UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... elblążanie cieszyli się ze śniegu

 
Elbląg, Dawno temu w Elblągu... elblążanie cieszyli się ze śniegu

Znowu śnieg! Tak mogliśmy dziś zawołać! Wszak nie jest to pierwszy śnieg tej zimy. Dobrze, że wczorajszy i dzisiejszy ostry wschodni wiatr osuszył trochę zbiory i owoce z pól, więc śnieg nie powinien im zaszkodzić (AZ, wtorek, 24.11.1891 r.).

Dobry syn
       Rzadko zdarza się, żeby ojciec tak wiele poświęcił dla syna. Pewien tutejszy mistrz rękodzieła G., wyrzekł się wielu rzeczy, żeby jego syn mógł studiować. Dziś jest on wziętym lekarzem w Berlinie. Teraz to syn odwdzięczył się ojcu i przyjął go do siebie. Ojciec zrezygnował ze swojej pracy i obecnie mieszka na koszt syna w Berlinie (AZ, wtorek, 17.11.1891 r.).
      
       Muzycy będą mieć swoje święto
       Tutejsze Stowarzyszenie św. Cecylii organizuje w jutrzejszą niedzielę, 22 listopada, w dniu święta świętej Cecylii, patronki muzyki, dla swoich członków i ich rodzin muzyczno - teatralne przedstawienie. Na przedstawienie, które odbędzie się w Domu Rzemiosła, mają wstęp także goście. […] (AZ, niedziela, 22.11.1891 r.).
      
       Cisza na Zamkowej, ekscesy na Huzarskiej

       Dzięki wzmożonej czujności funkcjonariuszy policji na ulicy Zamkowej (niem. Burgstraße) od dłuższego czasu nie dochodzi do ekscesów ze strony uczniów ze szkoły dokształcającej. Podobne patrole powinny powstać także na ulicy Huzarskiej (niem. Ritterstraße) dla bezpieczeństwa i spokoju mieszkańców. W tym miejscu przebywa znacznie mniej uczniów, jest ich jednak w okolicy około 150. Strach pomyśleć, że przyjdzie im coś głupiego do głowy, gdy będzie już ciemno i zaczną szaleć. Tak było przedwczoraj wieczorem o godz. 21. Myślano wówczas, że to pijani parobkowie a nie uczniowie. Patrol złożony z kilku policjantów zaprowadziłby zmiany w tym miejscu (AZ, niedziela, 22.11.1891 r.).
      
       Ku ostrzeżeniu innych dziewcząt

       Przed kilkoma miesiącami w miejscowości Ragneta pewna 18-letnia szwaczka S. pochodząca z W. dostała mocnych bóli żołądka, które momentami były tak silne, że dziewczyna nie mogła przyjmować żadnych pokarmów i często z bólu mdlała. Nie pomagały żadne leki, wezwano więc lekarza, który stwierdził zwężenie żołądka, spowodowane zbyt mocnym zawiązywaniem, które próżna dziewczyna praktykowała latami, by uzyskać jak najszczuplejszą talię. Lekarz nakazał przewiezienie dziewczyny do Królewieckiej Kliniki w celu przeprowadzenia operacji (AZ, wtorek, 24.11.1891 r.).
       * Ragneta – niem. Ragnit, dziś miejscowość ta nosi nazwę Nieman. Nazwa Ragneta funkcjonowała do 1946 roku. Jest to miasto w obwodzie kaliningradzkim w Rosji, położone na lewym brzegu Niemnu, przy granicy z Litwą, ok. 8 km na wschód od Sowiecka – Wikipedia.
      
       Wokół Szkoły dla Chłopców nr 5 znów stanie płot

       Dzisiaj zaczęto stawiać płot przy Szkole dla Chłopców nr 5. Poprzedni płot został zniszczony podczas ostatniego pożaru, który dotknął szkołę. Zwłokę w budowie tak bardzo pożądanego płotu tłumaczyć należy brakiem siły roboczej. […] Płot będzie zrobiony z plecionego drutu i będzie miał wysokość 2 metrów […] (AZ, wtorek, 24.11.1891 r.).
      
       Zepsuta młodzież zostanie ukarana
       Czwartkowy skandal na Malborskiej (niem. Innerer Marienburgerdamm) z udziałem uczniów ze szkoły dokształcającej będzie miał swój finał w sądzie. I nie chodzi tutaj wcale o jakieś drobne żarty, które czasami wybacza się młodzieży, ale o akt brutalnego grubiaństwa. Pewien nauczyciel, który chciał powstrzymać chłopców, którzy niegrzecznie się zachowywali, został zaatakowany przez nich w grubiański sposób. Prowodyrzy: praktykant kominiarski Lange i szlifierz Kruczewski a także jeszcze dwóch ananasków zostało w sobotę przesłuchanych w biurze Szkoły Dokształcającej w tej sprawie, z czego został spisany protokół. Pierwszym następstwem tego incydentu będzie wprowadzanie na ulicach uczęszczanych przez uczniów szkoły policyjnego patrolu. Będzie to pewnością smutna ale wymowna nauczka dla dorastającego pokolenia. […] (AZ, wtorek, 24.11.1891 r.).
      
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama