UWAGA!

Czy odbudowa elbląskiej Starówki ruszy z miejsca?

W 1959 r. specjalna komisja zadecydowała o włączenie do planu 5-letniego, odbudowę kamieniczek przy ul. Wigilijnej, informował Dziennik Bałtycki z 9 kwietnia 1962 r.

Sprawa odbudowy zabytkowych kamieniczek elbląskiej Starówki ma już za sobą długą historię.
     W 1959 r. specjalna komisja złożona z przedstawicieli Prezydium WRN w Gdańsku i czynników miejscowych zadecydowała o włączenie do planu 5- letniego, odbudowę kamieniczek przy ul. Wigilijnej. Dwie z nich nr. 4 i 5, pochodzące z XIV wieku, oraz kompleks obiektów byłego szpitala, o którym pierwsze zapiski datują się z 1242 r., zostały przeznaczone na stałe pomieszczenia Miejskiej Biblioteki w Elblągu.
     Bezpośrednio po tej decyzji popełniono błąd. Nie powierzono mianowicie opracowania założeń wstępnych specjalistom. No i projekt wstępny nie został zatwierdzony. Błąd ten został już naprawiony. Całość dokumentacji opracowuje Biuro Projektów Pracowni Konserwacji Zabytków w Gdańsku. O ile znajdą jakiejś przeszkody, prace te powinny być zakończone już w br. i teoretycznie, odbudowa może ruszyć w 1963 r.
     Na wszystko potrzebne są jednak pieniądze. Całkowity koszt odbudowy wszystkich obiektów wyniesie około 10 milionów złotych. W obecnej fazie wiadomym jest, że SFOS ma partycypować w granicach 1,2 miliona złotych, mają tez być uruchomione kredyty Wojewódzkiego konserwatora Zabytków, Wojewódzkiego Wydziału Kultury i Kredyty Miejskie.
     Całość sprawy jest w opracowaniu Prezydium Wojewódzkiej Rady narodowej w Gdańsku. Dobrze byłoby aby ostateczna decyzja mogła zapaść do końca obecnego roku, a tym samym być umieszczona w planie finansowania robot na przyszły rok.
     
oprac. Olaf B.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama