UWAGA!

Kościuszki i katedra (Elbląskie Archiwum Foto)

 Elbląg, Kościuszki i katedra (Elbląskie Archiwum Foto)

Kolejną porcję zdjęć do Elbląskiego Archiwum Foto przesłały nam nasze Czytelniczki. Zapraszamy do oglądania, komentowania, dzielenia się wspomnieniami i swoimi zdjęciami Elbląga i elblążan sprzed lat.

Najpierw przenosimy się na ul. Kościuszki 67. Jak podaje Grażyna Jaskuła, która przesłała nam dwa kolejne zdjęcia, zostały one wykonane na początku lat 50'. O tej ulicy można przeczytać więcej na portEl.pl w cyklu Historia elbląskich ulic:

 

"Ulica Tadeusza Kościuszki przebiega od skrzyżowania z ul. Bema aż do ul. Królewieckiej. Gdy powstała, jeszcze przed 1830 r., nosiła nazwę Wozowa (Fuhrstrasse), przed 1924 r. zmienioną ją na Wittenfeldelsrasse (Witoszewska), by nawiązywała do istniejącego wówczas w okolicy majątku ziemskiego. W 1913 r. tereny te włączono w granice miasta. Tadeusz Kościuszko został patronem ulicy po 1945 r. Ulica w większości przebiega wśród zabudowań pochodzących sprzed 1945 r., miejscami pojawia się nowsza zabudowa, m.in. wieżowce" - pisał w tym cyklu Karol Wyszyński, przewodnik PTTK.

Trzecie zdjęcie z dzisiejszego zestawu otrzymaliśmy od Mirosławy Wolskiej. Wokół katedry trochę się pozmieniało, prawda?

Zachęcamy naszych Czytelników do wysyłania nam archiwalnych fotek z Elbląga w formacie skanów na adres redakcja@portel.pl (jeśli nie ma takiej możliwości, zeskanujemy je po wcześniejszym umówieniu w naszej redakcji przy ul. 1 Maja 1c) najlepiej wraz z opisami, kogo, co i w jakim roku widzimy na zdjęciach. Jeśli jakieś miejsce i rok trudno będzie zidentyfikować bez obaw, po publikacji z dużym prawdopodobieństwem pomogą w tym inni Czytelnicy portElu. Chętnie opublikujemy je na naszych łamach. Pokażmy elblążan i Elbląg sprzed lat!

 

 

Zobacz też poprzedni odcinek Elbląskiego Archiwum Foto.

TB

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Dlaczego na Agrykola ukr flagi na tym ruskim pomniku??? Kiedy to się skończy??
 • zdj. z Kościuszki mniej więcej w którym miejscu są wykonane?? w pobliżu skrzyżowania z ul. Wspólną??
 • @J.B - Zamilcz, jeśli nie pojmujesz świata.
 • @okoniowaty - Fotki powstały na wysokości budynku nr67-69,na tle budynku nr 71.Po przeciwnej stronie istnieje obecnie osiedle Gosia. Kiedyś tam hulał wiatr, było puste pole.
 • @J.B - Skończy się jak putin wycofa się z Ukrainy.
 • To puste pole leżące między ulicami Kościuszki i Wspólną nazywano wówczas laskiem, bo w jego dalszej części pozostał fragment parku z drzewostanem. W tym lasku była polanka, na której dzieciaki grały w piłkę nożną, a uczniowie szkoły podstawowej nr 3 skracali tą drogą dojście do niej.
 • Na załączonym przedwojennym zdjęciu dokładnie to samo miejsce które opisał -as-. Końcówka obecnej klatki nr 69,w całości blok nr 71,a za nim bok bloku nr 73 na zakręcie w kierunku ul. Agrykola.
 • as nie wspomina o "pustym polu" gdzie teraz jest akademik, a o osiedlu po prawej stronie Kościuszki przed zakrętem. A ten teren IV LO i łąka gdzie teraz jest akademik służył tak jak piszesz jako droga do SP.3 oraz jako teren biegów przełajowych dla Sp.3.i tam w krzakach z mirabelek były pierwsze papierosy :)
 • na fotomemoria sa zdjecia ulic, jest ich sporo
 • zwrócę uwagę na piękne lampy gazowe w tle, dużo ich było na mieście Kojarzę jeszcze jak panowie na rowerach jeździli i te latarnie zapalali o zmroku a o świcie gasili. Otwierali u góry szybkę -mieli taki przyrząd z haczykiem i z knotem, otwierał zaworek, odpalał knot i zapalał lampę gasił knot zamykał szybkę i do następnej
 • Był kiedyś taki cykl programów w TV pt. "Zatrzymane w kadrze", w którym właśnie zdjęcia były zapisem naszych dziejów oraz dokumentowały losy zwykłych ludzi, prawdziwych twórców historii. Teraz, gdy historią zawładnęła polityka, a każda partia będąca u władzy przedstawia swoją wersję wydarzeń właśnie takie dokumenty jak zdjęcia i pamiętniki mogą przywrócić właściwy obraz przeszłości.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  0
  Jak dziś pamiętam.(2022-11-11)
 • @J.B - Jacek daj na luz, to jest inny temat
Reklama