UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... pijany czeladnik szalał w barze

 
Elbląg, Odpłynięcie parowca z przystani w Elblągu
Odpłynięcie parowca z przystani w Elblągu

W sobotę po południu w jednym z barów przy ulicy Wodnej (niem. Wasserstrasse) wielokrotnie karany czeladnik kowalski Heinrich F. z Elbląga swoim zachowaniem wywołał wielki strach i poruszenie. Zachował się tak bezczelnie i nieprzyzwoicie, że właściciel lokalu był zmuszony go z niego wyrzucić. Człowiek ten wpadł w taką agresję, że zaczął grozić nożem obecnym w lokalu osobom. (EZ, wtorek, 01.03.1887 r.).

Gdy wezwany na miejsce funkcjonariusz policji chciał powstrzymać delikwenta, ten zaatakował go, zerwał z niego kawałki ubrania, zaczął szarpać go i kopać tak, że tylko z pomocą osób trzecich mógł zostać ujarzmiony i związany. Furiat został przetransportowany policyjnym wozem do więzienia. Zajście to zgromadziło na ulicy Wodnej sporą gromadę ciekawskich gapiów. (EZ, wtorek, 01.03.1887 r.).
      
       Kradzież pieniędzy

       Minionej soboty pewnemu tutejszemu mistrzowi rzeźnickiemu zniknęły z ubrania, które wisiało w jego mieszkaniu, 21 marek. Podejrzenie dokonania kradzieży padło na małoletniego chłopca, który początkowo przyznał się do winy, wkrótce jednak wszystko odwołał. Przeszukano rzeczy chłopaka i wszczęto inne poszukiwania, jednak nie znaleziono dowodów (EZ, wtorek, 01.03.1887 r.).
      
       Wczoraj świętował klub kolarski „Vorwaerts”
       Elbląski klub kolarski „Vorwaerts” obchodził wczoraj wieczorem swój pierwszy zimowy wieczorek, który scenariuszem różnił się trochę od poprzednich. Pierwsza jego część była wypełniona przez część artystyczną. Nieprofesjonalni muzycy zagrali na fortepianie, wiolonczeli i skrzypcach. Wypadli tak dobrze, że ich muzyka została przyjęta nie mniej pochlebnie jak nastrojowe wykonania członków koła śpiewaczego „Liedertafel”. Podczas biesiadowania nie zabrakło oczywiście toastów za zdrowie gości, klubu, zarządu, kobiet oraz toastu na cześć sportu. To sprawiło, że ta część wieczoru miała chyba najprzyjemniejszy przebieg. Dobrej zabawy dostarczyły tańce, które trwały do białego rana (EZ, piątek, 04.03.1887 r.).
      
       Jubileusz 25-lecia pracy zawodowej
       Mistrz malarski Thielhein obchodził w ostatnich dniach dwudziestopięciolecie działalności zawodowej. Z tej okazji członkowie tutejszego cechu malarskiego i lakiernictwa przybyli do niego z życzenia i podarowali na pamiątkę piękny puchar (EZ, piątek, 04.03.1887 r.).
      
       Lekcje odwołane przez ulatniający się dym
       Dzisiaj przed południem musiano zwolnić uczniów wszystkich klas gimnazjum, ponieważ ze znajdujących się tam pieców zaczął ulatniać się dym tak, że dalsze przebywanie w salach lekcyjnych było niemożliwe (EZ, środa, 02.03.1887 r.).
      
       Aresztowano żebraka za wybicie szyby
       Były czeladnik kowalski, a obecnie robotnik z Elbląga, który stoczył się na dno oddając się piciu, Franz B. żebrał wczoraj na ulicy Przy Murze (niem. Mauerstrasse). Gdy został wyrzucony z tamtejszego sklepu z cygarami, wybił pięścią szybę drzwi wejściowych. Mężczyzna został od razu aresztowany, jednak sprawiał wrażenie, że jest to mu zupełnie obojętne (EZ, środa, 02.03.1887 r.).
      
       Kim jest złodziej?
       Wczoraj w niewyjaśnionych dotąd okolicznościach z domu przy ulicy Kreuzstrasse 19 z szafki na ubrania, która znajdowała się w pozostawionym przez chwilę bez nadzoru pokoju, ukradziono cenny złoty damski zegarek oraz złoty łańcuszek. Dziwne, że złodziej nie ruszył znajdujących się w szafce innych cennych drobiazgów jak pierścionki, bransoletka czy naszyjnik. Ponieważ właścicielka wróciwszy do domu, zastała wcześniej zaryglowane drzwi otwarte, można przypuszczać, że złodziej musiał wcześniej dobrze znać to mieszkanie (EZ, środa, 02.03.1887 r.).
      
       Wieczorek dla kobiet w Domu Rzemiosła
       Związek Rzemiosła organizuje w następny poniedziałek w sali Domu Rzemiosła kolejny wieczorek dla kobiet. Wykład wygłosi dr Bleyer (EZ, niedziela, 06.03.1887 r.).
      
       Eksplozja w szkole dla chłopców
       Wczoraj wieczorem o godz. 20.30 w budynku pierwszej szkoły dla chłopców przy ulicy Zamkowej 16 (niem. Burgstrasse) podczas zajęć uczeń trzeciej klasy o profilu rzemieślniczym zrzucił na ziemię wiszącą lampę naftową, w wyniku czego doszło do eksplozji. Ogień natychmiast ugaszono, tak więc zaalarmowana straż pożarna nie miała już nic do roboty (EZ, niedziela, 06.03.1887 r.).
      
       Rybacy przybyli łodziami na dzisiejszy targ
       Od kilku dni nie ma śladu po lodzie na rzece Elbląg, tak więc rybacy z miejscowości Terranva-Bollwerk (nazwa Nowakowo obejmuje trzy miejscowości: Bollwerk, Stare Nowakowo - Alt Terranova i Nowe Nowakowo - Neu Terranova) mogli przybyć na dzisiejszy targ łodziami. […] (EZ, niedziela, 06.03.1887 r.).
      
      
       Publikujemy teksty przypominające wydarzenia z roku 1887, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Przejrzeliśmy już numery „Elbinger Neueste Nachrichten” i „Elbinger Tageblatt” ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej, teraz sięgamy do "Elbinger Zeitung und Elbinger Anzeigen".
      
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w tym dziale

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama