UWAGA!

Elbląski przemysł z lat 70. na zdjęciach Czesława Misiuka

 Elbląg, Elbląski przemysł z lat 70. na zdjęciach Czesława Misiuka
(fot. Czesław Misiuk)

Renoma, Plastyk, Truso, EZNS, Zamech, Zakłady Wielkiego Proletariatu - to tylko niektóre z nazw elbląskich zakładów pracy, po których ślad pozostał tylko na kartach historii. Przypominają ją m.in. zdjęcia Czesława Misiuka. Te, które prezentujemy, zostały wykonane głównie w latach 70. Poznajecie te miejsca i osoby ze zdjęć? Zobacz zdjęcia.

Co tydzień na portel.pl przedstawiamy kolejne tematycznie podzielone zdjęcia, jakie od drugiej połowy lat 60. wykonywał w Elblągu znany fotograf Czesław Misiuk (1937-2001). Przekazał je nam jego syn Tomasz, również fotograf.

Dzisiaj publikujemy pierwszą część zdjęć z elbląskich zakładów pracy z lat 70. Renoma, Truso, Elbląskie Zakłady Napraw Samochodowych, Plastyk, Zamech (któremu poświęcimy oddzielne galerie) - to nazwy zakładów, które pozostały jedynie na kartkach historii. Wiele z tych miejsc uwiecznił Czesław Misiuk, ocalając od zapomnienia. Poznajecie je lub osoby, które są na zdjęciach?

Mamy nadzieję, że ta publikacja będzie okazją do wspomnień, opowieści szczególnie skierowanych do młodszych elblążan, "jak kto kiedyś było". Wszystkich - którzy by chcieli uzyskać odbitki lub większe formaty publikowanych w portEl.pl zdjęć - Tomasz Misiuk zaprasza do kontaktu mailowego pod adresem  fotografista18@gmail.com

 

Od redakcji: Nie dysponujemy opisami do zdjęć autora. Zachęcamy Czytelników do dzielenia się swoją wiedzą na ten temat w komentarzach, można też dodawać opisy pod konkretnym zdjęciem, do czego gorąco zachęcamy. 

red.

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • pozostaje "podziękować"parchom z solidarności że takich zakładów już nie mamy :/ niszczenie słowian trwa w najlepsze
 • Cała rada, łącznie z Prezydentem miasta powinna zostać odsunięta od władzy poprzez REFERENDUM! Przez tych komunistów, którzy przy urnach Nam takich rządzących wybrali, ze dziś Elbląg to już zaczyna wieś przypominać. Na dworcach to sami młodzi z torbami do Gdańska jadą, bo w Elblagu, ani szkoły, ani pracy!
 • Chcielismy miec zachod, no i jestesmy kolonia. Pracujemy u niemca w lidlu, u francuza w kerfurze, u jankesa w ge. Teraz dopiero do nas dochodzi, ze cos jest nie tak, ze nie tak mialo byc, ze ta droga nic nie osiagniemy. O niczym nie mozemy decydowac, nie mozemy sie rozwijac, harujemy ponad swoje sily za garsc paciorkow i nic z tego nie mamy. Wysprzedalismy majatek za bezcen, Polak madr po szkodzie
 • Zgadzam sie w 100proc. Swoi wybrali swojego, stare lesne dziadki zaglosowaly.
 • Czy tak musialo być, czy te wszystkie firmy, / poza Zamechem / musiały zniknąć. ? Zdania będą podzielone, ale nigdy nie zgodzę się, że decyzja premiera Balcerowicza o likwidacji PGR -ów byla wlaściwa. To był wielki błąd, tak samo, jak likwidacja 33 wojewodztw w1999 roku w tym elbląskiego o czym przekonaliśmy się dobitnie. Gdzie Elbląg niezle rozwijajace się miasto wojewodzkie z perspektywami przeksztalcił się w głęboka prowincję z gwaltownie faktycznie malejącą liczbą elblażan.
 • Może będę w mniejszości, ale pamiętam, że za Gierka Polska gwaltownie się rozwijała i otworzyła na Zachód, ale partyjnemu betonowi to nie pasowało i przez niego lata 80 - te za jaruzela to powrot prawie do gomolki. i totalna stagnacja. Ale to moje zdanie. Chcialbym w końcu doczekac się dobrej i prawdziwej ksiązki historycznej pt. Polska w latach 1970 - 2020.czyli ostatnie 50 lecie.
 • Elbląg moje miasto rodzinne, kiedyś żyło łezka w oku się kręci.
 • Piękne zdjęcia...Wszyscy komentują...A ja zapytam...mieszkańcy.. czy ktoś kogoś rozpoznaje..czy ktoś się poznaje??
 • Zlikwidować należało te nierentowne, które nie miałyby szans na wolnym rynku, a z resztą to powinni przeprowadzić prywatyzację pracowniczą, tak, aby pracownicy stali się właścicielami. Jakby sobie poradzili to dobrze, jak nie, to wtedy mogliby zamknąć. A nie tak jak zrobili- maszyny rozgrabili za grosze, potem nawet okna i kable wyrywali ze ścian. I tak to zostało. Ziemie sprzedali, a budynki w ruinie czesto zostały do dziś.
 • aż ciężko uwierzyć, że taki przemysł mógł paść, ,a wszystko przez rządy Wałęsy, który doprowadził do krachu przemysłu lekkiego,
 • @Elblazanin 1942 - Cieszę się, że na jednym ze zdjęć poznałam moją mamę. Pracowała w słynnej "Renomie ". Alicja
 • Za gierka sie rozwijalo bo on nakazami nakrecal koniunktore. Jeszcze teraz w magazynach niektorych zakladow stoja urzadzenia ktore kazano im zakupic. Rozmawialem z serwisantem ktory byl wjednym z zakladow i zdiagnozowal ze trzeba wymienic czesci. Dal namiar na handlowca zeby sie z nim zaklad skontaktowal. Zaprowadzili go do magazynu i tam stala zakonserwowana maszyna z lat 70 a druga czesciowo zdekompletowana sluzyla jako dawca czesci. Teraz tez trwa sztuczne nakrecanie koniunktory. Skuteczne to jest tylko w krotkim okresie czasu. Jak dluzej to potrwa to bedzie kolejny kryzys.
Reklama