UWAGA!

"Mieszkańcy gromadzą śmiecie w różnych garnkach" (Głos z przeszłości, odc. 27)

 Elbląg, Głos Wybrzeża nr 44, 1950 r.
Głos Wybrzeża nr 44, 1950 r.

- Na strychu, przy ul. 3 Maja nr 38, leży od kilku lat kompletne urządzenie gabinetu dentystycznego – pisała o Elblągu prasa w 1950 r.

Kolejna niedziela, kolejny odcinek Głosu z przeszłości. Dziś będzie co nieco o ochronie zdrowia, porządkach w mieście, sukcesach elbląskiego Browaru... W ramach wycieczki za miasto ponownie wybieramy się do Tolkmicka - na kurs ratowników.

 

Urządzenie gabinetu dentystycznego... na strychu

"Ubezpieczeni, pracujący w Elblągu, odczuwają od dłuższego czasu poważne trudności przy korzystaniu z pomocy dentystycznej. Trudności te spowodowane są częściowo przez brak odpowiednich urządzeń.

Niezrozumiałym jest wobec tego fakt, że na strychu, przy ul. 3 Maja nr 38, leży od kilku lat kompletne urządzenie gabinetu dentystycznego. O istnieniu tego urządzenia wiadomo było już przed dwoma laty, kiedy to dentystka Danuta Konińska starała się o zakupienie urządzenia. Starania jej nie odniosły wówczas skutku.

Dlaczego Urząd Likwidacyjny nie przekazał dotychczas marnującego się sprzętu Ubezpieczalni Społecznej względnie miejskim władzom zdrowia?"

 

Trzeba zainstalować nowe kosze na śmieci

"W Elblągu dotychczas znajdują się na podwórzach wielu kamienic stare poniemieckie kosze do śmieci, które coraz częściej się psują. W związku z tym mieszkańcy gromadzą śmiecie w różnych garnkach, a nawet wysypują na podwórze.

ZOM powinien pomyśleć o instalacji nowych koszy na śmiecie. Od posiadania odpowiednich zbiorników do śmieci zależeć będzie w przyszłości stan sanitarny w mieście".

 

Browar Elbląski zwyciężył po raz drugi

"Obliczenie wyników współzawodnictwa pracy w ostatnim kwartale ub. roku między Zakładami Przemysłu Fermentacyjnego przyniosła po raz drugi zwycięstwo browarowi w Elblągu, który zdobył pierwsze miejsce. Drugie miejsce zajął Browar Okocim, a trzecie – Browar Tychy.

Do uzyskania po raz drugi pierwszego miejsca przyczynili się wszyscy pracownicy browaru, zatrudnieni bezpośrednio przy produkcji oraz Zakładowy Komitet Współzawodnictwa Pracy. Inicjatorem współzawodnictwa była organizacja podstawowa PZPR przy browarze.

Nagroda przyznana browarowi elbląskiemu przez Centralny Zarząd Przemysłu Fermentacyjnego, na wniosek Głównego Komitetu Współzawodnictwa Pracy, w wysokości 393 tys. zł rozdzielona zostanie pomiędzy przodujących pracowników browaru".

 

Straż pożarna otrzymała nowy sprzęt

"Straż pożarna w Elblągu otrzymała w tych dniach autodrabinę o wysokości 23 m. Wkrótce w pomieszczeniach straży urządzony zostanie ślizg. Przyczyni się to znacznie do usprawnienia akcji ratowniczej. Sprawność Straży Pożarnej powiększa się również w wyniku szkolenia zawodowego strażaków".

 

Kurs ratowników sanitarnych w Tolkmicku

"Staraniem Elbląskiego Oddz. PCK został otwarty w Tolkmicku kurs sanitarny dla ratowników przemysłowych. Na kurs uczęszcza 33 pracowników, zatrudnionych w miejscowych zakładach pracy oraz rybacy. Związek Zawodowy Rybaków w Tolkmicku, doceniając znaczenie wyszkolenia pracujących w tej dziedzinie, wypożyczył świetlicę, w której odbywają się wykłady. Wykłady prowadzone są przez pracowników, zatrudnionych w ośrodkach zdrowia oraz przez służbę zdrowia elbląskiego garnizonu wojskowego.

Ażeby wysiłek organizatorów kursu sanitarnego spełnił swe zadanie, należy przede wszystkim, by rady zakł. dopilnowały regularnego uczęszczania uczestników kursu".

 

Źródło: Głos Wybrzeża nr 44, 1950 r.

 

Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską.

oprac. TB

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Do dzisiaj na strychach leżą różne ciekaw rzeczy. Np. przedwojenny maszt od łodzi.
 • Problem ze śmietnikami pozostał. Wciąż jest ich za mało.
 • Browar Elbląski to była marka
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  1
  żultelmen(2022-01-30)
 • RobertKoliński Zauważyłem, że komentarze nt. WOŚP hurtowo uleciały w niebyt, jak sen neoliberała jaki złoty. Prikaz z centrali przyszedł czy taka wolnomedialna inicjatywa Redakcji?; [Śpieszmy się kochać komentarze na Portelu, tak szybko odchodzą. .. ] A tak przy okazji, policzyliście już np. sobie, ile wychodzi Owsiakowi pensji miesięcznie z oficjalnie deklarowanych dochodów, skoro płakusia ten filantrop i balcerowiczowy czynownik sakramencki właśnie w telewizorze, że mu niedobre PiSiory i jeszcze gorszy Nowy Ład potrącili zusammen na słuszne cele społeczne 1100 zeta całe?!1 [Bo nam wychodzi jakieś 28 tysia miesięcznie - z czystej FILANTROPII!:)] Takich właśnie burżujów i "zaradniaków"opodatkowuje dziś odrobinę więcej Nowy Polski Ład, i takie właśnie burżuazyjne indywidua przeciwko temu rozwiązaniu wściekle ujadają. #PodatekProgresywny, #PodatekKapitałowy, #PodatekMajątkowy, #PodatekKatastralny, #CITbidena, #jachtowe. .. #domiar! Hashtagi: #TaxTheRich, #DoscZlodziejskiejFilantropii!
 • Ja mam jedną nierozwiązaną zagadkę. Na samym początku na starówce było śmietników więcej niż kamienic, a potem systematycznie zaczęły znikać. Było ich za dużo, a teraz jest za mało. Mam wrażenie, że ktoś nasadził ich tyle ile wlezie i wziął za każdy niemałe pieniądze, a potem stały się problemem, który generował zbyt duże koszty obsługi i dlatego zaczęły znikać.
 • @RobertKoliński - Cieszy mnie bardzo, że nawet taki komuch jak towarzysz Kolinski popiera nasz nowy polski ład i rozumie jak bardzo jest on potrzebny naszej ojczyźnie.
 • @TeofilSkorupa - Cóż za wzruszająca zgodność poglądów dwóch portelowych ekstremistów. Dobrze wróży dla przyszłej koalicji lewicy i zjednoczonej prawicy.
Reklama