UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... palono cygaro w sądzie

 
Elbląg, Budynek Sądu Krajowego
Budynek Sądu Krajowego

Podczas dzisiejszego posiedzenia izby karnej zdarzyło się, że oskarżony przekroczył prób sali sądowej z zapalonym cygarem w ręku i z wielkim spokojem zaczął go sobie popalać. Oczywiście pełniący w tamtej chwili służbę urzędnik natychmiast zabronił mu tej przyjemności (AZ, wtorek, 26.11.1889 r.).

Z okazji urodzin Cesarzowej
       Z okazji przypadających dzisiaj urodzin Jego Królewskiej Mości Cesarzowej Fryderykowej [Wiktoria (ur. 21 listopada 1840 w Londynie, zm. 5 sierpnia 1901 w Friedrichshof) – księżniczka królewska jako najstarsza córka królowej Wiktorii Hanowerskiej i księcia Alberta, cesarzowa niemiecka. W 1851 Wiktoria poznała swojego przyszłego męża, księcia Fryderyka Hohenzollerna, syna księcia Wilhelma Hohenzollerna, następcy tronu Prus. Po śmierci swojego ojca 9 marca 1888 mąż Wiktorii został cesarzem Fryderykiem III. Wiktoria przyjęła tytuł „Jej Cesarskiej i Królewskiej Mości Cesarzowej Niemiec”. Fryderyk jednak zmarł po 99 dniach panowania na skutek raka krtani. Po śmierci męża Wiktoria najlepiej znana była jako „cesarzowa Fryderykowa” – po niemiecku Kaiserin Friedrich – Wikipedia] oflagowane zostały budynki użytku publicznego oraz prywatne domostwa (AZ, piątek, 22.11.1889 r.).
      
       Kradzieże
       Woźnica zamieszkałych przy ulicy Bożego Ciała (niem. Leichnamstrasse) państwa nadużył ich zaufanie i okradł swoich żywicieli. Wczoraj został przyłapany na kradzieży i zwolniony z pracy. […]. Podobnie złapano na kradzieży beczki kawioru o wartości 65 marek zamieszkałego na ulicy Bożego Ciała robotnika. Nie chce on jednak zdradzić, gdzie schował swoją zdobycz. […] (AZ, piątek, 22.11.1889 r.).
      
       Zbliża się święto zmarłych
       Z okazji święta zmarłych, które w najbliższą niedzielę będzie świętować kościół ewangelicki, nasze lokalne ogrodnictwo stoi w pełnej gotowości. W kwiaciarniach już dziś można zobaczyć i nabyć prostsze i bardziej okazałe wieńce, krzyże i tym podobne rzeczy (AZ, sobota, 23.11.1889 r.).
      
       Na poczcie zgubiono portmonetkę
       Przy okienku tutejszej poczty zostawiono portmonetkę z zawartością 6,20 marek oraz skrawek papieru. Ponieważ właściciel tych przedmiotów nie zgłosił się po nie w urzędzie pocztowym, oddano je w tutejszym komisariacie policji. Właściciel może się po nie tam zgłosić po wcześniejszym wylegitymowaniu się (AZ, sobota, 23.11.1889 r.).
      
       Zatrucie oparami węgla
       Zamieszkały kiedyś w Elblągu mistrz bednarski i restaurator Boettcher Lutze, posiadający obecnie restaurację w Malborku (niem. Marienburg) i mieszkająca w pokoju obok kelnerka Bentau zostali wczoraj rano znalezieni bez życia w swoich łóżkach. Podczas gdy mężczyznę udało się ocucić, kobiety niestety nie udało się uratować. Pan L. już powoli wraca do zdrowia, co zawdzięcza tylko i wyłącznie temu, że drzwiczki od pieca, który znajdował się w obu pokojach, były w sypialni kelnerki (AZ, niedziela, 24.11.1889 r.).
      
       Kradzież kolczyków
       Wczoraj wieczorem starszej damie zamieszkałej na Starym Rynku (niem. Alter Markt) ukradziono złote kolczyki. Złodziejką okazała się młoda dziewczyna, która uciekła ze swoją zdobyczą (AZ, niedziela, 24.11.1889 r.).
      
       Amerykanin w parafii mennonickiej
       W tutejszym domu modlitwy mennonitów przy ulicy Garbary (niem. Hinterstrasse) wygłosił wczoraj kazanie kaznodzieja z Ameryki. Cechą charakterystyczną mówcy była jego czarna broda. Kazanie wygłosił w języku niemieckim. Mówił dość wyraźnie i solidnie przyłożył się do swojego wystąpienia, zadowolił więc zarówno parafian jak i przybyłych na spotkanie wyznawców innych konfesji (AZ, wtorek, 26.11.1889 r.).
      
       Bójka na Bożego Ciała
       Wczoraj wieczorem na ulicy Bożego Ciała (niem. Leichnamstrasse) doszło do bójki pomiędzy kilkoma robotnikami. Całe szczęście obyło się bez przelewu krwi (AZ, wtorek, 26.11.1889 r.).
      
       Kupno domu przy Kowalskiej
       Złotnik pan F. Witzki kupił dom przy ulicy Kowalskiej (niem. Schmiedestrasse) za 1400 talarów. Jak sam nam przekazał, w budynku tym powstanie wkrótce fabryka wyrobów złotniczych (AZ, wtorek, 26.11.1889 r.).
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • W dobie powstania tych notatek prasowych ówczesna Leichnamstr. odpowiada dzisiejszemu początkowemu odcinkowi ul. Robotniczej (od skrzyżowania z ul. Królewiecką do ronda przy kościele Bożego Ciała).
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    4
    0
    RodemzElbląga(2015-11-28)
Reklama