UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... poszerzano ulicę Kowalską

 
Elbląg, Ulica Kowalska. Po prawej kawiarnia Mauricio.
Ulica Kowalska. Po prawej kawiarnia Mauricio.

Zaczęto właśnie prace nad wyłożeniem chodnika na poszerzanym obecnie pasie ulicy Kowalskiej (niem. Schmiedestraße). Chodnik po stronie „Mauricio”, który do tej pory nie był praktycznie wykorzystywany, ponieważ był zbyt wąski, jest teraz znacznie szerszy. (ENN, wtorek, 26.08.1913 r.)

„Zwei” – zamiast „zwee” – czy może „zwo”?
      
By uniknąć pomyłek wynikających z podobnego brzemienia cyfr „zwei” i „drei”, telekomunikacja wprowadziła jakiś czas temu na próbę zamiennik dla liczby „zwei”, a mianowicie „zwee”. Słówko „zwee” zapożyczono ze śląskiego dialektu. W praktyce okazało się jednak, że ta nowa wymowa liczby „dwa” nie może pozostać na stale w naszym języku. Również pracownicy telefonii rzadko posługiwali się tą liczbą. Dochodziło tu z kolei do pomyłek wynikających z podobieństwa wymowy słówek „zwee” i „zehn”, zaprzestano więc używać tej liczby.
       O wiele bardziej trafną propozycją wydaje nam się propozycja Elbląskiego Urzędu Pocztowego, który zaproponował używanie „zwo” zamiast „zwei”. Wykluczone są tu pomyłki z liczbą „zehn”, do których dochodziło w przypadku „zwee”. Nie dojdzie w tym momencie też do pomyłek z liczbą „drei”. Także w wojsku częściej używa się słówka „zwo” zamiast „zwei”. [...]. Zalecamy więc stosowanie podczas rozmów telefonicznych „zwo” zamiast „zwei” [...]. (ENN, wtorek, 26.08.1913 r.)
      
       Wesele bez narzeczonego
      
Niedawno odbyło się w naszym mieście wesele z przygodami. W domu weselnym zebrali się już wszyscy: odświętnie ubrana panna młoda, rodzice z obojga stron, świadkowie oraz goście. Jedynej osoby, której zabrakło, był pan młody, prostoduszny rzemieślnik.
       Niewiele myśląc, zebrani na przyjęciu weselnym goście zasiedli do uczty weselnej i świętowali do samego rana te jedyne w swoim rodzaju zaślubiny. Jak się potem okazało, pan młody, który miał już dość żeniaczki, świętował ten uroczysty dzień na własną rękę w jednej z tutejszych restauracji. W końcu doszło jednak do ślubu, a wesele z wielką pompą odbyło się po raz wtóry. (ENN, wtorek, 26.08.1913 r.)
      
       Zawody pływackie na rzece Elbląg
      
Odnośnie zawodów pływackich na rzece Elbląg pragniemy zawiadomić, że zwyciężczynią konkurencji kobiet została panna Else Tuebel (nie Truebel). W konkurencji juniorów drugie miejsce zajął pan Brekau, natomiast trzecie miejsce pan Kludtke. W konkurencji kobiet trzecią pozycję zdobyła panna Grete Schulz, natomiast czwartą panna Marta Ossowski. (ENN, wtorek, 26.08.1913 r.)
      
       Zmiana przepisów: Należy domagać się zapłaty
      
Przepis, że nisko opłacany urzędnik bez kwalifikacji przez pierwszych pięć dni pracuje bez wynagrodzenia, stracił swoją ważność w myśl orzeczenia Berlińskiego Sądu ds. Działalności Gospodarczej. Pewien kontroler, którego miesięczne wynagrodzenie wynosiło 85 marek, zawarł z pracodawcą porozumienie, że przez pierwszych pięć dni pracy będzie pracował za darmo. Sąd ds. Działalności Gospodarczej uznał to porozumienie za nieważne i przyznał mu wynagrodzenie za pierwszych pięć dni pracy w wysokości zarobków dozorcy. Sąd uzasadnił swoją decyzję tym, że istnieje pewna stara zasada prawna, w myśl której każdy pracownik zasłużył na swoje wynagrodzenie. […]
       Próbny czas pracy bez wynagrodzenia jest jedynie możliwy w przypadku wyższych urzędników, ponieważ praca na wysokim stanowisku wiąże się z wielką odpowiedzialnością i ryzykiem. Inaczej jest w przypadku niższych urzędników, którzy żyją z dnia na dzień. Usługi kontrolerskie może świadczyć każdy pracownik zdrowy psychicznie. (ENN, czwartek, 28.08.1913 r.)
      
       Początek sezonu teatralnego w Elblągu
      
W sobotę 27 września nasz teatr miejski otwiera swoje podwoje. Przedstawieniem rozpoczynającym sezon będzie „Książę Homburg” (niem. „Der Prinz v. Homburg”) Kleista*. Natomiast w niedzielę będziemy mogli zobaczyć operę Lortzinga** „Wesołe kobiety” (niem. „Die lustigen Weiber”). (ENN, piątek, 29.08.1913 r.)
      
       * Heinrich von Kleist (1777-1811) – pisarz, dramaturg, poeta i publicysta niemiecki.
       ** Albert Lortzing (1801-1851) – niemiecki kompozytor, śpiewak i aktor.
      
       Interesująca żeglarska podróż
      
Pewien królewiecki jacht „Titania II” należący do pana Steinerta z klubu żeglarskiego „Rhe” w czwartkowy wieczór przypłynął do Elbląga i zacumował nieopodal stanicy wodnej „Nautilus”. Mały jacht, na którego pokładzie śpi pod namiotem jego załoga, jest w drodze do jezior oberlandzkich. Załoga osiem dni spędziła na zalewie, kilka dni spędziła też w delcie Wisły. Podróżnicy mają zamiar dotrzeć również do Ostródy (niem. Osterode). (ENN, piątek, 29.08.1913 r.)
      
       Podróż biskupa warmińskiego do Rzymu
       Biskup warmiński w drugiej połowie października ma zamiar wyjechać do Rzymu, by zdać sprawozdanie papieżowi na temat działalności naszej diecezji. […]. (ENN, sobota, 30.08.1913 r.)
      
      
       ***
      
       W tym roku publikujemy teksty przypominające wydarzenia z 1913 roku, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Dziś ostatnie wiadomości z sierpnia 1913. Przeglądamy stare numery „Elbinger Neueste Nachrichten”, korzystając ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej.
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Z tym "drei" wiązało się nawet rymujące się powiedzenie. Dzwoni pewien chłop (bauer) na centralę telefoniczną w Heiligenbeil (Święta Siekierka, dzisiaj Mamonowo) i mówi: Fräulein hast Du Leitung frei (panienko masz linię wolną?) - ona odpowiada "ja" (tak), a on znowu" also gibst Du mir Heiligenbel - "drei, drei, drei" (daj mi więc Świętą Siekierkę "trzy, trzy, trzy". .. Podróż statkiem do jezior oberlandzkich - chodzi tu o przepływ statkiem z Elbląga przez jezioro Druzno, Kanałem Oberlandzkim (dzisiaj Elbląskim) w stronę jezior leżących wokół Ostródy i Iławy. Natomiast Oberland - (wyżej położona ziemia, w odniesieniu do Żuław pod Elblągiem) - obejmował kiedyś powiat pasłęcki, powiat morąski i północną część powiatu ostródzkiego.
 • mam w nosie to portelowskie czapkowanie niemieckiej historii. Elbląg to polskie miasto dla którego historia zaczyna się od 1945 roku.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  jeszcze Polska nie zginęla....(2011-08-30)
 • Elbląg jest tak polski, jak Lwów ukraiński.
 • Polskość Elbląga do 1945 r. wyglądała ta jak ta blaszanka, czyli tzw. Pomnik Odrodzenia. .. .Ciekawe dlaczego 11 lipca 1920 roku nie było plebiscytu w Elblągu odnośnie jego przynależności do Polski ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Powrót do ....?(2011-08-31)
 • Do tych dwóch poprzednich. Jesteście półmózgi i niedorozwoje. Przepraszam Cię za nich erg. Elblążanin z urodzenia i wychowania.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  marienburgerdamm(2011-09-03)
 • a ty marienburger pocaluj tego erga w d i to z języczkiem. ..
Reklama