UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... chłopcy kąpali się w niedozwolonym miejscu

 
Elbląg, Dawno temu w Elblągu... chłopcy kąpali się w niedozwolonym miejscu

Wczoraj po południu złapano sześciu chłopaków z Zawady (niem. Pangritz Colonie) na kąpieli w niedozwolonym miejscu. Chłopcy kąpieli się w rzece Elbląg na Treideldamm niedaleko Angielskiego Zdroju (niem. Englisch Brunnen). Urwisy czekają właśnie na karę (AZ, sobota, 26.08.1893 r.).

Srebrna rocznica
       1 października 25 lat pracy w zawodzie nauczyciela będzie świętował pan August Schulz z 5. Szkoły dla Dziewcząt. Pan Schulz pracuje w elbląskim szkolnictwie już 20 lat (AZ, czwartek, 24.08.1893 r.).
      
       Smutny los Karla Matzmorsa

       22 sierpnia otrzymaliśmy z Mierzei Wiślanej taką oto wiadomość: "Niedaleko Sobieszewa (niem. Bohnsack) wczoraj dwie kobiety trudniące się połowem ryb wyłowiły z Wisły ciało mężczyzny średniej postury i przetransportowały je na brzeg. Po ubraniu rozpoznano, że jest to ciało szypra Karla Matzmorsa z Elbląga, który przed kilkoma dniami pływał w pobliżu Sobieszewskiej Pastwy [niem. Bohnsackerweide – osiedle (dawna wieś rolnicza) w Gdańsku, na Wyspie Sobieszewskiej nad Martwą Wisłą – Wikipedia], wpadł do wody wskutek nagłego przesunięcia się żagla i utonął. Mężczyzna miał dość mocne ciemne włosy i brodę. Miał na sobie kolorową koszulę, tzw. angielskie spodnie, szarą kamizelkę i żakiet. Na stopach miał jedynie podkolanówki. Ciało było wprawdzie wskutek leżenia w wodzie bardzo mocno nabrzmiałe, jednak wciąż dobrze zachowane (AZ, czwartek, 24.08.1893 r.).
      
       Ferie jesienne
       Zgodnie z decyzją królewskiego rządu tegoroczne ferie jesienne w szkołach podstawowych potrwają od 30 września do 11 października, zajęcia więc zakończą się w sobotę a rozpoczną w czwartek (AZ, sobota, 26.08.1893 r.).
      
       Elbląski szyper pochowany w Sobieszewie

       Ciało znalezione niedaleko Sobieszewa w Wiśle, o czym informowaliśmy wczoraj, zostało zidentyfikowane rzeczywiście jako szyper Karl Matzmors. Rodzina zmarłego przybyła na miejsce i pochowała krewnego na cmentarzu w Sobieszewie (AZ, piątek, 25.08.1893 r.).
      
       Incydent na Nowowiejskiej

       Wczoraj wieczorem wielokrotnie karany mężczyzna wybił umyślnie prawie wszystkie szyby w mieszkaniu pewnej zamieszkałej przy ulicy Nowowiejskiej (niem. Neuengutstrasse) wdowy (AZ, niedziela, 27.08.1893 r.).
      
       Uczniowie będą uroczyście obchodzić święto bitwy pod Sedanem
       Święto bitwy pod Sedanem będzie w tym roku obchodzone we wszystkich tutejszych szkołach podstawowych 2 września. Święto zostanie uczczone przemowami nauczycielskimi, deklamacjami i śpiewami uczniowskimi. Uroczystości rozpoczną się wraz z pierwszą godziną lekcyjną, tj. o godz. 8 i potrwają do godz. 9. Tego dnia zajęcia nie odbędą się (AZ, wtorek, 29.08.1893 r.).
      
       Niezwykłe zjawisko na horyzoncie

       W sobotę wieczorem w naszym mieście padał deszcz i na przemian świeciło słońce, wskutek czego na wschodnim niebie pojawiła się duża tęcza, która dość długo, bo 12 minut w pełnej krasie widniała na horyzoncie (AZ, wtorek, 29.08.1893 r.).
      
       Ostrożnie z zapałkami
       Wczoraj przed budynkiem przy Brandenburgerstrasse 36 (dzisiejszy Skwer Ofiar Sprawy Elbląskiej) wybuchł mały pożar. Przyczyniły się do niego prawdopodobnie bawiące się zapałkami dzieci. Dzieci bawiły się w skrzyni z sianem stającej na chodniku. Ogień został szybko ugaszony przez mieszkańców (AZ, wtorek, 29.08.1893 r.).
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama