UWAGA!

Dawno temu w Elblągu… szalała burza

 Elbląg, Parowiec "Zalew Wiślany"
Parowiec "Zalew Wiślany"

Burza, która wczorajszego wieczora przeszła przez miasto, w niektórych miejscach spowodowała przerwę w dostawie prądu. Na ulicy 3 Maja (niem. Johannisstrasse) złamało się ogromne drzewo, które zerwało przewody trakcyjne i przewróciło dwa znajdujące się w sąsiedztwie słupy...

Pół godziny trwała przerwa w dostawie prądu, wkrótce zgasły też światła na Starym Rynku. Ciemność zapadła również na poczcie. Tam przerwa w dostawie prądu trwała krócej, bo zaledwie kilka minut. […] (ET, czwartek, 04.11.1925 r.)
      
       Ofiary śmiertelne na Zalewie Wiślanym
      
Burza, która rozpętała się w nocy z środy na czwartek, pochłonęła kilka ofiar na Zalewie Wiślanym. Parowiec znajdujący się w drodze z Elbląga do Królewca (niem. Koenigsberg) osiadł na mieliźnie, w wyniku czego jeden z marynarzy poślizgnął się, wypadł za burtę i utonął. W okolicach Balgi* utonęła załoga statku transportującego zboże, załogę stanowiła trzyosobowa rodzina. (ET, piątek, 06.11.1925 r.)
      
       * Balga – dawny średniowieczny zamek i osada krzyżacka. Ruiny zamku położone są koło wsi Wiesiołoje w obwodzie kaliningradzkim, w rejonie bagriatonowskim nad Zalewem Wiślanym. Obecnie Balga jest miejscowością niezamieszkaną. Po zamku pozostały odkryte fundamenty oraz ruiny przedzamcza, częściowo odrestaurowanego przed II wojną światową – Wikipedia.
      
       Egzaminy mistrzowskie
      
Egzaminy mistrzowskie z konstrukcji maszyn zdali przed tutejszą komisją egzaminacyjną panowie Johannes Dietzler z Iławy (niem. Dt. Eylau) i Franz Fuerhrer z Morąga (niem. Mohrungen). (ET, czwartek, 05.11.1925 r.)
      
       Co nowego w elbląskim Teatrze Miejskim?
      
W sali kinowej naszego teatru już od soboty 7 listopada będzie można oglądać film pt. „Gajusz Juliusz Cezar” z Amleto Rowelli w roli głównej. Ten wielki film, w którego powstaniu brało udział 10 000 osób, został nakręcony w historycznych miejscach Rzymu. Jest to najbardziej niezwykły film współczesnej kinematografii. Najlepiej oddano osobowość i charakter wielkiego Gajusza Juliusza Cezara. (ET, czwartek, 05.11.1925 r.)
      
       Wystawa w Domu Młodzieżowym
      
Zwracamy Państwa uwagę na wystawę obrazów i wyrobów rzemiosła artystycznego, zorganizowaną przez Miejskie Koło Młodzieżowe, która odbędzie się w Domu Młodzieżowym (ulica Wapienna – niem. Kalkscheunstrasse). Wystawa będzie otwarta w dniach 7-11 listopada. Obok tekstyliów i sztuki ceramicznej zostaną zaprezentowane prace tokarskie i z kutego żelaza, poza tym prace w akwareli i drzeworycie itd. Prace zostały wykonane przez znanych artystów. (ET, piątek, 06.11.1925 r.)
      
       Jarmark Świętego Marcina
      
Jutro Jarmark Świętego Marcina. Już dziś na rynku zbóż panowało spore ożywienie, sprzedawcy byli zajęci rozstawianiem namiotów i stoisk. Na jarmarku przy Końskich Łąkach (niem. Rosswiesen) już od jakiegoś czasu znajdują się budki i karuzele. Jutrzejszy jarmark zapowiada się o wiele ciekawiej niż ubiegłoroczny. Najważniejsze jest to, by Opatrzność zesłała nam dobrą pogodę, by nie zniechęcić naszych mieszkańców do jarmarkowych spacerów i zakupów. Na jarmark najbardziej cieszą się dzieci i od dawna nie mogą doczekać się słodyczy i innych bibelotów, które można tam znaleźć […]. Rodzice z pewnością odłożyli trochę pieniędzy, by kupić swoim pociechom na jarmarku jakiś drobiazg. Dzięki temu chcą zapewnić dzieciom miłe wspomnienia z czasów dzieciństwa. (ET, wtorek, 10.11.1925 r.)
      
       Publikujemy teksty przypominające wydarzenia sprzed dziewięćdziesięciu lat, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Przejrzeliśmy już numery „Elbinger Neueste Nachrichten” ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej, teraz sięgamy do „Elbinger Tageblatt”. Zbiory tego pisma są niekompletne, stąd przeskok do 1929 roku.
      
      
tłum. DK

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Na jarmarku przy Końskich Łąkach (niem. Rosswiesen). .. .. Teren ten zwany był też Końskim Wygonem lub Wiener-Prater (Wiedeński Prater) - to był taki Rejwach (niem. Rummelplatz) gdzie przyjeżdżał od czasu do czasu cyrk, były tu jakieś jarmarki, występy na wolnym powietrzu itd. To okolice ul. Rybnej, Dojazdowej, Piaskowej itd. , gdzie kiedyś znajdowała się bocznica kolejowa i dworzec towarowy (Roßwiesenbahnhof) obsługujący Gazownie Miejską i Zakłady Komnicka.
  • Witaj erg. Czekamy na dalsze opowieści:)
  • Pół godziny trwała przerwa w dostawie prądu po zerwaniu przewodów (rok 1925) Ile trwała by dziś?
Reklama