UWAGA!

"Przyrząd do usprawniania mycia" (Głos z przeszłości, odc. 144)

 Elbląg, Głos Wybrzeża, nr 192, 1950 r.
Głos Wybrzeża, nr 192, 1950 r.

- Do akcji żniwnej przygotowano 3 żniwiarki, 7 snopowiązałek, 3 motory elektryczne i 1 lokomobilę. Dobry stan maszyn w Fiszewie jest zasługą traktorzystów i mechaników ekipy brygadzisty Wiśniewskiego - pisała prasa o zbiorach zboża w regionie w 1950 r.

Biurokratyzm hamuje szkolenie kadr w przemyśle metalowym

"Wydział szkolnictwa Zakładów Mechanicznych im. gen. K. Świerczewskiego wysłał 17 czerwca br. do resortowego Centralnego Zarządu w Gliwicach wniosek w sprawie zorganizowania kursów przysposobienia przemysłowego dla niterów, frezerów, traserów, tokarzy i formierzy. Kursy te zaplanowane na III kwartał br., miały być uruchomione dnia 1 lipca. W przeddzień otwarcia kursów nadeszła z Centralnego Zarządu odpowiedź, w której dział szkolenictwa zawodowego CZBMC zawiadomił o niezatwierdzeniu wniosków, z powodu rzekomo niedokładnego opracowania.

Stanowisko to budzić może poważne zastrzeżenia. Dziwne bowiem wydaje się, że poprzednie wnioski zakładów elbląskich, tak samo opracowywane, były zawsze zatwierdzane, zaś ten właśnie, który dotyczył ważnego szkolenia kadr fachowców, został odrzucony. Nawet jeśli byłyby jakieś niedokładności w opracowaniu wniosków, to zadaniem autorów odpowiedzi było wcześniejsze ich wyjaśnienie, aby projektowane szkolenie mogło rozpocząć się w terminie.

Odpowiedź działu szkolnictwa zawodowego CZBMC w Gliwicach jest wymownym dowodem gnieżdżącego się tam biurokratyzmu".

 

Kolejarze węzła elbląskiego usprawnią przebieg pociągów

"Dla uczczenia Święta Odrodzenia kolejarze węzła elbląskiego podejmują liczne zobowiązania. Pracownicy odcinka drogowego postanowili wymienić dodatkowo 70 podkładów i dokonać podbicia styków, poświęcając na wykonanie tych robót 56 roboczodniówek.

Oddział sygnałowy zobowiązał się dwukrotnie przemalować 4 rejestry kluczowe. Rewidenci wagonów zbudują wraz z czyścicielami przyrząd do usprawniania mycia wagonów.

Pracownicy oddziału ruchu zobowiązali się podnieść regularność przebiegu pociągów osobowych o 1 proc. i towarowych o 2 proc. Załoga odcinka drogowego Suchacz-Zamek postanowiła podnieść wydajność pracy.

Pracownicy stacji kolejowej Frombork zobowiązali się dla uzupełnienia kadry przeszkolić zwrotniczego II klasy ob. Antoniego Bryłę – na dyżurnego ruchu i robotnika torowego ob. Kazimierza Zachowskiego na telegrafistę. Poza tym kolejarze fromborscy postanowili przeprowadzić wiele drobnych inwestycji. Załoga stacji Frombork wezwała kolejarzy innych mniejszych miejscowości do podjęcia podobnych zobowiązań".

 

W majątku doświadczalnym Fiszewo rozpoczęto żniwa

"Majątek Fiszewo, należący do Państwowego Instytutu Naukowego Gospodarstwa Wiejskiego, zakończył już remont wszystkich maszyn żniwnych. Do akcji żniwnej przygotowano 3 żniwiarki, 7 snopowiązałek, 3 motory elektryczne i 1 lokomobilę. Dobry stan maszyn w Fiszewie jest zasługą traktorzystów i mechaników ekipy brygadzisty Wiśniewskiego.

Majątek dokonał zbioru siana ze 180 ha łąk, a obecnie kończy zbiór rzepaku z 19 ha i jęczmienia z 23 ha.

Zbiór ozimin zapowiada się dobrze. Przy dobrym wyposażeniu w maszyny rolnicze do żniw i omłotu w Fiszewie daje się odczuć brak dostatecznej ilości sił roboczych. Kierownictwo majątku czyni usilne starania o pozyskanie niezbędnej ilości 100 robotników sezonowych na okres żniw".

 

Źródło: Głos Wybrzeża, nr 192, 1950 r.

 

Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską.

oprac. TB

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama