UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... byk zaatakował robotnicę

 
Elbląg, Bażantarnia, dzisiejsza restauracja Myśliwska
Bażantarnia, dzisiejsza restauracja Myśliwska

Gdy wczoraj przed południem robotnica Heneriette Braun udała się do Bażantarni, by wydoić znajdującą się tam krowę, została zaatakowana przez byka, który przycisnął biedaczkę do płotu i rzucił na ziemię. Następnie coraz bardziej agresywne zwierzę oddało kobiecie kilka kopniaków w klatkę piersiową. Choć obrażenia nie były niebezpieczne dla zdrowia, można sobie wyobrazić, jak ta historia mogła się skończyć (AZ, sobota, 13.07.1889 r.).

Druga wystawa rolnicza i rzemieślnicza
       Wystawa odbędzie się 2 i 3 sierpnia na tutejszym Viehofie i będzie połączona z loterią, na którą już teraz nabywane są nagrody. Na loterię wydał zgodę nadprezydent Prus Zachodnich. Jak udało nam się dowiedzieć, główną nagrodą ma być wóz, który został nabyty od mistrza kowalskiego Brauna zamieszkałego przy Grobli św. Jerzego (niem. Georgendamm) za cenę 475 marek. Konia dostarczył handlarz końmi Cohn za 980 marek. […]. Furmanka jest elegancka, posiada solidną konstrukcję a zainteresowani posiadacze losów mogą ją już teraz zobaczyć. Znajduje się ona u właściciela i jest jeszcze w stanie surowym. Komisja wystawy zajmuje się obecnie wybieraniem i nabywaniem dalszych nagród […]. Na dzień dzisiejszy na wystawę zgłosiło się 47 wystawców rzemiosła i 44 wystawców wyrobów rolniczych, a ponieważ termin zgłoszeń został przedłużony do 21 lipca, liczymy, że wystawców może być jeszcze więcej. […] (AZ, czwartek, 11.07.1889 r.).
      
       Wakacje tuż tuż…
       Wakacje dla okręgu elbląskiego rozpoczynają się 20 lipca i potrwają tradycyjnie cztery tygodnie. Zajęcia rozpoczną się więc 19 sierpnia (AZ, czwartek, 11.07.1889 r.).
      
       Aktualna fotografia cesarza
       Można ją nabyć w każdej księgarni za jedną markę, a przedstawia ona naszego cesarza Wilhelma II w drodze na polowanie przed pałacem w Prakwicach (niem. Proekelwitz) [osada położona w województwie pomorskim, w powiecie sztumskim, w gminie Dzierzgoń – Wikipedia]. To wspaniałe zdjęcie znajduje sporo nabywców (AZ, czwartek, 11.07.1889 r.).
      
       Zaatakował policjanta i uciekł
       Wczoraj wieczorem pewien robotnik z Modrzewiny (niem. Lärchwalde) [dawna podelbląska wieś, na której współcześnie powstaje dzielnica Elbląga, stanowiąca główny teren rozwoju miasta – Wikipedia] stał się sprawcą wielkiego zbiegowiska. Mężczyzna ten w Małym Ogrodzie Zabaw (niem. Kl. Lustgarten) w stanie alkoholowego upojenia zaczął rozrabiać, zaatakował chcącego go ujarzmić policjanta, rzucił go na ziemię, wyrwał mu z pomocą innego mężczyzny szablę i zwiał. W jego poszukiwaniach wzięło udział kilku funkcjonariuszy policji, którym udało się schwytać rzezimieszka. Jego aresztowanie nie było jednak takie proste. Mężczyzna szamotał się tak bardzo, że czterech policjantów nie mogło sobie z nim poradzić i trzeba było na miejsce wezwać „żółty wóz”. […]. Napadnięty policjant doznał tak poważnych obrażeń, że obecnie nie jest zdolny do służby (AZ, czwartek, 11.07.1889 r.).
      
       Próba samobójcza
       Zamieszkały przy ulicy Bocianiej (niem. Storchstrasse) szewc próbował się wczoraj powiesić w swoim mieszkaniu. Udało się go jednak w odpowiednim momencie odciąć i uratować (AZ, piątek, 12.07.1889 r.).
      
       Pijana kobieta przedmiotem pośmiewiska
       Wczoraj po południu w Dużym Ogrodzie Zabaw (niem. Gr. Lustgarten) miało miejsce spore zbiegowisko. A to za sprawą pijanej kobiety, która zaczęła się tam rozbierać. Kobieta musiała zostać zabrana przez funkcjonariusza policji, który przybył na miejsce zdarzenia (AZ, niedziela, 14.07.1889 r.).
      
       Zaginęła 19-letnia dziewczyna
       Zrozpaczona jest mieszkająca przy ulicy Wodnej (niem. Wasserstrasse) wdowa, której 19-letnia córka w poniedziałkowy ranek zaginęła bez śladu. Przypuszcza się, że dziewczyna mogła sobie zrobić coś złego. Zaginiona była ubrana w ciemnobrązową sukienkę, czarny żakiet i czarny słomiany kapelusz (AZ, czwartek, 18.07.1889 r.).
      
       Potrącenie kobiety na Królewieckiej

       Wczoraj po południu na ulicy Królewieckiej (niem. Koenigsbergerstrasse) została potrącona przez zamiejscową furmankę przewożącą cegły żona robotnika zamieszkała przy ulicy Gwiezdnej (niem. Sternstrasse). Kobieta została dość poważnie ranna (AZ, czwartek, 18.07.1889 r.).
      
       Schwytano złodzieja ubrań
       Złodziejem ubrań, który przedwczoraj po południu z domu przy Neustädtische Stallstraße (nieistniejąca dziś ulica, leżąca wcześniej równolegle do ulicy Giermków) ukradł czeladnikowi ślusarskiemu marynarkę, okazał się dziś schwytany tutejszy robotnik. Mężczyzna zdążył już spieniężyć ubranie, sprzedając je handlarzowi starzyzną (AZ, czwartek, 18.07.1889 r.).
      
       Publikujemy teksty przypominające wydarzenia z roku 1889, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Przejrzeliśmy już numery „Elbinger Neueste Nachrichten” i „Elbinger Tageblatt” ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej, teraz sięgamy do "Altpreussische Zeitung".
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama