UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... dzieci czekały na bazar świąteczny

 
Elbląg, Resursa Mieszczańska. To tu w dawnym Elblągu organizowano różne imprezy i uroczystości.
Resursa Mieszczańska. To tu w dawnym Elblągu organizowano różne imprezy i uroczystości.

Podobnie jak w latach ubiegłych zarząd czterech tutejszych przedszkoli zorganizuje 13 grudnia w salach Resursy Mieszczańskiej bazar świąteczny z losowaniem nagród (AZ, czwartek, 29.10.1891 r.).

Na Janowskiej stanie nowy budynek
       Na ulicy Janowskiej (niem. Herrenstraße) na miejscu spalonego spichlerza trwa budowa dużego budynku mieszkalnego, który stanie się ozdobą tej ulicy. Budynek powstanie na rachunek naszych współobywateli mistrza ślusarskiego Jeromina i właściciela fabryki Stacha i jeszcze w tym roku zostanie ukończony (AZ, sobota, 17.10.1891 r.).
      
       Aresztowany za znęcanie się nad koniem
       Wczoraj po południu na Starym Rynku (niem. der Alte Markt) na rogu ulicy Kowalskiej (niem. Schmiedestraße) powstało wielkie zbiegowisko. Pewien parobek znęcał się tam w bestialski sposób nad koniem zaprzęgniętym do załadowanego wozu. Prymitywny mężczyzna został natychmiast aresztowany (AZ, sobota, 24.10.1891 r.).
      
       Świętowali zakończenie budowy ratusza

       Dziś ukończono prace nad budową ratusza, przyozdobiono więc środkową wieżę koroną. Na cześć robotników pracujących przy budowie gmina wydała uroczyste przyjęcie. Również inne części ratusza zostały przyozdobione (AZ, niedziela, 25.10.1891 r.).
      
       Aresztowano służącą

       Dziś przed południem aresztowano służącą zamieszkałego przy ulicy Giermków (niem. Junkerstraße) gospodarza, ponieważ wyłudziła na fałszywe nazwisko parę eleganckich butów i ukradła kelnerce swojego chlebodawcy portmonetkę z pieniędzmi i kilka innych rzeczy (AZ, niedziela, 25.10.1891 r.).
      
       Rzadkie zjawisko
       W ogrodzie mistrza bednarskiego, pana Harwardta na ulicy Różanej (niem. Kl. Rosenstraße) stoi okwiecone drzewo. Jest to zjawisko nietypowe na tę porę roku. Stało się tak dzięki pięknej pogodzie (AZ, wtorek, 27.10.1891 r.).
      
       Samobójstwo na 12-Lutego

       Ubiegłej nocy powiesił się w swoim mieszkaniu przy ulicy 12-Lutego (niem. Hohenzinnstraße) mężczyzna, który od dłuższego czasu chorował i był niezdolny do pracy (AZ, wtorek, 27.10.1891 r.).
      
       Nowy tczewski most kolejowy
       W środę oddany do użytku zostanie nowy tczewski most kolejowy. Pierwszymi pociągami, które przejadą przez ten most, będą pociągi osobowe z Królewca (niem. Königsberg) i z Berlina. Prawdopodobnie przez ten sam most przejedzie również pociąg dworski cara, który w najbliższych dniach wyruszy z Nowego Portu (niem. Neufahrwasser) (AZ, środa, 28.10.1891 r.).
      
       Na budynku hali sportowej zawisł zegar

       Od kilku dni na budynku tutejszej miejskiej hali sportowej widnieje zegar. Zegar został przymocowany nad wejściem ubiegłej soboty przez zegarmistrza. Z pewnością każdy uczeń szkoły Jahna będzie witał zegar z radością (AZ, czwartek, 29.10.1891 r.).
      
       Trzyletnia dziewczynka mogła zginąć pod kołami pociągu
       Pewna tutejsza rodzina robotników z ulicy Malborskiej (niem. Marienburgerdamm) wysłała wczoraj swoją trzyletnią córeczkę do miasta, żeby coś stamtąd im odebrała. Dziecko musiało w okolicy Waerterbude 28 zgubić drogę i poszło wzdłuż torów kolejowych na Gronowo (niem. Grunau) na Żuławach. Po przejściu około 300 metrów zostało zauważone przez pracującą na polu dróżniczkę, która szybko wyskoczyła i zabrała bezradną istotę z drogi, po której dziecko iść nie powinno. W ostatnim momencie zdążyła zabrać dziecko, bowiem za chwilę tą drogą miał jechać pociąg osobowy nr 13 z Tczewa (krótko po godz. 10). Na pytanie, dokąd zmierza, mała nieświadoma niebezpieczeństwa, w którym się znalazła, odpowiedziała prostodusznie: „do domu”. Tej dzielnej kobiecie, która uratowała małą przed śmiercią, należą się wielkie podziękowania. W tym miejscu musimy skrytykować zły zwyczaj wysyłania gdziekolwiek małych dzieci bez nadzoru (AZ, czwartek, 29.10.1891 r.).
      
       Podwójne samobójstwo na Murarskiej

       Ubiegłej nocy w jednym z domów przy ulicy Murarskiej (niem. Maurerstraße) doszło do podwójnego samobójstwa. Mieszkający tam rentier W. S. od jakiegoś czasu chorował. On i jego siostra popełnili w jej mieszkaniu samobójstwo (AZ, czwartek, 29.10.1891 r.).
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama