UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... wyrwano kobiecie parasol

 
Elbląg, Róg ulicy Bożego Ciała (niem. Heil. Leichnamstraße) i Królewieckiej (niem. Königsbergerstraße)
Róg ulicy Bożego Ciała (niem. Heil. Leichnamstraße) i Królewieckiej (niem. Königsbergerstraße)

Wczoraj po południu przy ulicy Królewieckiej (niem. Königsbergerstraße) napadnięto na żonę szewca zamieszkałą przy ulicy Kaznodziei (niem. Predigerstraße, dziś ulica Osińskiego). Pijany mężczyzna beż żadnego powodu wyrwał kobiecie parasolkę i na jej oczach porwał ją na strzępy (AZ, piątek, 17.04.1891 r.).

Budowa ratusza ruszyła pełną parą
       Pan Schmidt z Łęcza (niem. Lenzen) dostarczył już około 100 tysięcy kamieni pod budowę nowego ratusza. Każdego dnia przybywają barki z nowym załadunkiem. Na miejscu budowy zatrudnionych jest obecnie 30 robotników, których liczba będzie wciąż rosła. Wykopano rów pod budowę fundamentów, który jest głęboki na dwie stopy. […] (AZ, środa, 15.04.1891 r.).
      
       Chińscy goście wywołali sensację

       Wielkie zaciekawienie wywołało wczoraj i dzisiaj pojawienie się dwóch Chińczyków, którzy ubrani w swoje narodowe szaty zawitali w naszym mieście. Gdy tylko pojawili się na ulicy, ciągnęli za sobą grupę zaciekawionych mieszkańców, wśród których najwięcej było naszej młodzieży. Z naszych informacji wynika, że chińscy goście, którzy mieli także ze sobą tłumacza, mają zamiar pokazać kilka sztuczek w tutejszym teatrze miejskim (AZ, środa, 15.04.1891 r.).
      
       Czary mary
       Chiński pokaz magii odbędzie się w czwartek, 16 kwietnia o godz. 20 w teatrze miejskim. Artyści występujący na scenie to magicy Wan Ju To i jego syn Tschambo, którzy, jak słyszeliśmy, są członkami większej grupy artystów, która na co dzień pracuje w Petersburgu. Obecnie grupa rozbiła się na części i jej członkowie jeżdżą po miastach ze swoimi czarodziejskimi występami (AZ, czwartek, 16.04.1891 r.).
      
       Stracił żonę i odebrał sobie życie

       Wczoraj wieczorem powiesił się zamieszkały przy ulicy Giermków (niem. Junkerstraße) robotnik Michael Lonkowski. Mężczyzna miał 69 lat, przed około 14 dniami stracił żonę i od jakiegoś czasu nie miał pracy. Jego ciało przewieziono do szpitala (AZ, niedziela, 19.04.1891 r.).
      
       Brazylijscy goście przetestowali holownik

       Brazylijscy oficerowie marynarki, którzy przybyli w środę do Elbląga, wczoraj przed południem udali się torpedowcem do Piławy (niem. Pillau, dzisiejszy Bałtijsk), gdzie wzięli udział w próbnej przejażdżce sprowadzonym tam holownikiem „Audaz” wybudowanym dla brazylijskiego rządu. Wieczorem o godz. 19 panowie wrócili torpedowcem do Elbląga. Dzisiaj przed południem opuścili nasze miasto i udali się pociągiem do Berlina (AZ, sobota, 18.04.1891 r.).
      
       Rondo na placu Fryderyka Wilhelma pełne kwiecia

       Na rondzie na placu Fryderyka Wilhelma (niem. Friedrich Wilhelm Platz, dzisiejszy plac Słowiański) sadzone są obecnie kwiaty. Dziś znaleźliśmy tam pierwsze kwitnące krokusy, również hiacynty zaczynają się rozwijać tak, że za kilka słonecznych dni ten zieleniec zrobi się różnokolorowy (AZ, sobota, 18.04.1891 r.).
      
       Próba samobójcza
       Wczoraj po południu pewna zamieszkała przy ulicy Zamkowej (niem. Burgstrasse) żona robotnika próbowała popełnić samobójstwo. Kobieta podcięła sobie żyły i zażyła kwas salicylowy. Kobieta przejmowała się plotkami, które krążyły na jej temat i to pchnęło ją do tego czynu (AZ, sobota, 18.04.1891 r.).
      
       Poszukiwane ciało 59-letniego mężczyzny
       Tutejszy sędzia śledczy wydał następujący komunikat: W przypadku znalezienia w Nogacie lub w jego dopływach ciała około 59-letniego mężczyzny o szpakowatych blond włosach i lekko siwawej blond brodzie, prosimy o niezwłoczne telegraficzne powiadomienie. W grę wchodzi zabójstwo (AZ, niedziela, 19.04.1891 r.).
      
       Trzyletni chłopiec potrącony na Mostowej
       Dziś przed południem konie przewróciły i potrąciły pewnego trzyletniego głuchoniemego chłopca, który bez nadzoru rodziców szedł w okolicy ulicy Mostowej (niem. Brueckstraße) i Starego Rynku (niem. Der Alte Markt). Winy w wypadku nie ponosi woźnica. Chłopiec doznał poważnych obrażeń głowy, nie ucierpiały jego narządy wewnętrzne (AZ, niedziela, 19.04.1891 r.).
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Polecam książkę pt. Wałęsa. Człowiek z teczki - Sławomir Cenckiewicz
 • Słaba prowokacja
 • .. .Pan Schmidt z Łęcza (niem. Lenzen) dostarczył już około 100 tysięcy kamieni pod budowę nowego ratusza. Każdego dnia przybywają barki z nowym załadunkiem. .. trochę nieprecyzyjna informacja ponieważ właściciel cegielni mieszkał w Hohenhaff - po wojnie Bogdaniec, a od wielu lat zabudowania po rodzinie Schmidt niezwykle starannie zrekonstruowało elblążanin - właściciel magazynu i sklepu Mak-Chemia. -. .. Brazylijscy oficerowie marynarki, którzy przybyli w środę do Elbląga, wczoraj przed południem udali się torpedowcem do Piławy (niem. Pillau, dzisiejszy Bałtijsk), gdzie wzięli udział w próbnej przejażdżce sprowadzonym tam holownikiem „Audaz”. .. rzecz tutaj prawdopodobnie idzie o tak zwaną "próbną - wymierzoną milę", która znajdowała się na Zalewie Fryskim (Wislanym) przed Piławą i na niej robiono testy i próby szybkości statków i okrętów.
 • A na zamieszczonym zdjęciu jest narożnik ul. Królewieckiej z dzisiejszym początkowym odcinkiem ul. Robotniczej, a nie dzisiejszą ul. Bożego Ciała
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  0
  RodemzElbląga(2017-04-18)
Reklama