UWAGA!

„Na ogłoszony alarm pospieszyli z pomocą robotnicy” (Głos z przeszłości, odc. 37)

 Elbląg, Głos Wybrzeża nr 59, 1950 r.
Głos Wybrzeża nr 59, 1950 r.

- Nieestetyczny wygląd wnętrza lokalu nie tylko nie zachęca, ale wręcz zniechęca do spożycia w nim posiłku – pisała prasa w 1950 r. o barze mlecznym przy ul. Królewieckiej...

Dziś w Głosie z przeszłości mamy duże zróżnicowanie tematów. Będzie więc o brudnym barze mlecznym, wznowienie działania oddziału rentgenologicznego w szpitalu, posiedzenie Miejskiej Rady Narodowej... Odwiedzimy też Nowakowo i Tolkmicko.

 

Zatroszczyć się o czystość w barze mlecznym przy ul. Królewieckiej

„Bardzo dużo do życzenia pod względem czystości pozostawia bar mleczny okręgowej spółdzielni mleczarskiej w Elblągu, mieszczący się przy ul. Królewieckiej. Ściany baru są do połowy sczerniałe od wilgoci, a tynk jest w wielu miejscach poodbijany. W rogu stoją dwa nieczynne piece żelazne, zakurzone i okopcone, na podłodze zaś walają się śmiecie. Nieestetyczny wygląd wnętrza lokalu nie tylko nie zachęca, ale wręcz zniechęca do spożycia w nim posiłku. Dlatego też kierownictwo lokalu i zarząd okr. mleczarni społdzielczej powinny jak najprędzej zająć się barem przy ul. Królewieckiej”.

 

Wznowienie czynności oddziału rentgenologicznego

„Po przerwie, spowodowanej remontem pomieszczeń, oddział rentgenologiczny Szpitala Miejskiego został obecnie otwarty. Po otwarciu oddziału obsługa pacjentów będzie znacznie usprawnienia”.

 

Szkoła TPD na odbudowę Warszawy

„Szkolne koło odbudowy Warszawy przy szkole TPD przeznaczyło dochód z całej imprezy urządzonej pod kierownictwem opiekunki koła tow. Sokirkowej, w sumie 1355 zł na fundusz odbudowy stolicy”.

 

Prom w Nowakowie otrzymuje światło

„Nowoczesny prom w Nowakowie, zbudowany przez Powiatowy Zarząd Drogowy nie miał dotychczas oświetlenia elektrycznego, co utrudniało jego pracę. Celem usunięcia tego braku w najbliższych dniach prom otrzyma pełne oświetlenia”.

 

Posiedzenie MRN

„W dniu 28 bm. o godz. 13 odbędzie się w sali obrad MRN plenarne posiedzenie Miejskiej Rady Narodowej. Na porządu obrad znajdą się m.in. następujące sprawy: sprawozdanie z działalności MRN w 1949 r., sprawozdanie prezydenta miasta z działalności gospodarczej Zarządu Miejskiego za okres 3-letni oraz sprawozdanie z działalności komitetu do walki z analfabetyzmem”.

 

Robotnicy Tolkmicka uchronili od uszkodzenia linię kolejową

„W dniu 23 bm. północy wiatr zaczął spychać lody z Zalewu i nanosić je na tor linii kolejowej. Powstało poważne niebezpieczeństwo uszkodzenia torów i wdarcia się wody, co zahamowałoby komunikację. Na ogłoszony alarm pospieszyli z pomocą robotnicy i pracownicy fabryk przetworów owocowych, któzy zażegnali niebezpieczeństwo.

Na tle tego wypadku należy podkreślić, że ochotnicza straż pożarna w Tolkmicku nie wykazała należnego przygotowania do akcji ratowniczej. Straż nie posiada nawet sygnału alarmowego”.

 

Źródło: Głos Wybrzeża nr 59, 1950 r.

 

Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską.

oprac. TB

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Plamy wszędzie, brudno wszędzie, co to będzie, co to będzie ?...
 • W omawianym numerze Głosu był artykuł o znaczeniu gospodarczym Zalewu Wiślanego, jego możliwościach i turystycznej atrakcyjności. Szkoda, że nie został on uwzględniony w tym przeglądzie, a byłoby to ciekawe szczególnie w kontekście przekopu i oczekiwanych korzyści z tego przedsięwzięcia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  1
  Kopacz gazetowy.(2022-04-10)
 • Ciekawe w którym budynku mieścił sie ten bar przy Królewieckiej i czy budynek jeszcze istnieje. Przeniósłbym sie na chwile do E-ga z 1950r, ależ to z dzisiejszej perspektywy musiał być ciekawy czas- pionierzy, socjalizm w swoim szczycie, a wszystko to w mieście o wciąż mocno niemieckim charakterze.
 • @Laskipaa - Nie zgadzam się propagandę i podejście do sportu macie typowo ruskie
Reklama