UWAGA!

Dawno temu w Elblągu… zwalniano w zakładach Schichaua

2013-06-22
Aktualizowany 2013-06-29 10:41
 
Elbląg, Stocznia Schichau'a
Stocznia Schichau'a

Dziś w zakładach Schichau'a z powodu redukcji etatów miało zostać zwolnionych kolejnych 250 osób, jednak dzięki złożonemu w naszym rządzie sprzeciwowi zainteresowanych zwolnionych zostanie na razie sto osób. Nowe kierownictwo zakładów Schichau'a ma zamiar zredukować załogę do 2000… Zakłady zatrudniały wcześniej ponad 6000 osób, łatwo sobie można wyobrazić, jakie skutki taka redukcja oznacza dla rozwoju gospodarczego naszego miasta. (ET, sobota, 22.06.1929 r.)

 

Poturbowany przez pług...Przejechany i mocno poturbowany przez pług został wczoraj w południe podczas codziennych prac rolnych Erich Sabrowski. Mężczyzna doznał złamań kości w wielu miejscach i został przewieziony do szpitala sióstr Diakonisek. (ET, piątek, 21.06.1929 r.)
      
       Pomyślmy o współpasażerach
       Z doniesionych nam informacji wynika, że podróżni w pociągach zajmują więcej miejsca niż im przysługuje. Utrudnia to dosiadającym się pasażerom znalezienie wolnego miejsca. W myśl kodeksu ruchu kolejowego pasażer może zająć dla siebie i dla podróżujących z nim osób tylko jedno miejsce siedzące. Kto zajmuje więcej miejsc niż jedno, powinien uiścić opłatę w kwocie 3 marek. (ET, piątek, 21.06.1929 r.)
      
       Zderzenie na Wysokim Moście
       Wczoraj wieczorem na ulicy Giełdowej (niem. Boersenstrasse) doszło do zderzenia motocykla z autem osobowym, w wyniku którego auto zostało znacznie uszkodzone. Winę w wypadku ponosi kierowca motocykla, który oprócz tego, że jechał, nie posiadając dokumentów, nie posiadał sprawnych hamulców oraz tablicy rejestracyjnej. Z tego powodu dwuślad został tymczasowo zarekwirowany przez policję. (ET, środa, 26.06.1929 r.)
      
       Czwarty Wiedeński Praterfest w Elblągu
       W dniach 28 czerwca – 9 lipca na placu Rosswiesen odbędzie się znów znany z ubiegłych lat Wiedeński Praterfest. W ostatnich dniach rozpoczęto na placu przygotowania związane z imprezą, by do piątku, tj. dnia jej rozpoczęcia, stało już na nim namiotowe miasteczko. Oprócz znanych już nam atrakcji związanych z imprezą doszło kilka nowych. Wymienić warto nowoczesną karuzelę oraz namiot z dzikimi, upartymi osłami. […] Kierownictwo imprezy zapowiada, że za kwotę 10 fenigów za wstęp każdego wieczora zapewni inne atrakcje […]. (ET, środa, 26.06.1929 r.)
      
       Poważnie ranny przez konia
       Wczoraj po południu z niewiadomych powodów koń właściciela ziemskiego z Gr. Roebern, który zatrzymał się ze swoją furmanką przed młynem przy ul. Traugutta (niem. Äusserer Mühlendamm), ruszył w kierunku ul. 1 Maja (niem. Innerer Muehlendamm). Stojący na rogu 3 Maja (niem. Johannisstrasse) policjant regulujący ruchem w tamtym rejonie próbował zatrzymać zwierzę. Furmanka z pędzącym koniem przewróciła mężczyznę na ziemię i przejechała po nim, skutkiem czego został on poważnie ranny. Innemu policjantowi udało się na rogu 12 Lutego (niem. HoheZinnStrasse, tłum. ul. Wysokiej Blanki) zatrzymać zwierzę, tak że nie wyrządziło ono już żadnych szkód. Furmanka została dość znacznie zniszczona. (ET, piątek, 28.06.1929 r.)
      
       Potrącono chłopca
       Wczoraj przed południem na ulicy Kościuszki (niem. Wittenfelderstrasse) w pobliżu Krzaczastego Młyna (niem. Strauchmuehle) chłopiec został potrącony przez motocyklistę i doznał urazu głowy. Winę w wypadku ponosi prawdopodobnie chłopiec, który nagle wpadł pod koła pojazdu. (ET, piątek, 28.06.1929 r.)
      
       Kradzież na placu Rosswiesen
       Dzisiejszej nocy na placu Rosswiesen doszło do kradzieży. Przybyły specjalnie na Wiedeński Praterfest przedsiębiorca handlujący napojami alkoholowymi zostawił w jednym z namiotów dwie oplatane butelki z winiakiem, w każdej po dwadzieścia litrów napoju. Mimo, że na terenie obozowiska obecny był stróż, dwie butle zostały ukradzione. (ET, piątek, 28.06.1929 r.)
      
       Blokada ulic
       Plac Wolności (niem. „Am Lustgarten”, pol. Przy Ogrodzie Przyjemności), ulice od Giermków (niem. Junkerstrasse) do Rycerskiej (niem. Friedrichstrasse) muszą być zablokowane dla ruchu pojazdów ze względu na trwające tam budowy. (ET, sobota, 29.06.1929 r.)
      
       Włoska noc w resursie mieszczańskiej
       Włoską noc organizuje dziś wieczorem w resursie mieszczańskiej (niem. Buerger-Ressource) stowarzyszenie „Kobiety – społeczniczki”. Przewidziane są występy i tańce. Zebrane podczas wieczoru pieniądze zostaną przeznaczone na cele charytatywne. (ET, sobota, 29.06.1929 r.)
      
       Publikujemy teksty przypominające wydarzenia z początku XX wieku, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Przejrzeliśmy już numery „Elbinger Neueste Nachrichten” ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej, teraz sięgamy do „Elbinger Tageblatt”. Zbiory tego pisma są niekompletne, stąd przeskok do 1929 roku.
        

tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Po burzliwych dyskusjach w Reichstagu, na mocy ustawy z 16.5.1929 r. przedsiębiorstwo przekształcono w spółkę z zachowaniem dotychczasowej nazwy, do której dodano zwrot „ spółka z ograniczoną odpowiedzialnością” - (G. m. b. H. ) Gesellschaft mit beschränkter Haftung. Duża była w tym rola dyrektora Wydziału Wschodniego Urzędu Spraw zagranicznych (Auswärtiges Amt), Herberta von Dirksena. W myśl tej ustawy zakłady Schichau’ a w Elblągu miały stać się własnością Rzeszy, państwa pruskiego i Wolnego Miasta Gdańska. Tak więc nie udało się utrzymać zakładów Schichaua jako prywatnej firmy i dwójka spadkobierców Hildegard Carlson, syn Carl Ferdinand Carlson i córka Karin, na mocy zawartej z nimi umowy nie weszła do zarządu nowo utworzonej spółki. Carl F. Carlson ukończył studia w Gdańsku i Szwecji, po 1929 r. wyjechał do Szwecji i przyjął nazwisko Cragholm. Karin Carlson wyszła w 1930 r. za mąż za inż. Eberharda Westphala, który od 1933 r. był zatrudniony w nowej już firmie F. Schichau G. m. b. H. Jemu i jego żonie została przyznana dożywotnia renta i zwolniono ich z szeregu zobowiązań na rzecz państwa i miasta. Mimo zmian, zakłady używały w dalszym ciągu starej nazwy firmowej. Nowym dyrektorem został Hermann Noé – zatrudniony przedtem w zakładach włókienniczych na terenie Saksonii. Kierował on firmą aż do 1945 r. , kiedy to została przejęta przez władze polskie (Stocznia Nr 16). Mieszkał w „ pałacyku” przy ul. Stoczniowej.
  • [1] – Zwolnienia w Zakładach Schichaua… . Zwolnienia te wynikały z sankcji nałożonych na Niemcy po I wojnie światowej. Także w Elblągu zabroniono produkcji jednostek wojennych, a trwałych związków z armatorami cywilnymi nie udało się nawiązać. Nie wykonano na czas modernizacji wyposażenia, technologii pracy, maszyny i urządzenia były przestarzałe, o niskiej wydajności, co w ostateczności podrażało koszty wytwarzania. W efekcie przedsiębiorstwo F. Schichaua nie miało dostatecznych środków na modernizację i znalazło się w końcu lat dwudziestych w obliczu bankructwa. Jedynie ingerencja państwa uratowała je przed całkowitym upadkiem. Już od 1926 r. korzystały one z milionowych kredytów udzielanych im przez rząd Rzeszy jak i Prus, m. in. w ramach Osthilfe (Pomoc dla Wschodu). Początkowo kredyty przydzielane były nielegalne bez wiedzy parlamentu. Ale konieczność ich zwiększenia zmusiła władze wykonawcze do poinformowania o tym niemieckiego Reichstagu i pruskiego Landtagu. Przyznane kredyty przyczyniły się do krótkotrwałego ożywienia przedsiębiorstwa, ale na dłuższy okres czasu nie można go było ratować, jako prywatnej firmy. W latach 1927-28 aż jedna piąta ludności Elbląga związana była z zakładami Schichau’ a.
  • [2] – Poturbowany przez pług i przywieziony do Szpitala Diakonisek… To Szpital Diakonis przy ul. Zw. Jaszczurczego. [3] – Zderzenie przy Moście Wysokiem, na Börsestraße … To dzisiejsza ul. Giełdowa, prawdopodobnie najkrótsza ulica w Elblągu. To właśnie przy niej stała niegdyś giełda, a teraz w jej miejscu powstaje Specjal Pub. [4] – Czwarty wiedeński Praterfest na Placu Roßwiesen i kradzież na Placu Roßwiesen… Chodzi tu o plac przy nie istniejącym już dworcu towarowym (Roßwiesen-Bahnhof) przy ul. Zagonowej (Roßwiesenstraße). Miejsce to nazywano dawniej „ Elbląskim Praterem” , tu przyjeżdżał cyrk, była karuzela – był to taki Rummel-Platz, rejwach.
Reklama