UWAGA!

Dawno temu w okolicach Elbląga … doszło do katastrofy parowca

 Elbląg, Parowiec "Zalew Wiślany" przy elbląskim nabrzeżu
Parowiec "Zalew Wiślany" przy elbląskim nabrzeżu

Burza szalejąca w nocy z środy na czwartek przyczyniła się do śmierci kilku osób. Znajdujący się w drodze z Elbląga do Królewca (niem. Königsberg) parowiec przewrócił się i jeden marynarz wypadł za burtę i utonął - czytamy w elbląskiej prasie z 1925 roku. 

Z kolei załoga łodzi, która uległa wypadkowi w okolicy miejscowości Balga (to dawna osada krzyżacka, dzisiaj to wieś Wiesiołoje w obwodzie kaliningradzkim w rejonie bagriatonowskim - red.), nie uszła z życiem. Chodzi tutaj o trzyosobową rodzinę (ET, czwartek, 05.11.1925 r.).

 

Powstanie film o ruchu ulicznym

Znany z nagrywania filmów o wyścigach w Kadynach (niem. Cadinen) i Królewcu (niem. Königsberg) tutejszy fotograf F. Siefert, Giermków 27-28 (niem. Junkerstraße) planuje nagrać film ukazujący tutejszy ruch uliczny. Plan ten został bardzo dobrze przyjęty, w ten sposób bowiem otworzy się możliwość zobaczenia potem na obrazie tego, co powstało przy tak wielkim nakładzie pracy i w ramach ciągłego powtarzania tych scen (ET, poniedziałek, 02.11.1925 r.).

 

"Handlarz dziewczętami z Nowego Jorku" w miejskim kinie

Miejskie kino oferuje w swoim programie to, co publiczność chciałaby obejrzeć. Stąd też umieścił w programie tego tygodnia wielki hit, który jakiś czas temu gościł na ekranach pałacu filmowego "Film Eck" i spotkał się z wielkim zainteresowaniem widzów. Jest to film pod tytułem "Handlarz dziewczętami z Nowego Jorku". Film, który został nakręcony przy pomocy policji kryminalnej z Nowego Jorku, jest wart obejrzenia, pokazuje bowiem podczas pełnej napięcia akcji sensacyjne aresztowanie handlarza dziewczętami i jego przestępcze działania. Z kolei komedia Harolda Lloyda zadba o nasz dobry humor (ET, poniedziałek, 02.11.1925 r.).

 

Żołnierze organizują koncert

Związek żołnierzy frontowych organizuje w środę, 4 listopada o godz. 18 w Sanssouci dla swoich członków i przyjaciół koncert inauguracyjny (ET, wtorek, 03.11.1925 r.).

 

Wieczorek Rozrywkowy w Domu Wypoczynkowym

W sobotę, 7 listopada o godz. 19.30 w Domu Wypoczynkowym Niemiecka Partia Ludowa organizuje Wieczorek Rozrywkowy. Będzie muzyka, losowanie i tańce (ET, wtorek, 03.11.1925 r.).

 

Zajęcia z gotowania i pieczenia

W miejskiej szkole zawodowej dla dziewcząt przy ulicy Słonecznej 72 (niem. Sonnenstraße) w półroczu zimowym odbędą się zajęcia z gotowania i pieczenia dla chętnych dziewcząt. Zapisy będą przyjmowane w placówce (ET, środa, 04.11.1925 r.).

 

Egzamin mistrzowski

Egzamin mistrzowski z budownictwa maszyn odbył się dziś przed tutejszą komisją złożoną z pana Johannesa Dietzlera z Iławy (niem. Dt Eylau) i pana Franza Führera z Morąga (niem. Mohrungen) (ET, czwartek, 05.11.1925 r.).

 

Złodziej rowerów poszukiwany

Wczoraj około godz. 8 pewnemu telegrafiście Fritzowi P. ukradziono rower, po tym jak zostawił go na chwilę przed swoim domem przy ulicy Gwiezdnej 28 (niem. Sternstraße). Wszelkie informacje w tej sprawie można składać na posterunku policji, ratusz, pokój 4 (ET, piątek, 06.11.1925 r.).

 

O niemieckich dialektach w liceum

W sobotę, 7 listopada o godz. 17 w sali liceum dla grona pedagogicznego miasta Elbląg wykład na temat "Geografii niemieckich dialektów" wygłosi dr Ziesemer z Królewca (niem. Königsberg). Podczas wykładu będą wyświetlane slajdy. Wykład będzie też dostępny dla innych mieszkańców miasta (ET, piątek, 06.11.1925 r.).

 

Wymiana mieszkań Królewiec/Elbląg

W części ogłoszeniowej znajdujemy takie oto ogłoszenie: "Fritz" przy ulicy Studziennej 13 (niem. Wilhelmstraße) jest najlepszym źródłem najtańszych nieruchomości. Klient oferuje: cztery duże pokoje, kuchnię, wejście, dwie piwnice, kawałek ziemi, mieszkanie na pierwszym piętrze w dobrym domu w Królewcu. Klient szuka: mieszkania czteropokojowego, najlepiej na parterze, w dobrej lokalizacji Elbląga (ET, poniedziałek, 09.11.1925 r.).

 

Co tydzień cytujemy i tłumaczymy fragmenty artykułów z gazet, które ukazywały się w Elbingu w latach 20. XX wieku. Są one zdigitalizowane przez Bibliotekę Elbląską, z której zbiorów korzystamy. Obecnie przywołujemy publikacje z gazety "Elbinger Tageblatt".

tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Konst. Art. 31.Wolność i przesłanki jej ograniczenia 3.Ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej, albo wolności i praw innych osób. Ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i praw. .. .. ."USTAWA z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi1)Rozdział 1 Art. 3.2.W razie niebezpieczeństwa szerzenia się zakażenia lub choroby zakaźnej innych niż wymienione w wykazie, o którym mowa w ust. 1,minister właściwy do spraw zdrowia może ogłosić, w drodze rozporządzenia, zakażenie lub chorobęzakaźną oraz, o ile jest znany, wywołujący je biologiczny czynnik chorobotwór-czy, a jeżeli to konieczne, szczególny sposób postępowania świadczeniodawców i osób narażonych na zakażenie lub zachorowanie przez czas określony w rozpo-rządzeniu. "konstytucja mowi o ustawie a ustawa o rozporzadzeniu, Panstwo prawa,
  • dajcie jakies info z 1944 1945 tam sie wiecej dzialo
  • Jak patrzymy na te kamieniczki nad rzeką Elbląg co były to zal że teraz ich nikt nie odbuduje.
  • dobrze im tak
  • Bo Elblag odbudowuje się, owszem, ale aby był brzydki - myślę, że celowo
Reklama