UWAGA!

Dawno temu w Elblągu ... powstały nowe mieszkania

 
Elbląg, Staatliches Gymnasium - Königsbergerstraße ( ulica Królewiecka 42) - obecnie II LO
Staatliches Gymnasium - Königsbergerstraße ( ulica Królewiecka 42) - obecnie II LO

Nieciekawa sytuacja wielu elblążan związana z brakiem mieszkań, który jak wiadomo jest w Elblągu szczególnie odczuwalny, wkrótce ulegnie zmianie. A mianowicie za sprawą wspaniałego projektu budowlanego, które miasto ma zamiar wcielić w życie tak szybko jak to możliwe. Na terenie przy dworcu Końskie Łąki (niem. Rosswiesen), na którym obecnie znajdują się baraki, powstaną wkrótce domy, które udostępnią mieszkańcom łącznie 144 niewielkich mieszkań.

Jak tylko pozwoli na to pogoda, wkrótce rozpoczną się prace wstępne, a następnie prace budowlane. Najpierw jednak muszą zostać opróżnione dwa-trzy baraki, którego mieszkańcy zostaną tymczasowo ulokowani w innym miejscu. Przewiduje się, że przedsięwzięcie budowlane zakończy się jeszcze w tym roku. Bardzo cieszy fakt, że jest szansa, iż dzięki temu projektowi budowlanemu zostanie zmniejszony problem braku mieszkań w naszym mieście. Na budowę wydano bardzo dużo pieniędzy z funduszy publicznych, co bardzo je tym samym uszczupliło (ET, sobota, 14.01.1928 r.).
      
       Zimowe wykłady w Miejskim Gimnazjum
       Czwarty swój wykład wygłosi w gimnazjum we wtorek, 17 stycznia dr med. Horn. Wykład na temat „Wewnętrznych sekretów, mało znanych i bardzo ważnych procesów w ciele ludzkim” urozmaici pokaz slajdów. Bilety w przedsprzedaży w godzinach wieczornych u Peichera i w kasie. Wykład będzie zaprezentowany w sposób przejrzysty i zrozumiały dla każdego. Pominięte zostaną kwestie, których nie wypada poruszać w mieszanym towarzystwie dorosłych i młodzieży obojga płci. Podczas wykładu prelegent przedstawi, jak ważne znaczenie i działanie mają szyszynka w mózgu, tarczyca, trzustka i nadnercza. Zaprezentuje także na slajdach nowe odkrycia naukowe (ET, sobota, 14.01.1928 r.).
      
       Przerwanie grobli przy odnodze Kumieli
       Przerwanie grobli, które miało miejsce niedaleko granic miasta na Warszawskim Przedmieściu (niem. Spittelhof), wymagało interwencji straży pożarnej. W pobliżu byłej kawiarni Doeringów przy ulicy Grunwaldzkiej (niem. Holl. Chaussee) na granicy Warszawskiego Przedmieścia i naszego miasta płynie odnoga Kumieli (niem. Hommel), która wypływa z Dębicy (niem. Dambitzen) […]. W punkcie rozwidlenia woda przerwała groblę i zalała m.in. kompleks szkółki leśnej należącej do właściciela działek ogrodowych pana Brandta. Przez dwie godziny straż pożarna próbowała załatać przerwaną groblę poprzez wzniesienie ściany ochronnej i przy pomocy worków z piaskiem. Praca ta była szczególnie trudna, ponieważ z powodu odwilży w Kumieli przybyło wody (ET, poniedziałek, 16.01.1928 r.).
      
       Jubileusz 60-lecia elbląskiej fabryki pieców „G. Monath”
       Fabryka została założona przez ojca i brata obecnego właściciela Hermanna Monath. Na początku było to nieznaczne przedsiębiorstwo, które z biegiem lat zmieniło się w prężnie działającą gałąź przemysłu. Powierzchnia fabryki zajmuje 500 metrów kwadratowych, co czyni ją największą fabryką pieców w południowej części Prus Wschodnich. Posiada cztery piece do wypalania: w jednym z nich kafle są wypalane, w drugim stygną, trzeci i czwarty jest wypełniony kaflami, które przeznaczone są do wypalenia. Firma zajmuje się także produkcją przenośnych pieców kaflowych i kuchennych. Wprowadziła także na rynek wielkie piece kuchenne przeznaczone dla szpitali i restauracji (ET, poniedziałek, 16.01.1928 r.).
      
       Zimowe święto kolarzy
       W sobotę nasi kolarze jednostki nr 17 spotkali się na corocznym święcie zimowym, które tym razem odbyło się w naszym mieście. W resursie mieszczańskiej zgromadziło się wielu tutejszych i zamiejscowych gości, miłośników sportu rowerowego. Na uroczystości pojawili się przedstawiciele drużyn Susza (niem. Rosenberg), Pasłęka (niem. Pr. Holland), Iławy (niem. Dt. Eylau), Malborka (niem. Marienburg), Kwidzyna (niem. Marienwerder), Prabut (niem. Riesenburg), Gardei (niem. Garnsee), Starego Pola (niem. Altfelde), a także gospodarz wieczoru Elbląski Klub Kolarski powstały w 1886 roku, a poza nim Elbląski Klub Turystyczny. Wszyscy wzięli wspólnie udział w robiącym ogromne wrażenie objeździe sztandarowym. W imieniu gospodarza wszystkich gości i miłośników sportu, a szczególnie przedstawiciela miasta Elbląg, miejskiego radcę budowlanego [miejski radca budowlany (niem. Stadtbaurat) — w miastach niektórych krajów niemieckich decernent w administracji budowlanej. Miejscy radcy budowlani zasiadali dawniej w magistratach w Prus, a obecnie nadal w Bawarii – Wikipedia] Dromta powitał handlowiec Wilke. W imieniu jednostki nr 17 słowa powitania wygłosił jej przewodniczący, pan Urbański i zwrócił uwagę na szybki rozwój niemieckiego sportu kolarskiego, wspominając bardzo udany zeszłoroczny wyścig Prus Wschodnich. […] Zgromadzeni zaśpiewali niemiecką pieśń. Następnie przez prawie trzy godziny miały miejsce wyścigi rowerowe zgromadzonych drużyn. […] (ET, poniedziałek, 16.01.1928 r.).
      
       Publikujemy teksty przypominające wydarzenia sprzed dziewięćdziesięciu lat, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Przejrzeliśmy już numery „Elbinger Neueste Nachrichten” ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej, teraz sięgamy do „Elbinger Tageblatt”.

      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Zimowe święto kolarzy. .. .Wzmiankowany w tej notatce Urbański - przewodniczący kolarzy w jednostce 17 to Johannes Urbanski - właściciel najlepszego sklepu z rowerami w dawnym Elblągu, który prowadził przy ulicy Świętego Ducha. Sprzedawał rowery takich firm jak „ Brennabor” , „ NSU” , „ Wanderer” , „ Opel” oraz „ Gritzer” .
  • Gdzie znajdował sie w/w dworzec?
  • Na terenie przy dworcu Końskie Łąki (niem. Rosswiesen). .. -. Dla ułatwienia transportu węgla, gazownia w Elblagu wybudowała własną bocznicę kolejową, która biegła od dworca towarowego (Güterbahnhof) przy Alei Grunwaldzkiej (Preußisch Holländer Chaussee) do ul. Zagonowej (Roßwiesenstraße) i znajdującego się tu obszernego placu z dworcem towarowym Güterbahnhof Roßgarten. W celu dogodnego dojazdu z gazowni do tego dworca, wykupiono w 1911 r. działkę przy ulicy Panieńskiej 5 (Jungferndamm 5) o powierzchni 2892 m² , za kwotę 12.500 marek, i zbudowano tu własną bocznicę.
  • erg dziękuję za komentarze z przyjemnością je czytam, pozdrawiam
Reklama