UWAGA!

Dawno temu w Elblągu...płacono fałszywymi pieniędzmi

 
Elbląg, Dawno temu w Elblągu...płacono fałszywymi pieniędzmi

Wczoraj po południu w sklepie handlowca M. z ulicy Giermków (niem. Junkerstrasse) pewien mężczyzna próbował zapłacić sfałszowaną, pokrytą rtęcią pięciofenigówką, która tak naprawdę była monetą o nominale jednego feniga. Podczas sprawdzania stanu kasy właściciel sklepu zauważył także oprócz tego sfałszowaną dwufenigówkę, która weszła w obieg jako dziesięciofenigówka. Zatrzymano mężczyznę, który zapłacił fałszywą monetą, a ten wyznał, że falsyfikaty otrzymał od swojego wspólnika. Handlowiec zawiadomił o wszystkim policję i doszło do aresztowania dwóch oszustów. Mężczyźni nie cieszą się dobrą opinią, wcześniej byli wielokrotnie karani i wymigiwali się od pracy (EZ, sobota, 12.03.1887 r.).

Napad padaczki podczas pracy
       Wczoraj po południu pewien cierpiący na epilepsję robotnik pracował na jednej z własności ziemskich przy Grochowskiej (niem. Grugenhagen) przy gaszeniu wapna. Nagle złapał go atak i mężczyzna wpadł do dołu do gaszenia wapna. Zauważył to w porę właściciel nieruchomości, któremu udało się uratować życie nieszczęśnikowi (EZ, sobota, 12.03.1887 r.).
      
       Bójka przed lokalem przy ulicy Bożego Ciała
       Kilkoro robotników z Zawady (niem. Pangritz-Kolonie) pokłóciło się gospodzie przy ulicy Bożego Ciała (niem. Leichnahmstrasse), dlatego też zostali z lokalu wyrzuceni. Na ulicy doszło między nimi do bójki. Gdy tylko pieniacze chwycili za nóż, na miejscu pojawił się funkcjonariusz policji, który położył kres ekscesom. Całe szczęście nikomu nie stała się krzywda (EZ, sobota, 12.03.1887 r.).
      
       Pobił kalekiego chłopca
       Wczoraj po południu przy ulicy Giermków (niem. Junkerstrasse) pewien dwunastoletni chłopiec dopuścił się karygodnego czynu. Napadł on na młodszego, kalekiego chłopca, rzucił go na ziemię i kopnął nogą w twarz, wybijając biednemu dziecku ząb. Gdy zebrana grupa ludzi ruszyła z pomocą poszkodowanemu i rzuciła się w zamiarze złojenia skóry dwunastolatkowi, ten uniknął kary poprzez ucieczkę (EZ, sobota, 12.03.1887 r.).
      
       Zalew Wiślany wolny od lodu
       Na Zalewie Wiślanym nie ma już pokrywy lodowej. Dzisiaj przed południem przybyła do naszego portu łódź z dorszami, która bez problemów przebyła trasę przez Mierzeję Wiślaną. Ładunek dotarł docelowo do Bażantarni (niem. Vogelsang) (EZ, sobota, 12.03.1887 r.).
      
       Koncert koła śpiewaczego Liderhain już jutro

       Koło śpiewacze Liderhain organizuje jutro wieczorem w Resursie Mieszczańskiej koncert, podczas którego zaprezentuje skrupulatnie dobrany, bogaty program. Bilety na koncert są jeszcze do nabycia (EZ, sobota, 12.03.1887 r.).
      
       Z okazji jubileuszu 650-lecia powstanie rondo przed Ratuszem Staromiejskim?

       Z okazji sześćsetnej rocznicy powstania naszego miasta w roku 1837 powstało w Elblągu rondo przy Placu Fryderyka Wilhelma (niem. Friedrich-Wilhelm-Platz) przed Resursą Mieszczańską. Z okazji zbliżającej się 650 rocznicy powstania miasta chcielibyśmy poddać pod dyskusję, czy nie warto byłoby wybudować kolejnego ronda tym razem przed Ratuszem Staromiejskim. Nie ulega żadnej wątpliwości fakt, że dorożki będą musiały sobie wtedy znaleźć inne miejsce do parkowania. Niedopuszczalne jest bowiem, by najpiękniejsze miejsce w naszym mieście śmierdziało od końskich nawozów. Z pewnością udałoby się to zmienić, podobnie jak kiedyś udało się usunąć z placu Fryderyka Wilhelma „gęsie targi”. […] (EZ, niedziela, 13.03.1887 r.).
      
       Wypadek przy pracy
       Pewnego robotnika D. z Wyspy Spichrzów, który był zatrudniony w sklepie z drewnem należącym do F. na Grochowskiej (niem. Grubenhagen), spotkał wypadek przy pracy. Mężczyzna podczas cięcia drewna za blisko podsunął lewą rękę do noży maszyny tak, że obcięło mu dwa place. […]. Ponieważ mężczyzna skończył sześćdziesiąty rok życia, sytuacja będzie dla niego o tyle smutna, że pozostał on na długi jeszcze czas bez możliwości zatrudnienia (EZ, niedziela, 13.03.1887 r.).
      
       Pozytywne wyniki egzaminu maturalnego w Królewskim Gimnazjum

       Egzamin maturalny w Królewskim Gimnazjum zakończył się pozytywnie. Zdało go 16 abiturientów. Na podstawie bardzo dobrych wyników prac pisemnych z egzaminów ustnych zostali zwolnieni: Alsen, Andersch, Grunwald, Kauenhowen, Neumann, Sauerhering i Wernick. Egzamin z wynikiem pozytywnym zdali: Haack, Harder, Jannowski, Krause, Nickel, Poschmann, Reiter, Schmeling i Schulz. Egzamin abiturienta spoza szkoły odbędzie się dzisiaj (EZ, wtorek, 15.03.1887 r.).
      
       Wybił okno, by znaleźć nocleg

       W sobotę wieczorem około godz. 22 pewien wałęsający się od jakiegoś czasu po okolicy zamiejscowy mężczyzna wybił okno mieszkania pewnego golibrody zamieszkałego na Starym Mieście. Prawdopodobnie mężczyzna chciał jedynie znaleźć sobie miejsce na nocleg, ponieważ nie potrafił podać żadnego zrozumiałego powodu dla swojego zachowania (EZ, wtorek, 15.03.1887 r.).
      
tłum.DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama