigrantów z Indii. Wedle doniesień ściągani przez Wawrzyka Hindusi udawali ekipy filmowe z Bollywood. Za przerzucenie do Ameryki każdy płacił 25-40 tysięcy dolarów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  12
  Patologia i s... syństwo(2023-09-16)
 • Gdzie była ta Bellevue?
 • Mimo wczesnej pory dnia jakoś zmobilizowałem swój umysł i kilkukrotnie przeczytałem ten artykuł. Zdecydowanie dotyczy on wydarzeń na naszych obecnych ziemiach jakie rozegrały się w 1900 roku. A tu komentarze, które się pod nim pojawiły są jak spadłe zgniłe owoce. Po prostu to odpady nikomu i niczemu nie służące. Jeszcze raz proszę, aby swoje fobie i chęć politykowania prowadzić tam, gdzie ich miejsce. Tutaj tego rodzaju opinie zakłócają odbiór tekstu, który interesuje miłośników historii.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  23
  3
  Cesarz w Kadynach.(2023-09-16)
 • @Cesarz w Kadynach - to brak zdecydowanej reakcji i działania PORTEL-u doprowadza do wysypu tego rodzaju dewiacji społecznych.
 • Podczas leśnych patroli w otulinie Bieszczadzkiego Parku Narodowego aktywiści odkryli dziesięć wyciętych drzew w wieku między 170 a 290 lat. Ich protesty w obronie lasów zostały jednak po raz kolejny stłumione
 • @J.B - www.portel.pl Hashtagi: #5a=Bellevue, #Soldatenheim, #Studentenheim, #59
 • @J.B - Współczesny adres to: gen. Józefa Bema 59.Żeby nie było watpliwości, ul. Bema 53,to tylko obiekt o podobnie brzmiącej nazwie nie mający nic wspólnego z dawną Etablissement Bellevue... pisałem o tym dość obszernie na tym forum. Hashtagi: #6=Grommelt=53...!!!5a=Bellevue, #Soldatenheim,
 • @F.H.R. - Nie widzę mojego ostatniego wpisu, czyżby cenzura... Hashtagi: #True
 • nie ma co promować niemczyzny teraz też nagle zza pleców ktoś na chodniku jedzie na rowerze lub hulajnodze aż strach
 • ... - z miejscowości Stuba -... To dzisiejsza wieś STOBNA, niedaleko Kępek nad Nogatem.
 • Taaa
Reklama