UWAGA!

Brama Targowa

W roku 1775 – podwyższono Bramę Targową o 13 metrów, tj. do dzisiejszej wysokości, informował Głos Elbląga z 3 sierpnia 1954 r.

Brama Targowa – pozostałość potężnych murów broniących miasta w XIV wieku. Jest to surowa, wzniesiona na planie czworobocznym budowla gotycka. Dolną część do wysokości 13m z przejściem bramnym i ostrołukową wnęką po płn. stronie wzniesiono w 1309 r.
     W roku 1775 – podwyższono Bramę Targową o dalszych 13m, tj. do dzisiejszej wysokości. Zniszczona częściowo w czasie działań wojennych 1945 r. – odbudowana została w r. 1950. Na dole w granitowych odbojach wykuto kształty łopat. Są one związane z ciekawą historią.
     W roku 1521 Krzyżacy pod dowództwem Gaspara von Schwalbach, usiłowali niespodziewanie wedrzeć się do miasta. Po sforsowaniu mostu, wejścia broniła jedynie ciężka dębowa krata , tzw. brona, która nie została w porę spuszczona.
     Wówczas stojący na górze czeladnik piekarski, porwał łopatę i przeciął linę podtrzymującą bronę. Pozwoliło to mieszkańcom na zorganizowanie obrony i tym samym uratowanie miasta.
     Piekarczyka uczczono piosenką, a użytą przez niego łopatę, zawieszono na pamiątkę w bramie. Szczątki jej przetrwały do 1819 r. Pamiętny dzień obrony 9 marca, obchodzony był uroczyście aż do czasów I rozbioru – jako święto miejskie.
     Przed bramą wznosi się pomnik Gen. K. Świerczewskiego – którego imię, nosi chluba Elbląga – Zakłady Mechaniczne. Pomnik wzniesiono 14 lipca 1954 r.
     
oprac. Olaf B.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Mi się kojarzy, że to święto przypadało (przypada) 8 Marca. Tylko w poprzednim systemie, bylo niemożliwe do obchodzenia, tego właśnie dnia. ale tylko tak mi się wydaje...
 • Święto było 8 marca !!! A z tą budową bramy to jakaś ściema. Jak mogli podwyższyć bramę w 1775 roku, skoro już w 1772 po I rozbiorze obwarowania miejskie zostały rozebrane, a brama pozostała na pamiątkę. O ile pamiętam, to została ona podwyższona w latach 1430-1431.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  seboss(2004-08-04)
 • Tę informacje podawał red. Cz. słynący swego czasu z niescisłości. W 1773 roku bawił w Egu Fryderyk Wielki, zdecydował o rozbiórce miejskich fortyfikacji(nie tylko murów krzyżackich ale i uczynionych przez szwedów ziemno-ceglanych ), jednakże proces ten trwał w gruncie rzecz ... sto lat. Do dzisiaj zreszta pozostała w Parku plantu nasypana sztucznie "górka"... Pierwotnie miała się ostać na pamiątkę dawnych czasów brama Kowalska (Schmiedethor), mniej więcej tam stojąca gdzie odnowiona Murna krzyżuje się z Kowalską, wkrótce jednak król uznał że w każdym większym mieście nowo pozyskanej (czytaj zrabowanej) prowincji winien powstać "plac królewski" ( ta idea miała wielu naśladowców : w wilhelmińkiej epoce wznioszono gmachy świadczące o potędze państwa, hitlerowcy wzniesli monumenty - dzisiaj Gęsia Góra,i place do parademarschów a komuniści pomnik na Placu, dzisiaj Konsytucji...) - dowodnie pokazujący "kto tu rządzi'. Ów plac z wizji Fi-Grosse to Pl. Słowiański. Zespół Bramy Targowej został rozebrany i pozostawiono najstarsza część, nigdzie nie ma wiadomości o jej znacznym podwyższaniu. Być może gdzieś jest wzmianka o konstrukcji drewnianej, jakim dachu itp. - bowiem służyła ona do celów obserwacji miasta w obronie przed pożarami. pozdrowienia
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  warmiak(2004-08-06)
Reklama