UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... pijany mężczyzna zaczepiał ludzi na dworcu

 
Elbląg, Dawno temu w Elblągu... pijany mężczyzna zaczepiał ludzi na dworcu

Wczoraj na dworcu pewien pijany mężczyzna zaczepiał podróżnych i wywołał skandal. Miał przy sobie kule. Ponieważ nie reagował na prośby zawiadowcy stacji, który prosił go, by się uspokoił i oddalił ze stacji, został aresztowany. Aresztowany musiał zostać zabrany dorożką, ponieważ tłumaczył się, że nie może chodzić (AZ, niedziela, 03.09.1893 r.).

Aresztowano kolejnego włamywacza

Wczoraj po południu aresztowano trzeciego uczestnika włamania, do jakiego doszło w fabryce cygar przy Zewnętrznej Grobli Młyńskiej (niem. Äußerer Mühlendamm, dzisiejsza ulica Traugutta). Jest nim robotnik Juliusz Schütz. Znaleziono także przy nim zegarek skradziony jakiś czas temu pijanemu mężczyźnie na Wyspie Spichrzów (AZ, piątek, 01.09.1893 r.).

 

Bójka na Świętego Ducha

Dziś przed południem na ulicy Świętego Ducha (niem. Heiliger Geiststraße) zebrało się zbiegowisko. Powodem była bójka kilku robotników. Funkcjonariusz policji przepędził bandę (AZ, piątek, 01.09.1893 r.).

 

Prezydent rejencji z wizytą w Państwowej Szkole Dokształcającej i Rzemiosła

Wczoraj podczas zajęć wieczornych w Państwowej Szkole Dokształcającej i Rzemiosła złożył wizytę w towarzystwie nadburmistrza Elditta prezydent rejencji von Holwede (rejencja - okręg administracyjny, regencja – jednostka administracyjna w kilku krajach związkowych Niemiec, podległa rządowi krajowemu – Wikipedia). Ten ważny gość przyglądał się z wielkim zainteresowaniem nowemu budynkowi, którego sale lekcyjne były praktycznie wyposażone i brał udział w zajęciach różnych klas. Jak podano, prezydent rejencji uda się stąd do Chojnic (niem. Konitz), by wziąć udział w otwarciu wystawy rzemiosła (AZ, sobota, 02.09.1893 r.).

 

Wizytacja kuratorium w szkole dla dziewcząt

Przedstawiciele kuratorium zaszczycili wczoraj tutejszą szkołę handlową i rzemiosła odwiedzinami i śledzili z dużym zainteresowaniem bardzo udane występy uczennic tej szkoły. Po ponad dwugodzinnym pobycie przedstawiciele kuratorium pożegnali się z kolegium nauczycielskim i uczennicami, po tym jak wypowiedzieli się słowami uznania na temat osiągnięć tych ostatnich (AZ, sobota, 02.09.1893 r.).

 

Sprzedał w Elblągu, kupił w Gniewie

Pan Küster, były właściciel Angielskiego Domu, kupił Niemiecki Dom w Gniewie (niem. Mewe) za 63 tys. marek (AZ, sobota, 02.09.1893 r.).

 

Nowy magazyn w hali teatralnej

Sala teatralna, w której do tej pory znajdowała się restauracja, z dniem 1 października będzie zlikwidowana. Jej właściciel, mistrz stolarski Ruszkowski, stworzy tam wielki magazyn meblowy (AZ, sobota, 02.09.1893 r.).


      Nieuczciwi gońce

Wyrafinowanego oszustwa dopuściło się dwóch 15-letnich gońców tutejszej fabryki. Obaj mieli za zadanie dostarczyć śniadanie pracownikom fabryki, za co otrzymali wynagrodzenie. Zaciągnęli oni kredyt u pewnego zamieszkałego przy ulicy Murarskiej (niem. Maurerstraße) właściciela sklepu, zatrzymali wręczone im pieniądze i oszukali wspomnianego właściciela sklepu na 21 marek. Pieniądze oczywiście przebimbali (AZ, sobota, 02.09.1893 r.).

 

Świętujemy rocznicę bitwy pod Sedanem

Z okazji święta bitwy pod Sedanem [starcie zbrojne, które miało miejsce 1 i 2 września 1870 roku podczas wojny francusko-pruskiej. Konsekwencją bitwy była kapitulacja cesarza Napoleona III wraz z jego armią i zwycięstwo Prus i ich sprzymierzeńców w wojnie. Bitwa została wyróżniona [...] jako jedna z 18 bitew decydujących o losach świata - Wikipedia] wszystkie publiczne budynki i wiele prywatnych oflagowano. W szkołach świętowano tak jak zazwyczaj (AZ, niedziela, 03.09.1893 r.).

 

Prezydent rejencji odwiedza kolejne szkoły w regionie

Prezydent rejencji von Holwede objeżdża z wizytą miejscowości Wysoczyzny Elbląskiej. Wczoraj odwiedził szkołę w Pomorskiej Wsi (niem. Pomehrendorf), przy okazji złożył także wizytę w tamtejszym kościele (AZ, niedziela, 03.09.1893 r.).

 

tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • jakies żródlo? chetnie zobacze oryginal
 • Zadziwiające jest jak w tamtych czasach skutecznie reagowała policja na przypadki zakłóceń porządku publicznego i innych wybryków o charakterze chuligańskim. Dziś tego rodzaju zdarzenia przechodzą bez żadnej reakcji służb porządkowych. Jaka też musiała być obawa przed policją, bo oto jeden funkcjonariusz skutecznie zapanował nad bójką kilku osób. Obecnie do takiej sytuacji konieczny byłby przyjazd grupy interwencyjnej.
 • @Helmuth - * -Dziś tego rodzaju zdarzenia przechodzą bez żadnej reakcji służb porządkowych. -* - Godzinami czekasz czasami a bardzo często w ogóle się nie doczekasz patrolu. Nie sądzę, że wina leży tylko z braku policjantów. Zawsze mówią, że zależy dużo od komendantów, bo to oni odpowiadają przecież za taki stan.
 • Po Zawadzie też taki chodzi nawalony i po pijaku zaczepia, wyzywa mieszkańców, nijaki ksywa " mrówka ". Stały bywalec Borysa.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  0
  Kasprzaka 2(2019-09-07)
 • @Helmuth - Wcale nie jest zadziwiwiające bo kiedys to było cos niespotykanego, to się zdarzało incydentalnie, a dzisiaj takie wybryki są MASOWE. Chuligani, bandyci mają wielkie prawa, policja nawet połowe tych praw nie ma. Nie ma nawet co porownywac.
 • @sarenka - Prawa policjantów są nadużywane przez nieżetelnych policjantów w stosunku powiedzmy do przeciętnych normalnych obywateli, ale do bandziorów te prawa w zasadzie mają ograniczone ( nie jest to dziwne?). Z przeciętniakiem obejdą się brutalnie a z bandziorem jak z niewinną owieczką i to ludzi często bardzo denerwuje.
 • Jak pamiętam w latach 50 czy 60-tych ten dworzec dokładnie tak samo wyglądał. Grunwaldzka była wyłożona kostką, po której się całkiem przyzwoicie jeździło i po obu stronach drogi były piękne drzewa. Niestety jak polscy fachowcy zaczęli w tej drodze kopać i zakładać rury gazowe albo wodnokanalizacyjne, to zrobiło się tam masakrycznie. Nikt w Elblągu nie potrafił tak ułożyć kostki brukowej jak robiono to za Niemca.
 • Cała prawda o kandydacie na posła PiS, Leonardzie Krasulskim i jego synu na [kod. elblag. pl]
 • Coś ty się czepił mnie i mojego syna? kradłem, kradnę i będę kradł!!!!A ty zapier. .. .. za miskę ryżu. (M. Morawiecki)
 • Proponował bym usunąć ten wpis powyżej! Nie zasługuje po prostu na jego publikację. Myślę, że tym wpisem powinien się ktoś przyjrzeć.
 • Juz 2500000 ton sciekow do Wisly zrzucila spolka Waltz Czaskoskiego,ktore pod kontrola splywaja do Baltyku,to dopiero artysci poprzedniej wladzy,to Taki Krasulski do Piet I'm nie dorasta.Garbusiarz cyklista
 • @Zbyszek 1 - No, ale ten " wielki prezydent" "Czaskoski" na początku nie potrzebował pomocy wojska, nawet się wyśmiewał !!! Pomyślmy ile tego świństwa popłynęłoby do Wisły i Bałtyku, żeby PiS nie podjął męskiej decyzji?????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1
  2
  decyzja.prawidłowa(2019-09-09)
Reklama