UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... odbył się nocny rejs do Krynicy Morskiej

Elbląg, Dawno temu w Elblągu... odbył się nocny rejs do Krynicy Morskiej

W najbliższy piątek odbędzie się nocna przejażdżka parowcem "Anna" do Krynicy Morskiej (niem. Kahlberg). W wycieczce wezmą udział tylko kobiety. Cena wycieczki wynosi 60 fenigów za osobę, z czego 30 fenigów przeznaczone jest na oprawę muzyczną na statku tego wieczora. Wkrótce zostanie puszczna w obieg lista dla osób chętnych (AZ, wtorek, 22.08.1893 r.).

Wyższe ceny za węgiel
       Informujemy, że od 1 września wprowadzone zostaną nowe ceny za węgiel, co oznacza, że zamawiany od tego czasu węgiel, będzie o 2 fenigi za cetnar droższy [jednostka masy wynosząca ok. 50 kg – Wikipedia]. (AZ, sobota, 19.08.1893 r.).
      
       Ukradł cielę i je zabił
       Ubiegłej nocy właścicielowi ziemskiemu Schulzowi z Bielnika (niem. Kraffohlsdorf) ukradziono z pastwiska ładnego cielaka i na miejscu od razu zaszlachtowano. Złodziej wziął ze sobą zaszlachtowane części cielaka (AZ, sobota, 19.08.1893 r.).
      
       Groził swojej rodzinie śmiercią
       Pewien karany wcześniej robotnik zamieszkały przy Gr. Hommelstallstrasse zachował się wczoraj wieczorem w stosunku do swoich krewnych w grubiański sposób i groził im nawet śmiercią. Szalał i hałasował dłuższą chwilę i rozbił w końcu prawie wszystkie szyby (AZ, sobota, 19.08.1893 r.).
      
       Dzieci czekają na dożynki
       Jutro w lokalu rozrywkowym Markthalle odbędą się dziecięce dożynki. W programie nie zabraknie oczywiście tańców (AZ, niedziela, 20.08.1893 r.).
      
       Zbliża się święto bitwy pod Sedanem
       Święto bitwy pod Sedanem będzie obchodzone w tym roku wyjątkowo uroczyście. W czwartek w Domu Rzemiosła odbędzie się spotkanie, podczas którego omówione zostaną sprawy związane z obchodami święta, na które zapraszamy. Więcej informacji w dziale ogłoszeniowym [Bitwa pod Sedanem – starcie zbrojne, które miało miejsce 1 i 2 września 1870 roku podczas wojny francusko-pruskiej. Konsekwencją bitwy była kapitulacja cesarza Napoleona III wraz z jego armią i zwycięstwo Prus i ich sprzymierzeńców w wojnie. Bitwa została wyróżniona [...] jako jedna z 18 bitew decydujących o losach świata – Wikipedia] (AZ, wtorek, 22.08.1893 r.).
      
       Ścigali się na trasie, ale na metę przybył tylko jeden
       W niedzielę odbył się ostatni w tym sezonie wyścig rowerowy zorganizowany przez elbląski klub rowerowy. Trasa rozpoczęła się w Elblągu i biegła przez Stare Pole (niem. Altfelde), Żuławkę Sztumską (niem. Posilge), Święty Gaj (niem. Heiligenwalde), Stare Dolno (niem. Dollstadt), Jelonki (niem. Hirschfeld), Zielony Grąd (niem. Schönwiese), Bogaczewo (niem. Güldenboden) do Elbląga. Wyniosła 82 km. Na trasie ścigało się czterech rowerzystów. Z niecierpliwością oczekiwano finiszu. Niestety wyścig nie okazał się emocjonujący, ponieważ trójka najlepszych rowerzystów, z którymi wiązano największe nadzieje, nie dotarła do celu. Jednemu z nich zepsuł się rower, drugiego złapał skurcz, a trzeci upadł i doznał takich kontuzji, że musiał zrezygnować z wyścigu. Zwycięzca wyścigu, pan Troedel z Elbląga pokonal trasę w czasie 3 godzin, 40 minut i 40 sekund. [...] W najbliższym czasie stowrzyszenie chce zorganizować bicie rekordu w jeździe na 100 km na odcinku Elbląg – Święta Siekierka (niem. Heiligenbeil, dzisiejsze Mamonowo). Odcinek trzeba pokonać w cztery godziny [...] (AZ, środa, 23.08.1893 r.).
      
       Aresztowano dwóch mężczyzn
       Wczoraj wieczorem właściciel dorożki Franz Rueckbord i parobek Kuhn zostali ponownie aresztowani na podstawie wyroku wydanego przez tutejszy sąd krajowy. Mężczyźni brali udział w dzisiejszej sekcji zwłok zmarłego prawdopodobnie wskutek znęcania się głuchoniemiego czeladnika bednerskiego Zielińskiego (AZ, środa, 23.08.1893 r.).
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama