UWAGA!

W soboty sala kinowa świeci niekiedy pustkami (Głos z przeszłości, odc. 66)

 Elbląg, Głos Wybrzeża nr 95, 1950 r.
Głos Wybrzeża nr 95, 1950 r.

- Wyświetlane filmy radzieckie, zapoznają młodzież z osiągnięciami nauki i techniki ZSRR oraz życiem bohaterów kraju socjalizmu i stanowią poważną pomoc naukową – pisała prasa w 1950 r. o seansach filmowych dla młodzieży w kinie Bałtyk.

Dziś w ramach naszego cyklu wybieramy się do kina, do Zakładów Przemysłu Torfowego, zobaczymy też, jak rozwijało się czytelnictwo prasy radzieckiej. Zapraszamy na podróż w czasie.

 

Filmy dla młodzieży – pomocą w nauce

"Od dłuższego czasu kino Bałtyk w Elblągu organizuje w soboty i niedziele popołudniowe przedstawienia dla młodzieży szkolnej. Frekwencja na seansach niedzielnych jest zadowalająca, natomiast w soboty sala kinowa świeci niekiedy pustkami. Sprawą tą powinny zainteresować się kierownictwa szkół i komitety rodzicielskie.

Wyświetlane filmy radzieckie, zapoznają młodzież z osiągnięciami nauki i techniki ZSRR oraz życiem bohaterów kraju socjalizmu i stanowią poważną pomoc naukową, ułatwiającą wychowanie młodzieży. Uczniowie korzystają z biletów ulgowych, tak, że koszt obejrzenia filmu nie jest duży, a korzyść niewątpliwa".

 

Rozwój czytelnictwa prasy radzieckiej

"Robotnicy i pracownicy Elbląga wskazują coraz większe zainteresowanie czasopismami radzieckimi. Rozdzielnia "Ruchu" sprowadza na teren miasta pisma fachowe i ogólne, które znajdują chętnych nabywców. Nadsyłane do Elbląga pisma ilustrowane pokrywają jednak zaledwie 25 proc. zapotrzebowania.

Poza wydawnictwami periodycznymi wielu robotników i pracowników prenumeruje dzienniki radzieckie, które rozprowadza poczta. Poza tym masowo kupowane jest pismo "Wolność". Ilość prenumeratorów tego dziennika stale wzrasta".

 

Kurs dla działaczy sportowych

"Inspektorat Kultury Fizycznej w Elblągu organizuje 5-dniowy kurs dla aktywistów sportowych. Słuchacze kursu zapoznają się teoretycznie i praktycznie z materiałem dotyczącym organizowania imprez w zakresie prób odznaki sprawności fizycznej".

 

Ruch racjonalizatorski w przemyśle torfowym

"Zakłady Przemysłu Torfowego w Elblągu wykonały plan produkcji I kwartału br. w 123 proc. Rezultat ten należy zawdzięczać przede wszystkim współzawodnictwu pracy między grupami, zespołami i poszczególnymi zmianami. Do usprawnienia produkcji przyczyniło się również zastosowanie pomysłów racjonalizatorskich, zgłoszonych przez robotników Zakładów Nr 3 w Józefowie.

W chwili obecnej w opracowaniu znajdują się pomysły, które usprawnią pakowanie balotów ściółki torfowej oraz zaoszczędzą materiał, używany do pakowania".

 

Kina

"Kino Bałtyk – Torpedowiec nieugięty. Film prod. Radzieckiej.

Kino Mars – Maskarada. Film radziecki".

 

Źródło: Głos Wybrzeża nr 95, 1950 r.

 

Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską.

oprac. TB

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Co za okropne czasy to były. ZSRR - tfu!
 • Nasz minister sprawiedliwości chce wyprowadzić nas z EU... tak by wyglądało nasze życie, Dagestan Czeczenia itp tam tak jeszcze żyją, ciemnota opanowana przez kacapów
 • Wbrew powszechnym teraz opiniom czasopisma radzieckie były interesujące. Akurat gazeta "Wolność" (wydawana w Polsce w latach1945 -1954) była organem Armii Czerwonej adresowanym głównie do żołnierzy Wojska Polskiego niekoniecznie taka była. Po 1954 roku dobór prasy radzieckiej był dość ciekawy. Obok wersji oryginalnych jak"Prawda" czy "Izwiestia" dużą popularnością cieszyły się pisma adresowane do dzieci i młodzieży szkolnej. Oczywiście związane to było z obowiązkową nauką języka rosyjskiego, ale takie tytuły dla dzieci jak "Murziłka" czy "Wiesołyje kartinki" naprawdę cieszyły się uznaniem mimo, że stanowiły literaturę do nauki rosyjskiego i drukowane w tym języku. Starsi uczniowie czytali pismo "Ogoniok" wydawany do 1991 roku, gdzie było wiele interesujących tematów. Natomiast od grudnia 1957 roku do 1990 wydawano tygodnik "Kraj Rad", tylko w języku polskim, a jego redakcja mieściła się w Warszawie. Był to interesujący periodyk i mimo politycznego podtekstu zawierał wiele ciekawych informacji.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  12
  Też to czytałem.(2022-11-20)
 • @ Też to czytałem.... ale ruskich troli nie trzeba było zatrudniać jak teraz :).... twoja wypowiedź i obrona tego co bylo brzmi znajomo:)
 • Radzieckie pisma miały lepszy papier i druk, niż polskie w tamtym okresie. Szczególnie poszukiwany przez młodzież w katach 70-tych był Krugozor z płytami muzycznymi flexi, na których czasami były nagrania zachodniej muzyki. Co ciekawe The Beatles był prezentowany jako "angielski zespół ludowty":)
 • Lata 1949 - 1954 to szczytowy czas stalinizmu w Polsce. Akurat w 1950 roku podjęto blokadę dopływu kultury Zachodu. Stąd dotyczyło to też kina. Po 1945 roku do 1950 w kinach Polski dominowały filmy ZSRR, wyświetlono ich w sume 153,ale w tym czasie na naszych ekranach wyemitowano m. in.53 filmy USA, 34 Francji i 31 Wielkiej Brytanii. Natomiast po 1954 roku w ramach tzw "małej odwilży" zaczęto odblokowywać dostęp do filmów zachodnich. Już od 1957 roku średnio rocznie filmoteka z państw zachodnich stanowiła 71% ogólnej liczby wyświetlanych filmów. Statystyki z lat 1957 - 1969 wykazują, że wśród 20 filmów zagranicznych z największą liczbą widzów na pierwszym miejscu uplasował się film francuski "Fanfan Tulipan" (w tym czasie obejrzało go prawie 10 milionów widzów). W tej dwudziestce znalazły się trzy filmy radzieckie w tym już na drugim miejscu "Cich Don" (jego 3 części obejrzało około 9,5 miliona osób). Po 1956 roku w kinach polskich filmy produkcji ZSRR głównie wyświetlano w tzw. dekadzie "Dni Filmu Radzieckiego", która trwała w ramach obchodów rocznicy rewolucji październikowej w pierwszych dniach listopada każdego roku. Praktycznie od tego wydarzenia w kinach zaczęto odchodzić po 1975 roku. Z chwilą upowszechnienia się telewizji również i w niej ograniczono projekcję filmów radzieckich. Praktycznie od 1964 roku były one emitowane w każdy wtorek.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  0
  Fan Film.(2022-11-20)
 • Wtedy kościoły pełne.... a teraz " Trwam ", Radio Ma ryja, św. Faustyna, " Złote algi " i Jarek - maszkarek... a kościoły puste....
 • A dziś masz takie wspaniałe czasy, prawda? Wówczas miałeś chwalić i przyklaskiwać wszystkiemu co spod znaku CCCP, a dziś masz chwalić i przyklaskiwać wszystkiemu co spod znaku USA. Taka to jedyna różnica!
 • Za to teraz masz cudowne.
 • @Może być? - I ten komentarz pokazuje, ze Elblag to niesety dalej czerwony jest.
 • No racja, a pozniej nie dziwota, kto tu rzadzi tyle lat i dlaczego tutaj jest jak jest. Swoi wybieraja swoich.
Reklama