UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dawno temu w Elblągu... odbył się bazar na cele charytatywne

 
Elbląg, Dawno temu w Elblągu... odbył się bazar na cele charytatywne

Jak już wcześniej donosiliśmy na naszych łamach, w niedzielę po południu od godz. 16 Związek Dobroczynny św. Elżbiety organizuje bazar z losowaniem. Zwracamy jeszcze raz uwagę naszych czytelników na tę informację (AZ, niedziela, 05.11.1893 r.).

Zabiły ją problemy

Dziś przed południem w zamkniętej piwnicy budynku przy ul. Malborskiej (niem. Äußerer Marienburgerdamm) znaleziono martwą żonę kuśnierza Luizę G. Kobieta powiesiła się. Od jakiegoś czasu miała myśli samobójcze z powodu problemów. Kobieta miała zaledwie 28 lat i zostawiła kilkumiesięczne dziecko (AZ, środa, 01.11.1893 r.).

 

Co nowego w teatrze?

Jak już wspominaliśmy, jutro (środa) teatr będzie zamknięty. W czwartek zaplanowano po raz drugi wystawienie wesołej historii pt. "Dwa szczęśliwe dni" Franza von Schönthana i Gustawa Kadelburga (AZ, środa, 01.11.1893 r.).

 

Aresztowani za nietrzeźwość

Pewien tutejszy czeladnik krawiecki został dziś aresztowany, ponieważ był nietrzeźwy i przy ulicy Janowskiej (niem. Herrenstraße) zaczepiał przechodniów i zwalał je z chodnika. Z powodu nietrzeźwości został wczoraj też zwolniony przez swojego pracodawcę pewien głuchoniemy marynarz (AZ, czwartek, 02.11.1893 r.).

 

Koncert w kościele Trzech Króli

Ponownie zwracamy Państwa uwagę na koncert, który odbędzie się w niedzielę o godz. 19 w kościele Trzech Króli (AZ, niedziela, 05.11.1893 r.).

 

Chora kobieta atakowała przechodniów

Napadu szału dostała dzisiaj pewna zamieszkała przy Fuhrgaße 35-letnia kobieta, która od jakiegoś czasu cierpi na zaburzenia psychiczne. Ponieważ nieszczęśniczka zaatakowała kilka osób, musiała zostać zabrana do szpitala (AZ, niedziela, 05.11.1893 r.).

 

To była udana impreza

Bazar zorganizowany wczoraj po południu i wieczorem przez Związek Dobroczynny św. Elżbiety cieszył się nadspodziewaną frekwencją. Tłok w salach Resursy Mieszczańskiej był tak duży, że niektórym nie udało się dostać nawet zimnego napoju. Oprawa wydarzenia była bardzo dobra. W dużej sali ustawiono stanowiska w kształcie koła, przy których odświętnie ubrane dziewczęta sprzedawały różne rzeczy i zapraszały gości do zakupu kwiatów, ozdób i innych przydatnych przedmiotów. By rozbawić gości, zaplanowano wiele gier i zabaw. [...] Nie zabrakło jednak podniosłych momentów. Kilka poważnych piosenek zaśpiewał Związek Cecyliański, dla urozmaicenia grała też kapela Pelza. Losy rozeszły się bardzo szybko. Szczęśliwcy mogą odbierać swoje wygrane dziś w godzinach 9—13 w sali Resursy Mieszczańskiej. Wkrótce napiszemy o finansowym sukcesie tego przedsięwzięcia, ale już dziś wiadomo, że udało się zebrać sporą sumę pieniędzy (AZ, wtorek, 07.11.1893 r.).

 

Pierwszy śnieg

Po ostatnich nocnych mrozach, które jeszcze bardziej się zaostrzyły i towarzyszących im opadach, spadł dziś rano przy temperaturze 3 stopni Réaumura pierwszy śnieg. Z powodu panującej wilgoci nie poleżał jednak zbyt długo [jedna ze skal termometrycznych, wprowadzona w 1731 roku przez francuskiego fizyka R.A.F. Réaumura, często używana w Europie Środkowej do początków XX stulecia. W skali Réaumura temperatura topnienia lodu (zamarzania czystej chemicznie wody) wynosi 0°Ré (tak jak w skali Celsjusza), a wrzenia wody 80°Ré (100°C), dlatego 1°C odpowiada 0,8 °Ré – Wikipedia] (AZ, wtorek, 07.11.1893 r.).

 

Wyrodny syn

Pewien wielokrotnie karany mężczyzna został w sobotę znów aresztowany, ponieważ groził swoim rodzicom zamieszkałym przy ulicy Kumieli (niem. Hommelstraße) (AZ, wtorek, 07.11.1893 r.).

 

Niebezpieczna bójka na noże

Bójka miała miejsce w sobotę wieczorem przy ulicy Słonecznej (niem. Sonnenstraße). W jej trakcie ciężko ranni zostali robotnik z ulicy Słonecznej i hydraulik. Mężczyźni prawdopodobnie pokłócili się w barze (AZ, wtorek, 07.11.1893 r.).

tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama