UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... wykoleił się pociąg

 
Elbląg, Plac Fryderyka Wilhelma, czyli dzisiaj Plac Słowiański
Plac Fryderyka Wilhelma, czyli dzisiaj Plac Słowiański

Wczoraj w południe na odcinku Mieszwałd (dziś Myślice, niem. Miswalde) – Elbląg wykoleił się pociąg. Chwilę przed miejscowością Jasionno (niem. Eschenhost) trzy konie wbiegły na nasyp kolejowy i zostały zmiażdżone przez nadciągającą lokomotywę. Nagłe szarpnięcie i zatrzymanie się pociągu w szczerym polu przestraszyło pasażerów. Całe szczęście skończyło się tylko na strachu (EZ, czwartek, 18.10.1894 r.).

Egzaminy w szkołach ludowych
       Na zarządzenie tutejszej deputacji szkolnej pod koniec miesiąca i w przyszłym miesiącu odbędą się w szkołach ludowych egzaminy klasowe. Udział w egzaminach w danej szkole wezmą nauczyciele z drugiej szkoły ludowej, która została podana jako ostatnia przez deputację szkolną (EZ, wtorek, 16.10.1894 r.).
      
       Wzrost zachorowań na tyfus
       W naszym mieście i okolicach w ostatnim czasie znów wzrosła liczba zachorowań na tyfus okolic podbrzusza. Choroba ta nie ma całe szczęście tak ciężkiego przebiegu jak w roku ubiegłym (EZ, wtorek, 16.10.1894 r.).
      
       Straż pożarna wezwana na Rybacką
       Okropny hałas wezwał wczoraj wieczorem około godz. 18.30 straż pożarną na ulicę Rybacką 9 (niem. Fischerstrasse). Z kuchennego komina pod wpływem ogrzewania paliwem wydobyło się kilka iskier, które uruchomiły alarm (EZ, środa, 17.10.1894 r.).
      
       Królewskie Gimnazjum ma nowego dyrektora

       Wczoraj przed południem w Królewskim Gimnazjum świętowano objęcie nowego urzędu dyrektorskiego przez dr Gronaua. W uroczystości wzięli udział nie tylko uczniowie placówki lecz także przyjaciele szkoły. Radca rządowy i oświatowy dr Kruse, który przybył na uroczystość aż z Gdańska, wprowadził dyrektora na nowy urząd poprzez uroczystą przemowę, po czym profesor dr Mehler w imieniu kolegium nauczycielskiego powitał nowego dyrektora. Dyrektor dr Gronau podziękował obu mówcom za pełne sympatii słowa i obiecał prowadzić szkołę w takim samym duchu jak była prowadzona do tej pory. Z kolei dziś przed południem radca rządowy dr Kruse brał udział w uroczystościach objęcia dyrektorskiego stanowiska przez dr Paula Bernnecke w gimnazjum w Malborku (EZ, czwartek, 18.10.1894 r.).
      
       Nocne ożywienie na naszych ulicach
       Minionej nocy na kilku ulicach naszego miasta panowało spore ożywienie. Przed barem przy ulicy Gwiezdnej (niem. Junkerstrasse) doszło do kłótni kilku osób, która potem zamieniła się w bójkę. Nie obyło się bez porządnych ciosów i obrażeń. Aresztowano zamiejscowego czeladnika ślusarskiego, który wywołał skandal na ulicach Stromstrasse i Lastadienstrasse (EZ, czwartek, 18.10.1894 r.).
      
       Uroczystości upamiętniające postać cesarza Fryderyka III

       W szkołach odbyła się dziś (18 października) uroczystość ku pamięci cesarza Fryderyka III [Fryderyk III, urodzony jako Friedrich Wilhelm Nikolaus Karl von Hohenzollern (ur. 18 października 1831 w Poczdamie, zm. 15 czerwca 1888 tamże) – cesarz niemiecki i król Prus. Panował jedynie 99 dni, od 9 marca do 15 czerwca 1888 – Wikipedia], który urodził się przed wielu laty tego właśnie dnia. Jednocześnie zwrócono uwagę uczniów, że 18 października 1813 roku podczas bitwy pod Lipskiem, została przełamana zła passa i niemiecki lud został oswobodzony spod obcego panowania (EZ, piątek, 19.10.1894 r.).
      
       Elbląg nie zostanie w najbliższym czasie miastem garnizonowym

       Nadzieje, że Elbląg stanie się wkrótce miastem garnizonowym, okazały się płonne. Jak udało nam się dowiedzieć, do naszego miasta z wysokiego rangą urzędu dotarła informacja, że żadna jednostka wojskowa nie zostanie przeniesiona do Elbląga. Nie stanie się tak w najbliższym czasie i ze względu na interesy wojskowe tymczasowo trzeba odstąpić od przeniesienia do Elbląga innych oddziałów. Cytowaliśmy już wcześniej na naszych łamach wypowiedź zaprzyjaźnionego z nami wysokiego rangą żołnierza, który twierdzi, że szansą na to, by Elbląg stał się miastem garnizonowym, jest utworzenie 17. Batalionu Myśliwskiego (EZ, piątek, 19.10.1894 r.).
      
       Elbląg zakupi nowy środek na dyfteryt
       Handlowiec Dawid Loeventhal przekazał dziś nadburmistrzowi Eldittowi 300 marek na nabycie nowego wynalezionego przez lekarza sztabowego doktora Behringa środka leczniczego na dyfteryt (inaczej błonica), tak zwanej surowicy krwi. W najbliższy poniedziałek w Związku Rzemiosła odbędzie się przypuszczalnie wykład na temat surowicy krwi. Na ten temat wypowie się najprawdopodobniej doktor Saleker (EZ, piątek, 19.10.1894 r.).
      
       Publikujemy teksty przypominające wydarzenia z roku 1894, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Przejrzeliśmy już numery „Elbinger Neueste Nachrichten” i „Elbinger Tageblatt” ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej, teraz sięgamy do "Elbinger Zeitung und Elbinger Anzeigen".
      
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Junkerstr. to nie ul. Gwiezdna, ale ul. Giermków
  • [1] - Handlowiec Dawid Loeventhal przekazał dziś nadburmistrzowi Eldittowi 300 marek na nabycie nowego wynalezionego przez lekarza sztabowego doktora Behringa środka leczniczego na dyfteryt (inaczej błonica). .. .W tekście jest o dr Emilu von Behringu, który urodził się w Hansdorf (Ławica) k. Iławy - w 1901 r. otrzymał 1-szą nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny. [2] - Wczoraj przed południem w Królewskim Gimnazjum świętowano objęcie nowego urzędu dyrektorskiego przez dr Gronaua. .. To dzisiejsze II LO. [3] - skandal na ulicach Stromstrasse i Lastadienstrasse. .. Obie ulice leżały na terenie Łasztowni (Lastadie) przejętej później przez Stocznię F. Schichau. [4] - utworzenie 17.Batalionu Myśliwskiego. .. (???) - Chyba 17.Jäger-Bataillon = Batalionu Strzelców ?
Reklama