UWAGA!

Chorągiewki

Jak cię widzą, tak cię piszą – mówi stare przysłowie. Dlatego też ob. Halina Przyździecka z Poznania, przebywająca na urlopie w Elblągu, napisała do naszej redakcji o tym, co u nas widziała i co o tym sądzi, informował Głos Elbląga z 24 września 1957 r.

Chodzi tu mianowicie o tramwaje, a ściślej mówiąc o ich wygląd w dni, które są święcone przez cały naród. Ostatnio np. obchodziliśmy rocznicę bohaterskiej obrony Wybrzeża. Elbląskie tramwaje kursowały w tym dniu w pełnej gali, a mianowicie udekorowane chorągiewkami o barwach narodowych.
     I to właśnie zwróciło uwagę naszej czytelniczki. W innych miastach z zasady przy tego rodzaju uroczystościach dekoruje się wozy tramwajowe tak samo, ale służą do tego 4 chorągiewki dla jednego wozu, a jeśli idzie przyczepa – 8. U nas zaś tylko 2. Kiedy tramwaja idzie w jednym kierunku – trzepoczą one na przedzie, zdarza się jednak, że przy zmianie kierunku pozostają w tyle. „Jeżeli uwidaczniamy w ten sposób nasze uczucia – pisze czytelniczka – to bądźmy szczerzy i konsekwentni.
     I jeszcze jedna sprawa – a mianowicie sam wygląd tych chorągiewek. Są one przede wszystkim brudne, kijki mają połamane. Jak więc przy pomocy takich szmat czcimy rocznicę? A mówiąc szczerze – gdyby ktoś nie wiedział w jakim dniu jest narodowe święto – to nigdy nie domyśliłby się patrząc na elbląskie tramwaje, bowiem co gorliwsze z nich jeżdżą z chorągiewkami po 5,6 dni. Że są to już nie dwie chorągiewki, a właściwie wspomnienia po jednej – to nic nie szkodzi, grunt że jest.
     A tak być nie powinno”.
oprac. Olaf B.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Jezz, znowu jakis moher ulegl pisowsko-lprowskiej propagandzie...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  staly_czytelnik(2007-09-24)
 • Buehe, przeciez to 50 lat temu bylo ;)
 • Stały_czytelniku W całej swojej spostrzegawczości zauważ że to było 24 września 1957 roku, 50 lat temu. Wtedy to nie był moher tylko jedyna służna i postępowa partia światłej części naszego społeczeństwa. Pani która zwróciła na to uwagę miała, w świetle najlepszego (gdzie tam, przodującego) panującego wtedy ustroju absolutną rację i dobrze uformowany kręgosłup moralny i światopoglądowy. A Ty Stały_czytelniku za taką nieopatrzną uwagę byś powędrował conajmniej na rozmowę do UB. Podejrzewam że parę blondynek by Ci na plecach wylądowało. Czyli czytajmy ze zrozumieniem
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  MirCrow(2007-09-25)
Reklama