UWAGA!

Dawno temu w Elblągu...wybuchł pożar w kwiaciarni

 
Elbląg, Kino Lichtspielhaus przy ul. Rzeźnickiej
Kino Lichtspielhaus przy ul. Rzeźnickiej

Wczoraj wieczorem w kwiaciarni przy ulicy Rzeźnickiej (niem. Fleicherstrasse) wybuchł pożar. Wskutek przeciągu ogień z płonącej lampy naftowej zajął wieńce z suszonych kwiatów. Mimo, że właścicielce sklepu udało się samej, bez pomocy straży ugasić ogień i tak poniosła straty na kwotę 38-40 marek. (EZ, niedziela, 14.10.1894 r.).

Konfirmacja w kościele Bożego Ciała
       W kościele Bożego Ciała pastor Schieffendecker bierzmował 90 dzieci, 43 chłopców i 47 dziewczynek (EZ, wtorek, 02.10.1894 r.).
      
       Premier von Eulenberg na krótko w Elblągu

       Premier hrabia von Eulenberg przybył wczoraj wieczorem o godz. 22.45 pociągiem osobowym do Elbląga znajdując się w drodze z hrabstwa Quittanien do Berlina. Tu przygotowano dla niego liczne depesze. Po ich przejrzeniu i odpowiedzi na nie, hrabia wsiadł znów do pociągu i pojechał dalej do Berlina (EZ, czwartek, 11.10.1894 r.).
      
       Nauczyciel Augustin przeniesiony do Gdańska
       Nauczyciel Oskar Franz Augustin został przeniesiony z tutejszego gimnazjum do gimnazjum w Gdańsku. Pan Augustin pochodzi z miejscowości Rosenberg, studiował we Wrocławiu (niem. Breslau) i w Królewcu (niem. Koenigsberg), a w 1882 roku przybył do naszego gimnazjum, w którym przepracował dwanaście lat (EZ, czwartek, 11.10.1894 r.).
      
       Rybak zmarł na cholerę
       Na cholerę zmarł wczoraj przed południem rybak z Tolkmicka (niem. Tolkemit). Mężczyzna zmarł w drodze z Tolkmicka do Nowakowa (niem. Terranova). Ciało zostało natychmiast przetransportowane do Tolkmicka. Można się spodziewać, że siostra zmarłego również wkrótce zachoruje na cholerę (EZ, piątek, 12.10.1894 r.).
      
       Cholera zbiera żniwo wśród dzieci

       Cholerę potwierdzono także u dzieci Johanna i Heinricha Trautmanów a także u zmarłej 10 października dziewczynki Marii Kibowski z Tolkmicka (EZ, sobota, 13.10.1894 r.).
      
       Priorytety Związku Medycyny Naturalnej
       Związek Medycyny Naturalnej zorganizował wczoraj w „Złotym Lwie” wieczorek dyskusyjny. Z przemówienia przewodniczącego związku wynika, że spotkania związku będą służyły dwóm celom – nauce i rozrywce. […]. Związki Medycyny Naturalnej poza tym obierają sobie za zadanie pielęgnowanie zdrowej rozrywki i szczerej miłości bliźniego i będą współdziałać w rozwiązywaniu problemów społecznych. Zdrowie jest tak wartościowym dobrem, że wszystkie stany: pochodzący z wyższych i niższych warstw społecznych, bogaci i biedni, wykształceni i niewykształceni, powinni połączyć się w dążeniu do jego utrzymania i odzyskania i w tym wspólnym dążeniu zbliżyć się społecznie. Wczoraj omawiano kwestię odżywiania zgodnego z naturą oraz leczenie ran według zasad medycyny naturalnej. W przyszłą niedzielę przy dobrej pogodzie związek zorganizuje wspólny spacer. Wymarsz o godz. 14 spod sądu (EZ, sobota, 13.10.1894 r.).
      
       Rozpoczął się semestr zimowy w szkole rzemieślniczej
       W tutejszej szkole dokształcającej i rzemieślniczej rozpoczął się wczoraj semestr zimowy, po tym jak w poniedziałek odbyło się przyjęcie w progi szkoły nowych uczniów, których obejmuje obowiązek szkolny. Szkoła znów liczy ponad tysiąc uczniów. Uczniowie na kierunku malarstwa i lakiernictwa, którzy latem mieli wolne, ten rok rozpoczną podwójną liczbą zajęć lekcyjnych (EZ, sobota, 13.10.1894 r.).
      
       Kurs stenografii parlamentarnej w „Złotym Lwie”
       Również w tym roku w naszym mieście odbędzie się kurs ze stenografii parlamentarnej, którą poprowadzi stenograf Daniel z Berlina [Jak sama nazwa wskazuje, stenografia parlamentarna służy do zapisywania przemówień, a zatem żywej mowy. Zajmują się nią profesjonalni stenografowie, którzy dzięki stałym ćwiczeniem i doskonaleniem skrótów zdolni są osiągnąć nawet dwukrotność prędkości, z jaką mówi człowiek. Pismo parlamentarne pozwala pisać z prędkością nawet 400 sylab na minutę – www. stenografia.pl]. Kurs rozpocznie się we wtorek, 16 października w „Złotym Lwie”. Pierwsze zajęcia, podczas których zostanie wygłoszony wprowadzający wykład na temat istoty i korzyści płynących z szybkiego pisania, będą dla wszystkich zainteresowanych bezpłatne (EZ, niedziela, 14.10.1894 r.).
      
       Pożar w kwiaciarni przy Rzeźnickiej
       Wczoraj wieczorem w kwiaciarni przy ulicy Rzeźnickiej (niem. Fleicherstrasse) wybuchł pożar. Wskutek przeciągu ogień z płonącej lampy naftowej zajął wieńce z suszonych kwiatów. Mimo, że właścicielce sklepu udało się samej, bez pomocy straży ugasić ogień i tak poniosła straty na kwotę 38-40 marek (EZ, niedziela, 14.10.1894 r.).
      
       Wkrótce zniknie magazyn Głównego Urzędu Skarbowego
       Wkrótce zburzony zostanie kolejny stary budynek, a mianowicie magazyn Głównego Urzędu Podatkowego, który został zakupiony na rozbiórkę przez przedsiębiorcę budowlanego Nitscha za kwotę 1805 marek (EZ, niedziela, 14.10.1894 r.).
      
       Publikujemy teksty przypominające wydarzenia z roku 1894, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Przejrzeliśmy już numery „Elbinger Neueste Nachrichten” i „Elbinger Tageblatt” ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej, teraz sięgamy do "Elbinger Zeitung und Elbinger Anzeigen"
      
      
tłum. dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • .. .pastor Schieffendecker - prawidłowo pastor Carl R. Schiefferdecker był proboszczem parafii kościoła Bożego Ciała w latach 1887-1906.. .. w drodze z hrabstwa Quittanien do Berlina - Quittainen to dzisiejsze Kwitajny 11 km na południe od Pasłęka po drodze do Morąga. .. .Pan Augustin pochodzi z miejscowości Rosenberg - miejscowość Rosenberg to dzisiejszy Susz. .. ."Złoty Lew" - dawna restauracja i hotel przy ul. Mostowej.
Reklama