UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... ktoś włamał się do młyna

 Elbląg, Elbing
Elbing

Ubiegłej nocy doszło do włamania do młyna przy ulicy Browarnej (niem. Lange Niederstrasse) należącego do pana P., skąd ukradziono kilka worków ze zbożem (AZ, czwartek, 20.02.1890 r.).

Rozporządzenie cesarskie dotyczące robotników
       Cesarskie rozporządzenie dotyczące spraw robotników ma zostać z rozkazu wyższej instancji wywieszone w formie plakatu we wszystkich fabrykach, warsztatach, względnie w gospodach miast i mniejszych miejscowości. W większych lokalach z wieloma pomieszczeniami plakat należy umieścić w każdym z nich (AZ, wtorek, 18.02.1890 r.).
      
       Uroczystość Parafialnego Związku Opieki nad Chorymi
       Wczoraj w Nowomiejskim Ewangelickim Kościele Parafialnym swoje coroczne święto miał Parafialny Związek Opieki nad Chorymi istniejący przy parafii Trzech Króli. Uroczyste kazanie wygłosił kaznodzieja Rahn, w którym […] pochwalił działalność pracujących przy parafii diakonisek [diakonisa - w kościołach protestanckich: członkini świeckiego stowarzyszenia kobiet, zajmującego się działalnością charytatywną – www.sjp.pwn.pl], nazywając ją dziełem radosnej nadziei, służby w miłości i żywej wiary. Podczas kazania nawiązał także do finansów stowarzyszenia. Wpływy wynoszą tu 1224, a wydatki 1172 marki. Powołane przez związek diakoniski zajmujące się opieką nad biednymi i chorymi złożyły łącznie 2356 wizyt domowych, 25 nocy czuwały przy łóżkach chorych. Kaznodzieja podziękował serdecznie wszystkim, którzy wspierają Związek Opieki nad Chorymi poprzez różnego rodzaju dary i wyraził nadzieję, że również w tym roku będą chętni do pomocy. Po nabożeństwie odbyło się jeszcze generalnie zebranie, w którym wzięła udział spora liczba członków stowarzyszenia […] (AZ, wtorek, 18.02.1890 r.).
      
       Tragiczny wypadek w drodze do domu
       Dzisiaj rano w rowie przy ulicy Malborskiej (niem. Aeusserer Marienburgerdamm), w którym nie było zbyt wiele wody, znaleziono ciało zamieszkałego przy ulicy Bożego Ciała (niem. Leichnamstrasse) stróża miejskiego. Wczoraj popołudniu R. udał się na rodzinną uroczystość, a około godz. 20.30 udał się w drogę do domu. Musiał w ciemności się potknąć i spaść do rowu (AZ, wtorek, 18.02.1890 r.).
      
       Zamaskowany mężczyzna zaatakował na Drzewnej

       W nocy z czwartku na piątek kilka osób zostało zaatakowanych na ulicy szablą przez mężczyznę wracającego z balu maskowego odbywającego się przy ulicy Drzewnej (niem. Holzstrasse). Gdy na miejsce przybył stróż odbywający służbę w tym rejonie, nieznajomy mężczyzna zdążył już zaatakować ludzi, po czym uciekł z miejsca zdarzenia i tyle go widzieli (AZ, wtorek, 18.02.1890 r.).
      
       Wody pokryły się lodem
       Z powodu utrzymującego się mrozu także jezioro Drużno […] pokryło się miejscami lodem. Szczególnie przy brzegu jest na tyle mocny, że można na niego wchodzić, nie narażając się na niebezpieczeństwo. Na środku jeziora lód nie jest jednak na tyle mocny, by można było zrobić sobie spacer przez środek jeziora. Na rzece Tina (niem. Thiene – dopływ rzeki Elbląg) lód był wczoraj w każdym miejscu mocny. Rzeka Elbląg (niem. Elbing) pomiędzy mostami w niektórych miejscach pokryła się na całej szerokości lodem (AZ, czwartek, 20.02.1890 r.).
      
       Na wiosnę udekorują katedrę we Fromborku

       W ostatnich dniach kapituła zadecydowała, że wystrojem dostojnej katedry we Fromborku (niem. Frauenburg) zajmie się tutejszy malarz kościelny J. Bornowski. Dekorowanie rozpocznie się z nastaniem cieplejszych dni. Dekoracja powstanie według projektów wspomnianego pana Bornowskiego, po zatwierdzeniu ich przez specjalistów i znawców sztuki, a w szczególności przez tajnego radcę budowlanego i konserwatora starożytnych pruskich budowli Persiusa w Berlinie (AZ, piątek, 21.02.1890 r.).
      
       Próbował ukraść rzeczy z wystawy
       Wczoraj przyłapano około dwunastoletniego chłopca, jak ten próbował zgiętym drutem podważyć okno i ukraść z wystawy na ulicy Rzeźnickiej (niem.Fleischerstrasse) znajdujące się tam przedmioty. Mimo, że złapano go na gorącym uczynku, chłopakowi udało się uciec (AZ, piątek, 21.02.1890 r.).
      
       Gospoda w Weingrundforst pozostanie na swoim miejscu
       Jak udało nam się dowiedzieć, gospoda w Weingrundforst pozostanie na swoim dawnym miejscu, jednak zostanie poddana gruntowemu remontowi. Wcześniej w zamiarze było przeniesienie pomieszczeń restauracji od piwnicy aż po słodownię (AZ, piątek, 21.02.1890 r.).
      
       Publikujemy teksty przypominające wydarzenia z roku 1890, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Przejrzeliśmy już numery „Elbinger Neueste Nachrichten” i „Elbinger Tageblatt” ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej, teraz sięgamy do "Elbinger Zeitung und Elbinger Anzeigen".

      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Polecam najnowszy album jeśli chcemy się coś dowiedzieć o dawnych czasach Elbląg wczoraj, Elbląg dziś
 • Tą książkę to przeczytam jak mi ją sprawisz bo w tej cenie to wy sobie jaja robicie z ludzi. Czy ona jest napisana złotym atramentem???? Szczyt chamstwa. Mam nadzieje, że nikt jej nie kupi a wy jako wydawnictwo bedzięcie ja w. .. .ać jak małpa kit.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  4
  stopimpertynencji(2016-02-20)
 • stopimpertynencji - weź pod uwagę że 130 PLN za książkę to tylko 6,5 butelki wyborowej, nie stać Cię na taką zamianę?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  4
  MirCrow(2016-02-21)
 • Do MirCrow- ależ ty tępy jesteś. Podałeś porównanie typowe dla polskiego alkoholika. Nie pomyślałeś zakuty łbie, że dla niektórych 130 zł to dużo. Stwierdzam więc, idź sie leczyć bo alkoholizm to choroba dość poważna i wyniszczająca organizm. na koncy napomknę tylko, że dla ciebie to tylko 6.5 butelki wódki dla innych 81.76 bochenków chleba co daje nam 2,72 bochenka na dzień co dla rodziny wielodzietnej to nie wiele. Wiec zanim znów coś takiego napiszesz zastanów się bo odnoszę wrażenie, że alkohol mózg Tobie wyjarał
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  1
  stopimpertynencji(2016-02-21)
Reklama