UWAGA!

Dawno temu w Elblągu...konie rozbiły latarnię uliczną

 
Elbląg, Konie przez wiele lat były jednym ze środków miejskiego transportu. Zdjęcie pochodzi z obchodów 700- lecia miasta.
Konie przez wiele lat były jednym ze środków miejskiego transportu. Zdjęcie pochodzi z obchodów 700- lecia miasta.

Wczoraj wieczorem krótko przed 10 woźnica dorożki zostawił na chwilę swoje konie bez nadzoru. Czekanie musiało wydać się koniom nieco nużące, bo zaczęły biec kłusem same bez dorożkarza, rozbijając latarnię uliczną. Abstrahując od mandatu, jaki wlepiła dorożkarzowi policja, ma on w perspektywie do zapłacenia pokaźny rachunek z miejskiego urzędu gazowego (EZ, wtorek, 05.11.1894 r.).

Jutro Wszystkich Świętych
       Kościół katolicki obchodzi jutro uroczystość Wszystkich Świętych, a w piątek będzie wspominać wszystkich zmarłych. Święto Zmarłych, dzień, w którym pamiętamy o naszych zmarłych, jest szczególnie uroczyście praktykowany w katolickich rejonach. Odbywają się tam procesje na przykościelnych cmentarzach, a groby ozdabiane są kwiatami i zniczami. W naszym kościele św. Mikołaja dzień zmarłych będzie obchodzony […] przez wygłoszenie specjalnego na ten dzień kazania połączonego modlitwą o przebaczenie za grzechy zmarłych a także przez odświętne requiem. Jutro katoliccy nauczyciele, uczniowie i uczennice będą całkowicie zwolnieni z zajęć a w dniu zmarłych będą mieć wolne w godzinach 10 – 12 w czasie głównego nabożeństwa (EZ, czwartek, 01.11.1894 r.).
      
       Skromne plony na targu miejskim

       Krótko przed świętem świętego Marcina elbląskie targi chcą być jak najlepiej wyposażone, co jednak tej jesieni nie jest wcale łatwe. Na rynkach brakuje warzyw, inaczej jak to bywało w latach ubiegłych. Kilogram marchwi kosztuje obecnie 1 markę. Popyt na ziemniaki był dziś większy niż podaż […]. Także jaja są z tygodnia na tydzień droższe. Za dwanaście jaj trzeba było dziś zapłacić 1 markę (EZ, czwartek, 01.11.1894 r.).
      
       Ulica Garbary w złym stanie

       Od momentu zakończenia prac kanalizacyjnych i wodociągowych ulica Garbary (niem. Kurze Hinterstrasse) znajduje się w niezbyt dobrym stanie. Głębokie dziury w nawierzchni ulicy zagrażają nie tylko pojazdom lecz także narażają na niebezpieczeństwo pieszych. Konieczne będzie położenie w tym miejscu nowego bruku. Także ulica Mostowa (niem. Brueckstrasse), która od roku znajduje się w podobnym stanie, wymaga naprawy. Zły stan dróg odczuwalny jest szczególnie podczas deszczowej pogody (EZ, czwartek, 01.11.1894 r.).
      
       Aresztowany aktor Lenz ukarany za gryps

       Przebywający w tutejszym więzieniu aktor Lenz wręczył młodemu golibrodzie, zatrudnionemu do golenia więźniów, kartkę i poprosił go, by przekazał ją dalej. Chłopak przekazał karteczkę, którą więzień włożył mu do kieszeni, według jego wskazówek panu Gnade, a ten przekazał ją natychmiast prokuraturze. Aresztowanemu zabrano wszystkie przysługujące mu do tej pory przywileje. Przeniesiono go też do innej celi. Natomiast praktykant otrzymał karę pieniężną w kwocie 6 marek. Treść kartki ma związek z procesem przeciwko Lenzowi odnoście krzywoprzysięstwa (EZ, czwartek, 01.11.1894 r.).
      
       Przy Państwowej Szkole Dokształcającej stanie płot
       Od tygodnia trwają prace nad montażem nowego żelaznego płotu przy Państwowej Szkole Dokształcającej przy Wewnętrznej Grobli Świętego Jerzego (niem. Innerer Georgendamm) (EZ, sobota, 03.11.1894 r.).
      
       Dlaczego zegar z Bramy Targowej nie chodzi?
       Dziś został rozłożony na części zegar z Bramy Targowej. Jego naprawy dokona zegarmistrz Lessing, który sprawdzi, dlaczego zegar od prawie tygodnia ani nie chodzi ani nie wybija godzin (EZ, wtorek, 05.11. 1894 r.).
      
       Grochowska w naprawie
       Obecnie naprawiana jest ulica Grochowska (niem. Grubenhagenstrasse). Odcinek od Gdańskiego Mostu (niem. Danziger Bruecke) do ulicy Warszawskiej (niem. Berliner Chaussee) będzie brukowany. Powstanie także krawężnik z kamienia (EZ, wtorek, 05.11.1894 r.).
      
       Uwięziony we własnym domu

       Ubiegłej nocy głupi żart zrobiono zamieszkałemu przy ulicy Królewieckiej (niem. Koenigsbergerstrasse) handlowcowi. Ktoś zablokował jego drzwi wejściowe, zawiązując je mocno sznurem tak, że mężczyzna został uwięziony we własnym domu i był zmuszony wyjść przez okno (EZ, wtorek, 05.11.1894 r.).
      
       Za głupotę musi zapłacić

       Wczoraj wieczorem krótko przed 10 woźnica dorożki zostawił na chwilę swoje konie bez nadzoru. Czekanie musiało wydać się koniom nieco nużące, bo zaczęły biec kłusem same bez dorożkarza, rozbijając latarnię uliczną. Abstrahując od mandatu, jaki wlepiła dorożkarzowi policja, ma on w perspektywie do zapłacenia pokaźny rachunek z miejskiego urzędu gazowego (EZ, wtorek, 05.11.1894 r.).
      
       Aresztowano sprawcę napadu na Placu Słowiańskim
       W czwartek wieczorem na Placu Słowiańskim (niem. Friedrich Wilhelm Platz) przez dwóch ludzi został napadnięty robotnik Anton E. z Płk Dąbka (niem. Angerstrasse). Podczas napadu mężczyzna otrzymał cios nożem w okolicy lewego oka. Odniósł także inne obrażenia. Sprawcą zdarzenia, który natychmiast zbiegł z miejsca wypadku, jest m.in. zamieszkały przy ulicy Bożego Ciała (niem. Leichnahmstrasse) Franz Ruhnau. W sobotę wieczorem aresztowano rzezimieszka (EZ, wtorek, 05.11.1894 r.).
      
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama