UWAGA!

Dawno temu w Elblągu… auto zderzyło się z furmanką

 
Elbląg, Kino Lichtspielhaus przy ul. Rzeźnickiej
Kino Lichtspielhaus przy ul. Rzeźnickiej

Wczoraj w południe od strony ulicy Kowalskiej (niem. Schmiedestrasse) nadjechała furmanka z węglem, która następnie ruszyła w dół ulicą Stary Rynek. Z kolei w kierunku ulic Mostowa/Rzeźnicka (niem. Fleischerstrasse), chcąc przejechać przez Stary Rynek, z wielką prędkością zbliżało się auto...

Wiele już razy zwracaliśmy Państwa uwagę na to skrzyżowanie, na którym widoczność jest ograniczona, dochodzi tam więc do wielu wypadków. Przydałby się w tym miejscu policjant, który pokierowałby ruchem, z pewnością poprawiłoby to sytuację. Jesteśmy pewni, że dopóki ruchem w tym miejscu nie będzie kierował funkcjonariusz policji, dopóty będzie dochodzić tu do wypadków.
       Kierowca samochodu próbował zatrzymać pojazd, jednak nie udało mu się to, ponieważ jezdnia była śliska. Auto zderzyło się z furmanką i wgniotło swój lewy błotnik. Jak to zwykle bywa w takich wypadkach, między naocznymi świadkami a przechodniami doszło do kłótni, kto ponosi winę w wypadku. Był to bardzo komiczny widok. Nagle rozległ się przeraźliwy huk. Jeden ze stojących chłopców, przestraszywszy się, upadł na ziemię i wyłożył się na niej jak długi. Wszyscy wybuchnęli śmiechem. Kierowca samochodu zapuścił bowiem silnik i ponieważ auto nie ruszyło od razu, układ wydechowy oddał „strzał”. (ET, środa, 04.01.1928 r.)
      
       Obrady prawników
      
W środę odbyło się w naszym mieście coroczne zebranie sędziów i prokuratorów okręgu elbląskiego i malborskiego, podczas którego dyrektor sądu krajowego w Królewcu (niem. Koenigsberg) dr Wiederhoeft po raz kolejny wygłosił wykład pt. „Nowe zasady wypłacania uposażeń i pozostałe sprawy obywatelskie”. Odbyła się także bardzo burzliwa dyskusja, podczas której sędziowie i prokuratorzy wyrazili swój sprzeciw wobec zaszeregowania ich do nowego systemu uposażeń. Po wykładzie uczestnicy spotkania zasiedli wspólnie do uroczystej kolacji. (ET, piątek, 06.01.1928 r.)
      
       Samobójstwo
      
Ze swoim życiem pożegnał się 43-letni robotnik Behrendt z ulicy Oboźnej 11 (niem. Petristrasse). Powody tego desperackiego czynu nie są jeszcze znane. Behrendt był zatrudniony w firmie spedycyjnej Thiel. Mężczyzna popełnił samobójstwo w nocy ze środy na czwartek. Po długich poszukiwaniach został znaleziony wczoraj po południu na strychu firmy Thiel. […] Behrendt pozostawił piątkę dzieci, które teraz pozbawione są bez opieki. (ET, sobota, 07.01.1928 r.)
      
       Elbląskie Towarzystwo Starożytności
      
Zaplanowany na poniedziałek 11 stycznia wykład dyrektora muzeum z Gdańska (niem. Danzig), pana La Baume’a z powodu choroby prelegenta zostanie przesunięty na poniedziałek, 25 stycznia. (ET, sobota, 07.01.1928 r.)
      
       Lichtspielhaus poleca
      
W kinie Lichtspielhaus przy ulicy Rzeźnickiej (niem. Fleicherstrasse) wyświetlany jest obecnie zabawny film pt. „Lekka kawaleria”. Na zabawną akcję filmu, w którym jak zawsze miłość odgrywa główną rolę, składa się obraz ukazujący przedwojennych austriackich żołnierzy. (ET, sobota, 07.01.1928 r.)
      
       Jubileusz 130-lecia
      
28 stycznia Resursa Humanitas organizuje z okazji swojego 130-lecia bal maskowy. (ET, sobota, 07.01.1928 r.)
      
       „Biblia podstawą prawdziwej wiary”
      
Tak brzmi tytuł wykładu, który w środę w sali wykładowej przy ulicy Ratuszowej 8 (niem. Roonstrasse) wygłosi pan Gueldenpfennig. (ET, poniedziałek, 09.01.1928 r.)
      
       Nowy rekord gry na pianinie
      
W Gołdapi (niem. Goldap) pobito nowy rekord gry na pianinie. W niedzielę wieczorem o godz. 22.15 w cukierni Gold w Gołdapi pianista Edward Kemp z sukcesem zakończył walkę o ustanowienie nowego światowego rekordu w grze na pianinie. Wytrwały muzyk zaczął swoją grę w czwartek wieczorem o godz. 21, wytrzymał więc 73 godziny i 15 minut. (ET, wtorek, 10.01.1928 r.)
      
       Druga część filmu o Fryderyku II Wielkim
      
W kinie Film-Eck będzie można zobaczyć kolejną, drugą część filmu z cyklu Fridericus-Rex pt. „Zakończenie” (niem. „Ausklang”). Prezentuje on obrazy z ostatniego okresu życia i działalności wielkiego króla*. (ET, wtorek, 10.01.1928 r.)
       * Chodzi o Fryderyka II Wielkiego – króla Prus w latach 1740-1786. Pod jego rządami Prusy stały się jednym z najpotężniejszych państw europejskich – Wikipedia.
      
       Publikujemy teksty przypominające wydarzenia sprzed dziewięćdziesięciu lat, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Przejrzeliśmy już numery „Elbinger Neueste Nachrichten” ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej, teraz sięgamy do „Elbinger Tageblatt”.
      

      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama