UWAGA!

"Wypłata premii napotkała jednak na poważne przeszkody" (Głos z przeszłości, odc. 43)

 Elbląg, Głos Wybrzeża nr 68, 1950 r.
Głos Wybrzeża nr 68, 1950 r.

- Pracownicy muszą otrzymać należne im premie jak najrychlej - pisała prasa w 1950 r. o robotnikach Stoczni Rzecznej w Elblągu.

43 odcinek Głosu z przeszłości będzie poruszał kwestie pieniędzy, kultury i sportu. Skupimy się zwłaszcza na premiach, które powinny być... a jakoś nie chciały się pojawić, a wszystko przez "biurokratyczne załatwianie spraw". Zapraszamy na podróż w czasie.

 

Nie wstrzymywać wypłaty premii robotnikom

"Robotnicy Stoczni Rzecznej w Elblągu pochwalić się mogą znacznymi sukcesami, tak w akcji racjonalizatorskiej, jak i we współzawodnictwie pracy. We współzawodnictwie uczestniczy już 96 proc. załogi stoczni.

Dzięki wzrostowi wydajności pracy, który nastąpił w wyniku współzawodnictwa i ruchu racjonalizatorskiego, plan trzyletni wykonała stocznia do dnia 1 grudnia ub. roku.

W związku z tym pracownikom miała być wypłacona premia. Wypłata premii napotkała jednak na poważne przeszkody na skutek biurokratycznego załatwiania sprawy przez odpowiednie wydziały. Lista premiowanych osób została sporządzona dopiero w końcu stycznia br. Dyrekcja Dróg zaakceptowała przedstawioną listę i zleciła dokonanie wypłaty. Mimo, że od tego czasu minął jeszcze jeden miesiąc, pracownicy pieniędzy nie otrzymali. Podobnie opóźniona została wypłata należności za godziny nadliczbowe.

To niedociągnięcie powinno być jak najszybciej zlikwidowane. Pracownicy muszą otrzymać należne im premie jak najrychlej".

 

Nowa świetlica ZZK

"Otwarta została świetlica ZZK dla pracowników miejscowej parowozowni. Świetlica została wyposażona w czasopisma, różne gry, posiada też biblioteczkę, gazetkę ścienną oraz głośnik radiowy.

W nowo otwartej świetlicy odbyła się ostatnio narada wytwórcza kolejarzy z parowozowni, którzy uchwalili przystąpienie do długofalowego współzawodnictwa pracy".

 

Radioaparaty dla wiejskich kół ZMP

"Za aktywny udział w życiu gospodarczym i kulturalnym wsi koła ZMP w gromadach Stalewo i Chojnowo otrzymały radioaparaty. Wręczenia nagród dokonał przedstawiciel Zarządu Wojewódzkiego ZMP, przy licznym udziale ludności wsi".

 

Turniej siatkówki

"W sali gimnastycznej podstawowej szkoły Nr 3 rozegrany został turniej siatkówki, w którym wzięły udział trzy drużyny. Pierwsze miejsce zajęła drużyna Szkolnej Kampanii Oficerów Rezerwy wygrywając z Miejskim Klubem Sportowym w stosunku 2:1".

 

Gdyńska "Lechia" zwyciężyła ZKS "Stal" w tenisie stołowym

"Rozegrany 5 bm. mecz tenisa stołowego o mistrzostwo klasy A między gdańską drużyną Budowlani-Lechia, a ZKS Stal przyniósł zwycięstwo drużynie gdańskiej w stosunku 5:4. Z drużyny gospodarzy najlepiej zagrał Stankiewicz, uzyskując 3 punkty".

 

Źródło: Głos Wybrzeża nr 68, 1950 r.

 

Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską.

oprac. TB

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • w firmach skabu państwa place rosną szybciej niż inflacja, ktoś ma jeszcze złudzenia, że mamy pisokomunę? budżetówka jak za Gierka w ogonie płacowym, wojsko i policja na topie,
 • Opóźnienie wypłat premii według opinii prasowej było spowodowane nieudolnością urzędników, których nazywano biurokratami, a cały system urzędniczy biurokracją. Te negatywne oceny urzędów i urzędników przetrwały do dnia dzisiejszego. A przecież takie oceny tamtego aparatu administracji były celowo nagłaśniane i upowszechniane przez władze, gdyż tym samym zrzucano odpowiedzialność za niewłaściwe zarządzanie na podległych władzy urzędników. W opisanym zdarzeniu wypłata premii była opóźniana celowo przez aparat władzy, gdyż zwyczajnie zabrakło pieniędzy, a winny musiał być ustalony. Zresztą to obwinianie urzędników za wszystkie błędy było tak zaprogramowane, że ludzie w to rzeczywiście uwierzyli. W tamtych latach ukazywał się bardzo popularny tygodnik satyryczny "Karuzela", w którym ten element krytyki był stałym i wyjątkowo powszechnym zjawiskiem w każdym numerze. To ten tygodnik ukształtował postać niesympatycznego urzędnika w zarękawkch, który z radością utrudniał życie ludzi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  2
  A pieniędzy brak.(2022-05-22)
 • Mamy obecnie powtórkę z przeszłości, przed każdą zmianą władzy czy to z Gomułki na Gierka, z Gierka na Jaruzelskiego czy z Jaruzelskiego na Wałęsę dochodziło do masowych strajków wówczas robotniczych z spowodowanych ogólną inflacją. Obecnie strajk kolejarzy został szybko zażegnany, zobaczymy co będzie działo się dalej.
 • ue nie chce wyplacic piniendzy przez lewacką agenture
 • ue nie chce wyplacic piniendzy przez lewacką agenture- tak mówią w TVPIS. A tak na prawdę UE nie chce płacić pisobolszewickiej agenturze która robi wszystko by wróciło to co było w PRL -wróciły już ceny w sklepach, pozostała tylko okrojona demokracja i okaleczona konstytucja. Jeżeli prawo ustala zero które fuksem uniknęło Trybunału Stanu i kilku skazańców ułaskawionych przed wyrokiem, to takiej zgrai nikt się nie odważy dać pieniędzy do ręki.
 • Nie wygłupiaj się. Pieniądze z UE są blokowane dzięki postawie ministra Ziobro. Ministrowi nie może dać rady prezydent, wicepremier ani premier. Chodzi o spełnienie warunków dotyczących praworządności. Hashtagi: #Roman
 • Właśnie dowiedziałem się z TVN, że w Ministerstwie Finansów przyznano urzędnikom nagrody pieniężne za przygotowanie wzorcowego i wzorowego Polskiego Ładu. Cie Florek.... Hashtagi: #Roman
Reklama