UWAGA!

Dawno temu w Elblągu… świętowała młodzież

 Elbląg, Litografia przedstawiająca pl. Fryderyka Wilhelma (obecnie pl. Słowiański), rok 1842
Litografia przedstawiająca pl. Fryderyka Wilhelma (obecnie pl. Słowiański), rok 1842

Młodzież szkolna i dzieci będą 12 marca świętować dzień wspominający osobę papieża Grzegorza I Wielkiego. Tej jesieni minie dokładnie 1300 lat, odkąd św. Grzegorz objął stanowisko św. Piotra. Było to dokładnie 3 września 590 roku. Papież ten był jednym z najbardziej znaczących duchowych przywódców, jednocześnie był także wielkim przyjacielem młodzieży, reformatorem szkół, systemu oświatowego oraz śpiewu kościelnego, więc ten jubileusz kościół katolicki będzie obchodził bardzo uroczyście. W Niemczech szkoły świętują dzień św. Grzegorza właśnie w marcu. Jest to bardzo piękny zwyczaj, móc świętować na wiosnę dzień tych, których życie dopiero się zaczyna […] (AZ, środa, 12.02.1890 r.).

Ruszyły budowy
       Łagodna zima umożliwiła w tym roku stosunkowo wczesne ruszenie budów. Tu i ówdzie można już zobaczyć pracujących murarzy i cieśli. Podjęto także między innymi spore prace budowlane w domu przy ulicy Kowalskiej (niem. Schmiedestrasse) zniszczonego niedawno wskutek pożaru. Wczoraj w niektórych miejscach można było zobaczyć także pracujących malarzy (AZ, niedziela, 16.03.1890 r.).
      
       Pojawiły się już nietoperze...
       Ponieważ popołudnia są coraz cieplejsze, budzi się już powoli świat owadów i zwierząt. Wczoraj o zmierzchu widziano także nietoperze. Po długiej zimowej przerwie poruszały się one na razie powoli i ociężale (AZ, środa, 12.03.1890 r.).
      
       ...szpaki...
       Jak donosi abonent naszej gazety, wczoraj w pobliżu gazowni widziano pierwsze szpaki (AZ, środa, 12.02.1890 r.).
      
       … i motyle
       Wczoraj można było już zobaczyć latające motyle. Podobnie jak osy i pszczoły. Zimna noc zabiła z pewnością jednak te pierwsze w tym roku owady (AZ, niedziela, 16.03.1890 r.).
      
       Pierwsze oznaki wiosny w Bażantarni
       Wczoraj przy ładnej pogodzie elblążanie bardzo licznie odwiedzili Bażantarnię (niem. Vogelsang), gdzie można było znaleźć już piękne przylaszczki. Widziano także spacerowiczów wracających z lasu z gałązkami orzecha laskowego, na których widniały już białe kotki […]. Kotki można już także zobaczyć na gałęziach olchy. Na drzewach brzozy również widać już pęczniejące pąki. Kwestią czasu jest wypuszczenie przez nie listków. […] (AZ, wtorek, 18.03.1890 r.).
      
       Zepsute mięso
       W mięsie świni zabitej przez tutejszego mistrza rzeźnickiego podczas badań znaleziono trychinę [pasożyt gromadzony w jelitach ssaków, wywołujący groźną chorobę trychinozę]. Mięso zostało zarekwirowane przez policję i wyrzucone (AZ, niedziela, 16.03.1890 r.).
      
       Chcieli ukraść gołębie
       W nocy z czwartku na piątek próbowano ukraść gołębie pewnemu właścicielowi ziemskiemu zamieszkałemu przy ulicy Niskiej (niem. Erste Niederstrasse). Złodzieje rozebrali część dachu gołębnika, jednak zostali przyłapani na gorącym uczynku i przepędzeni. Podobnie w sobotę z domu przy ulicy Parkowej (niem. Herrenstrasse) ukradziono kilka wartościowych filiżanek i szklanek (AZ, wtorek, 18.03.1890 r.).
      
       Znaleziono zwłoki
       17 marca leśniczy Rakau udał się z gajowym na polowanie. Podczas leśnej wyprawy gajowy znalazł głęboko w lesie zwłoki mężczyzny. Mężczyzna był w połowie rozebrany i leżał w rowie, twarzą przy ziemi. Prawdopodobnie był pod wpływem alkoholu i zamarzł (AZ, czwartek, 20.03.1890 r.).
      
       Na Rycerskiej pojawią się drzewa
       Ulica Rycerska (niem. Friedrichstrasse) od ratusza do teatru zostanie niebawem obsadzona młodymi drzewami (platanami). Przygotowano już podłoże pod nasadzenia (AZ, sobota, 22.03.1890 r.).
      
       Uroczyste zawieszenie obrazu z wizerunkiem Cesarzowej
       Dzisiaj przed południem o godz. 11 w tutejszej Wyższej Szkole dla Dziewcząt uroczyście zawieszono przekazany obraz byłej Cesarzowej Augusty. Uroczystości towarzyszyły odświętne śpiewy oraz deklamacje. Po nich uroczystą mowę wygłosił dyrektor szkoły Witte (AZ, niedziela, 23.03.1890 r.).
      
       Kłótnia małżonków
       Wczoraj z powodu kłótni doszło pomiędzy małżonkami zamieszkałymi przy ulicy Dużej Różanej (niem. die Grosse Rosenstrasse, dziś Jaśminowa) do tak ostrej bójki, że żona stróża nocnego z pewnością jeszcze przez długi czas nie będzie zdolna do pracy (AZ, niedziela, 23.03.1890 r.).
      
       Publikujemy teksty przypominające wydarzenia z roku 1890, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Przejrzeliśmy już numery „Elbinger Neueste Nachrichten” i „Elbinger Tageblatt” ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej, teraz sięgamy do "Elbinger Zeitung und Elbinger Anzeigen".
      
      
tłum. dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama