UWAGA!

Dawno temu w Elblągu…Pływacy rywalizowali w rzece

 
Elbląg, Dawno temu w Elblągu…Pływacy rywalizowali w rzece

- Związek Pływacki, podobnie jak w ubiegłych latach, organizuje zawody pływackie po rzece Elbląg. Zawody zaplanowane są na ostatnią niedzielę miesiąca. Odcinek, jaki będą mieć do przepłynięcia zawodnicy, wynosi 2000 metrów - pisała elbląska prasa w lipcu 1914 roku.

Po szczeblach kariery

Radca Wyższego Sądu Administracyjnego, tajny radca rządowy Dippe został mianowany prezydentem senatu Wyższego Sądu Administracyjnego w Berlinie. Tajny radca Dippe był w latach 80-tych starostą powiatu elbląskiego [niem. Landrat był to w Prusach urzędnik administrujący powiatem, zwany również radcą ziemskim, starostą lub konsyliarzem. Landrat był najwyższym przedstawicielem władzy wykonawczej na terenie powiatu. Reprezentował interesy pruskiego króla, którego rozkazy otrzymywał na piśmie w formie rozporządzeń – Wikipedia] (ENN, niedziela, 04.07.1914 r.).
      
       Ożywiony ruch na dworcach

Przybyły o godz. 15.24 pociąg wakacyjny jadący na trasie Elbląg-Królewiec (niem. Koenigsberg) przywiózł 110 pasażerów zmierzających do Elbląga i Krynicy Morskiej (niem. Kahlberg). 26 z nich przesiadło się od razu do podstawionej już kolejki nadzalewowej, udajac się w kierunku Krynicy. Większość przybyłych podróżnych zostało odebranych przez przyjaciół i znajomych z Elbląga i udało się najpierw do miasta. Duży ruch na dworcu panował od piątku do niedzieli wieczorem i wszystkie pociągi, szczególnie pospieszne, mimo zwiększenia ilości wagonów, były pełne (ENN, niedziela, 04.07.1914 r.).
      
       Coraz więcej gości odwiedza Kadyny

W Kadynach (niem. Cadinen) panowało wczoraj duże ożywienie, ponieważ zjechały się tam stowarzyszenia z Elbląga, Gdańska i Królewca i po zwiedzeniu znajdujących się tam dóbr i fabryki majoliki goście udali się do Krynicy. Od jakiegoś czasu, jak powszechnie wiadomo, przyjeżdżają latem do Kadyn na życzenie cesarza berlińscy stróże prawa. W tym roku przybył tu jedynie jeden urzędnik, jednak mają przyjeżdżać kolejni. Jak podano w Kadynach, cesarz przybędzie tutaj dopiero po manewrach cesarskich [manewry wojskowe, po 1871 roku zwane manewrami cesarskimi (niem. Kaisermanöver), były oprócz polowań, ulubioną rozrywką kolejnych niemieckich cesarzy. Często brały w nich udział tysiące żołnierzy i ta swego rodzaju "zabawa" w wojnę trwała przez kilka dni - www.izba.centrum.zarow.pl] (ENN, poniedziałek, 05.07.1914 r.).
      
       Koncert Pułku Artylerii Polowej nr 35 w Bażantarni

W Bażantarni (niem. Vogelsang) koncertowała wczoraj kapela Pułku Artylerii Polowej nr 35 z Iławy (niem. Deutsch Eylau) pod kierownictwem mistrza muzycznego Panse. Bażantarnia pokazała znów wczoraj przy pięknej letniej pogodzie swoje piękne oblicze. Była to wielka przyjemność móc słuchać w cieniu drzew wspaniałego wykonania koncertu kapeli. W programie koncertu można było posłuchać najbardziej ulubionych melodii, począwszy od “Nietoperza” (niem. Fledermaus), poprzez “Gejszę” po utwór “Fałszywy baron” (niem. Juxbaron). Liczna publiczność bawiła się wyśmienicie i gdy jakiś ulubiony szlagier rozbrzmiewał ze sceny, można było zobaczyć ludzi poruszającch się w takt muzyki (ENN, poniedziałek, 05.07.1914 r.).
      
       Bagaż okazał się za ciężki

Pewien robotnik z Elbląga zobowiązał się wczoraj, że zaniesie ciężki bagaż na dworzec. W zamian za to miał otrzymać 5 marek. W drodze jednak upał tak dał mu się we znaki, że powierzone zadanie okazało się za ciężkie. Bez namysłu pozostawił więc bagaż na ulicy i zniknął. Gdy został aresztowany, zdążył już upłynnić pieniądze. By, w rzeczy samej, zaspokoić palące pragnienie! (ENN, środa, 08.07.1914 r.).
      
       Okazja czyni złodzieja

Robotnicy bracia Cl. - jeden z nich jest znanym złodziejem zegarków – chcieli przynieść właścicielowi ziemskiemu W. z Gronowa Górnego (niem. Grunau Höhe) swoje dokumenty. Nie zastali jednak nikogo. Gdy właściciel ziemski wrócił do domu, zauważył, że brakuje zegara i łańcuszka, a w kurniku ktoś wypił jajka. Bracia Cl. trafili do aresztu (ENN, czwartek, 09.07.1914 r.).

 

Co tydzień cytujemy i tłumaczymy fragmenty artykułów z gazet, które ukazywały się w Elbingu, tym razem z drugiego dziesięciolecia XX wieku. Obecnie przywołujemy publikacje z gazety "Elbinger Nachrichten",

tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Krótko i na temat. Na zdjęciu widok z Mostu Niskiego na rzekę Elbląg – Elbingfluss. Po prawej stronie, za przystanią pasażerską, spichlerz w którym w latach 1887-1929 mieściło się Towarzystwo Żeglugi Parowej F. Schichau, a dalej jego zakłady. Zaś po lewej stronie rzeki na Wyspie Spichrzów, przy ówczesnym Lubecker Ufer – Nabrzeże Lubeckie, obecnie ul. Wybrzeże Gdańskie, siedziba Stowarzyszenia Wioślarskiego „Nautilus”. Odnośnie zawodów pływackich, to zapewne chodzi o Elbląski Związek Pływacki – Elbinger Schwimmverein 1911 E. V, który powstał w 1911 roku, a jego siedziba z kąpieliskiem znajdowała się nad rzeką Elbląg przy ówczesnej Berliner Chaussee – Szosa Berlińska, obecnie ul. Warszawska, za dawnymi i obecnymi ogrodami działkowymi w kierunku na Malbork.
  • A obecnie jest woda i g, na niej pływa i sie dzieje.
  • Wspomnienia o tym ze nie tak dawno rzeką Elbląg tętniak zyciem. Pływały statki które obecnie są w Gdańsku, pływały wodoloty, a budynek żeglugi był dla pasażerów statków. Obecnie brak słów.
Reklama