UWAGA!

Spacer nad rzeką

 Elbląg, Grażyna Nawrolska opowiadała o związkach miasta z rzeką (fot.
Grażyna Nawrolska opowiadała o związkach miasta z rzeką (fot.

Rzeka i miasto Elbląg są ze sobą nierozerwalnie związane. O tych związkach opowiadała archeolog Grażyna Nawrolska na kolejnym „Sobotnim spacerze z przewodnikiem”. Zobacz zdjęcia.

Powiedzieć, że bez rzeki Elbląg nie byłoby miasta – to nic nie powiedzieć. Oklepany banał. Rzeka była jednym z warunków koniecznych do powstania Elbląga.

- Każde miasto, które było zakładane, musiało być lokowane przy dobrym źródle wody. Najczęściej były to rzeki lub cieki wodne. Rzeka Elbląg odgrywała w historii regionu bardzo ważną rolę. Kiedyś miała bezpośrednie połączenie z Zatoką Gdańską i Bałtykiem. Elbląg powstał w tym miejscu z przyczyn polityczno – społecznych. To się liczyło najbardziej, nawet mimo niesprzyjających warunków osadniczych – mówiła Grażyna Nawrolska, archeolog, która prowadziła dzisiejszy spacer z przewodnikiem.

Jego tematem była rola rzeki Elbląg w funkcjonowaniu miasta. I była to rola niebagatelna...

- Krzyżacy posuwając się od Torunia w górę Wisły zakladali swoje zamki po obud stronach rzeki, w ogległości ok. 30 kilometrów od siebie, tak żeby można było umożliwić sprawna komunkację. W Elblągu życie gospodarcze koncentrowało się właśnie na ulicy Stary Rynek i nad rzeką Elbląg – mówiła Grażyna Nawrolska.

Pewną ciekawostka jest fakt, że początkowo miasto nie sięgało samej rzeki. Kończyło się mniej więcej na wysokości ulicy Wodnej. Dopiero na początku XIV w. Krzyżacy przekazali teren przy samej rzece we władanie miastu.

Jak się okazuje dzisiejszy budynek Biblioteki Elbląskiej jest zlokalizowany w nieprzypadkowym miejscu. W czasach krzyżackich w tym miejscu był jeden z najważniejszych szpitali w państwie zakonnym i przytułek.

- Przy rzece zawsze były lokowane klasztory i przytułki. Chodziło o dostęp do wody – mówiła archeolog.

Kolejną ciekawostką, którą zdradziła Grażyna Nawrolska jest fakt, że sześć poprzecznych ulic, które odchodzą od Starego Rynku kończyły się bramami przy rzece. Dzielnicą gospodarczą była Wyspa Spichrzów, gdzie m.in. znajdowały się urządzenia gospodarcze, ale także np. place do składowania drewna. Warto też wiedzieć, że żurawie znajdowały się po obu stronach rzeki.

Nieprzypadkowo też umiejscowiony jest kościół podominikański, w którym dziś znajduje się Galeria EL.

- Zakony żebracze dostawały działki przy murach miejskich na obrzeżach miast. W Elblągu mamy tego klasyczny przykład. Na działce o powierzchni 7 tys. metrów kwadratowych mieli wybudować klasztor, cmentarz, urządzenia i pomieszczania związane z funkcjonowaniem klasztoru. Ten program został zrealizowany – mówiła Grażyna Nawrolska.

To, że ów kościół był pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny też nie jest przypadkiem.

- To jedno z trzech głównych wezwań, które były nadawane w miastach nadmorskich i krzyżackich: Mikołaj, Jakub, Najświętsza Maria Panna była patronką Zakonu Krzyżackiego i Krzyżacy nie mogli sobie pozwolić na brak kościoła pod takim wezwaniem. Dominikanie byli w Elblągu do XVI w., kiedy dwóch ostatnich zmarło, to w testamencie przekazali klasztor miastu. I od tego czasu do 1945 r. była to świątynia protestancka.

SM

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • .. .i panie w kagańcach. .. to taki test na inteligencję :/ - i chyba społeczeństwo go nie zdało - teraz "nasz"minister nie-zdrowia pewnie ma zielone światło, by wprowadzać kolejne fale medycznego terroru dla owieczek :(smutne to, jak zdrowy rozsądek odchodzi do lamusa. .. jak medycyna stała się biznesem w rękach korporacji. .. itd. ..
 • @LekarzEmeryt - Kiedyś lekarze leczyli tylko biseptolem i lewatywą.
 • Gdańskie władze są mądrzejsze. Tam nie ma ulicy Długi Targ, a w Elblągu i owszem znajdziemy ul. Stary Rynek. Jest jeszcze ul. Grobla Św. Jerzego i inne potworki urągające zdrowemu rozsądkowi, wiedzy historycznej oraz inteligencji mieszkańców i turystów. W tym mieście wszystko wg niedouczonych urzędasów jest ulicami. Szczytem głupoty jest taki kwiatek jak ul. Al. Grunwaldzka. Kompromitacja.
 • @LekarzEmeryt - Tak tak i pozdrów Władimira :D
 • Przygnębiający widok. Jak jakieś konsylium lekarskie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  7
  Hector(2020-08-01)
 • Zlot covidian?
 • ale trzeba mieć zryty łeb aby sobie na różowo i fioletowo go pomalować. No chyba że te panie reprezentują malarki pokojowe i sufit akurat malowały no i miały pecha za dużo farby kapnęło hahaha
 • siwy to piękny kolor świadczący o upływającym czasie i chyba mądrości. Niezależnie od upływającego czasu i ton farby zmarszczek, kilogramów nadwagi i tak nie ukryjecie. Bo starzeć z godnością to trzeba umieć. Jesteście tylko farbowanymi zakłamanymi lisicami
 • @LekarzEmeryt - Na swiecie pol miliona nowych przypadków dziennie. Za kilka tyg będzie milion dziennie. Ok 10 tys zgonów dziennie, za kilka tyg. będzie 50 tys, bo w tym kierunku to wszystko zmierza. Ile potrzeba zgonów dziennie, żeby dotarło, że to epidemia? Milion czy 10 milionów?
 • Elgląb impreza
 • Po co było się odzywać lekarz emeryt? Ty chyba potrzebujesz lekarza? Tego od chorób głowy. W innych krajach Europy i świata też noszą maseczki. To znaczy że nasi rządzący tam również mają swoje wpływy? Idź się lecz.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  4
  Phihihi(2020-08-01)
 • A ja dzisiaj caly dzien slysze ten warkoczacy samolot. Kto na to pozwala?
Reklama