UWAGA!

Historia okolic Elbląga: Od Protowa do Lepna (odc. 205)

 Elbląg, Pozostałości wiatraka w Lepnie na zdjęciu z 2010 roku z konkursu Fotka Miesiąca,
Pozostałości wiatraka w Lepnie na zdjęciu z 2010 roku z konkursu Fotka Miesiąca, Fot. Jacek "Jaca"

Dzisiaj w naszym cyklu zapraszamy na wędrówkę po gminie Rychliki. O ciekawostkach związanych z miejscowościami Protowo, Kiersity i Lepno opowiada Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK.

Protowo

Prawdopodobnie pierwotnie były to dobra Prusa zwanego Jonyke. Miejscowość po raz pierwszy pojawiła się w źródłach pisanych w akcie lokacyjnym z 24 października 1306 r., wystawionym przez mistrza krajowego Siegharda von Schwarzenburga w Dzierzgoniu dla Prusa Joniko oraz jego spadkobierców. Zgodnie z tym zapisem po 1323 r. majątek ten podzielono pomiędzy spadkobierców.

Miejscowość do 1427 r. była wsią tak zwanych wolnych Prusów, a następnie lennem. W 1631 r. wieś po kanclerzu Martenie von Wallenrodzie odziedziczył Achacy von Wallenrod, a następnie przekazał ją zięciowi Sebastianowi von Rebnitzowi. W 1785 r. odnotowuje się, że to są dobra szlacheckie.

Obecne Protowo do 1945 r. nosiło nazwę Prothen lub Prowothine. Pierwotna nazwa wywodzi się prawdopodobnie od nazwy strugi stąd wypływającej – Provota. W poprzednich okresach używano również określeń Prowothine, Procotheyn, Prowotheyn i Probotheyn, krótko po 1945 r. wieś nazywano Czajkowem.

 

Kiersity

Jest to osada położona nad jeziorem Kiersickim (Kosuń), o powierzchni 20,5 ha i maksymalnej głębokości niemal 15 m. Zanim na te tereny przybyli Krzyżacy, była tu osada Prusów. Z dawnych zapisków wynika, że od 1280 r. była to wieś czynszowa, zamieszkała przez Prusów.

21 grudnia 1404 r. komtur dzierzgoński i zarazem wielki szatny zakonu Burnhard von Wobeke wystawił akt lokacyjny dla miejscowości, nadając te dobra Clauke z Krupina. Miał on zakupić wieś od poprzedniego właściciela Koythena. Kolejny akt lokacyjny na prawie chełmińskim pochodzi z 30 marca 1471 r. i był wydany przez Wielkiego Mistrza Henryka von Richtenberga dla pani Keyserwald w zamian za jej dobra na terenie Przezmarku.

W XV w. osiadł tu wywodzący się z Czech Reibnitz, pod koniec XVI w. Kieristy nabyli od Hildebranda von Diebes spadkobiercy wspomnianego Czecha. Posiadali je do 1945 r.

Po 1945 r. działało tu Państwowe Gospodarstwo Rybackie, upadło jednak w latach 50., a pobliski dawny dworek również uległ całkowitej dewastacji. 

Miejscowość do 1945 r. występowała pod mianem Kerschitten, poprzednio Kyrssiten, Kirssithen, Kissitten. Nazwa wywodzi się od języka dawnych Prusów, oznaczających połów oraz zalesiony teren. Po 1945 r. przez krótki okres miejscowość nazywano Korsuń.

 

Lepno

Wieś po raz pierwszy wymieniona w źródłach pisanych w 1350 r. jako zamieszkała przez Prusów. W 1785 r. było tu 9 domów (dymów jak się wówczas określało), a w 1858 r. istniało już 25 gospodarstw.

Obecnie we wsi istnieją pozostałości po dawnym murowanym holenderskim wiatraku, powstałym w połowie XIX w. Jego ostatnim właścicielem przed 1945 r. był Gustaw Ritzk.

Po raz pierwszy Lepno występowało pod mianem Lepen, do 1945 r. jako Löpen. Po 1945 r. nazwę spolszczono.

WyKa

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Fajne historie, ale dziś kto tam mieszka ma po prostu pecha, ze mieszka w dziurze zabitej dechami i ani dojazdu do pracy, ani kolei, ani dróg krajowych...po środku niczego.
 • Kurła kedyś to było .... można nawet z 7 ki zjechać na Lepno, a tera to, to naprawdę dziura.
 • #Lep no. A co Ci po zjeździe z S7, jak to jest 20km w jedna stronę od ekspresowki, a drugie tyle do Elbląga. Dziennie 80/90km do samej roboty robić? Faktycznie SUPER miejsce do życia. Haha
 • Z Lepna jest dużo bliżej jak 20 km od ekspresówki.
 • Fakt pociągów tam nie ma, z autobusami też kiepsko, ale jakieś są, no ale może w przyszłości się to zmieni, bo niedaleko jest Kanał Elbląski, a w Jelonkach buduje się trochę nowych domów. No i droga 527 jest do Rychlik wyremontowana, a dalej być może w przyszłym roku będą remontować, bo tam to dziura na dziurze.
 • Pierwsze zdanie o Kiersitach trochę może w błąd wprowadzić. Rozumiem, że ta powierzchnia i głębokość dotyczy jeziora.
 • A po kiego Wacława tam budować kolej i dobre drogi? Kosztu drogi/torowisk przekracza wartość 100 krotnie wszystkich nieruchomości jakie się tam znajdują. Ludzie się którzy tam budują maja pustostan w głowach i będą tego żałować, a najbardziej ich dzieci, bo w miastach jest rozwój osobisty, a na wsi jedyne czego się naucza to pic tanie wino na przystankach do których już nawet autobus nie jeździ.
 • @Gosciuuu - Oj gościu ty to masz na pewno pustostan w głowie i to taki zmurszały
 • Buractwo z mEmblonga mające domki w Kiersytach zatruły jezioro a tak kiedyś było fajnie bez tego dziadostwa.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  Gość 45(2020-03-15)
 • Rozwój osobisty jest teraz wszędzie, bo wszędzie jest internet, ja tam mieszkam i od dawna już na wsi nie pije się tanich win. Ludzie tu mieszkają bo mają gospodarstwa i są też nieduże zakłady, mieszalnia pasz, tartak, a droga łączy Pasłęk z Dzierzgoniem i dalej ze Sztumem, to ruch jest tam spory i dlatego warto ją remontować, poza tym okolica Kanału Elbląskiego to fajne miejsce do życia. dlatego ludzie się tam budują, blisko do 7,no i nie tak daleko do pracy w Pasłęku czy Elblągu.
Reklama