UWAGA!

Dawno temu w Elblągu… wybrano króla strzelców

 
Elbląg, Hotel Miasto Elbląg mieścił się w budynku, który do dzisiaj stoi przy ul. Żeromskiego. Obecnie działa tutaj przychodnia zdrowia
Hotel Miasto Elbląg mieścił się w budynku, który do dzisiaj stoi przy ul. Żeromskiego. Obecnie działa tutaj przychodnia zdrowia

Elbląski Związek Strzelców zorganizował wczoraj przy ulicy Spacerowej (niem. Am Pulvergrund, polskie tłumaczenie Przy Prochowej Ziemi) zawody o tytuł króla strzelców. Impreza rozpoczęła się o godz. 15 i wzięło w niej udział 20 strzelców. Królem strzelców został handlowiec Albert Schroeter, pierwszym rycerzem cieśla Jebens, zaś drugim rycerzem producent piwa Kaufmann. Panu Mauricio wręczono dyplom, który w ten sposób został mianowany członkiem Elbląskiego Związku Strzelców. Odbyła się przy tym uroczysta przemowa. Po imprezie miała miejsce część nieoficjalna, czyli poczęstunek, podczas którego nie zabrakło toastów (EZ, środa, 08.08.1894 r.).

Urządził ćwiczenia strzeleckie we własnym ogrodzie
       Restaurator zamieszkały przy ulicy Odzieżowej (w tamtych czasach ulica ta nosiła nazwę Dużej Ulicy Ceglanych Bud, czyli Grosse Ziegelscheunstrasse) potraktował swój ogród jako miejsce polowań i organizował tam sobie często ćwiczenia strzeleckie. Gdy przedwczoraj do jego ogrodu zajrzała perliczka sąsiadów, mężczyzna znalazł w niej dobry cel i załatwił ją celnym strzałem. Gdy zobaczył to poszkodowany sąsiad, był oczywiście tak wściekły, że złożył w sądzie wniosek o wszczęcie postępowania karnego z powodu uszkodzenia mienia (EZ, środa, 08.08.1894 r.).
      
       Spore ożywienie na targu bydlęcym
       Na targu bydlęcym [targ bydlęcy znajdował się tuż za ówczesnym hotelem Elbląg (obecnie przychodnia przy Żeromskiego – przyp. red.] panowało dziś spore ożywienie. Oprócz byków i wołów kupowano także krowy. […]. Wkrótce zostaną sprzedane wszystkie byki pochodzące z Żuław. Dzisiaj dostarczono sporą liczbę byków na Viehof, które wieczorem zostaną załadowane do Berlina. Za cetnar trzeba już zapłacić 34 marki. Na targu świń poszukiwano dziś szczególne chudych świń, które nadawałyby się na tuczenie. Prosięta można było nabyć za 5 marek za sztukę (EZ, czwartek, 09.08.1894 r.).
      
       Owies szybko sprzedany
       Na targu zbóż nie było tym razem wielkiej dostawy. Owies, który kosztował tyle co zwykle, został szybko sprzedany, tak więc już o godz. 9 zaczęto sprzątać targowisko. Za świeży owies trzeba było zapłacić 3,5 marki. Ziemniaki kosztowały 2-2,5 marki. […] (EZ, czwartek, 09.08.1894 r.).
      
       Linia telefoniczna Elbląg-Berlin znów uszkodzona
       Międzymiastowa linia telefoniczna Elbląg-Berlin była dziś uszkodzona. Najprawdopodobniej za sprawą potężnej burzy, która często jest winowajcą takich zakłóceń (EZ, czwartek, 09.08.1894 r.).
      
       Kochają się jak bracia
       Wczoraj po południu przed domem braci A. na ulicy Królewieckiej (niem. Koenigsbergerstrasse) zebrała się spora, 300-osobowa, grupa gapiów. Bracia, jak to zazwyczaj bywa, gdy sobie trochę popiją, zaczynają się kłócić, co najczęściej przeradza się w bijatykę, podczas której okładają się niemiłosiernie. Inicjator bójki został aresztowany, jednak był tak poobijany, że natychmiast musiał zostać zawieziony do szpitala (EZ, czwartek, 09.08.1894 r.).
      
       Powstanie nowy most na potrzeby armii
       3 sierpnia donosiliśmy w naszym numerze, że w pierwszych dniach września na rzece Elbląg w pobliżu tutejszego mostu kolejowego będzie budowany przez saperów most […], którym na prawy brzeg rzeki ma przekraczać około 15 tysięcy żołnierzy piechoty, kawalerii i artylerii. Most będzie biegł prawdopodobnie równolegle do mostu kolejowego w kierunku domu strażniczego, ponieważ tam zaczyna się jedyna przeznaczona do przemarszów oddziałów droga (EZ, czwartek, 09.08.1894 r.).
      
       Nadprezydent odwołał urlop
       Nadprezydent von Gossler musiał odwołać swój urlop ze względu na wizytę cesarza, którzy przybędzie do nas na specjalne przygotowania do czekających nas jesiennych manewrów (EZ, piątek, 10.08.1894 r.).
      
       Do Elbląga zawita cyrk
       W połowie sierpnia przybędzie do nas cyrk Blumenfeld und Wittwe (a nie Blumenfeld und Goldkette), który da po jednym przedstawieniu w dniach 17 i 18 sierpnia i dwa 19 sierpnia. Cyrk znany jest już elbląskiej publiczności, ponieważ to nie pierwsza jego wizyta w Elblągu. Z innych źródeł wiadomo, że cyrk w ostatnich latach stał się bardziej profesjonalny. Stajnia posiada bowiem 104 konie, w tym 60 wytresowanej zwierzyny. W każdym przedstawieniu bierze udział 40-45 koni. Cyrk przykłada wielką wagę do tresury zwierząt, a jego personel to wspaniali dżokeje i nauczyciele jazdy konnej. Pantomima została usunięta z programu. Cyrk w postaci namiotu z amfiteatralną widownią stanie na Exerzierplatz (EZ, piątek, 10.08.1894 r.).
      
       Publikujemy teksty przypominające wydarzenia z roku 1894, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Przejrzeliśmy już numery „Elbinger Neueste Nachrichten” i „Elbinger Tageblatt” ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej, teraz sięgamy do "Elbinger Zeitung und Elbinger Anzeigen" .
      
dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Za świeży owies trzeba było zapłacić 3,5 marki. Ziemniaki kosztowały 2-2,5 marki. ----- chyba nie za 1 kilogram :(
  • .. .. Cyrk w postaci namiotu z amfiteatralną widownią stanie na Exerzierplatz. .. To kolice dzisiejszego Banku Millennium na dole ul. Królewieckiej.
  • Kto jest jako tlumacz pod nickiem dk? Toz to katastrofa jak tlumaczy ". .. w tamtych czasach ulica ta nosiła nazwę Dużej Ulicy Ceglanych Bud. .. " Ziegelscheune to nic innego jak polowa wypalarnia cegieł. Czasami mysle, ze ten dk to automatyczny tlumacz komputerowy taki jaki stosuja w YouTube. Patrz zrodlo: ". .. Eine Feldbrandziegelei, auch Ziegelhütte oder Ziegelscheune genannt, war ein vorindustrieller Betrieb zur Ziegelherstellung, wie er bis über die Mitte des 19.Jahrhunderts hinaus üblich war. .. ".
Reklama