UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dawno temu w Elblągu... zderzyły się tramwaje

Elbląg, Tramwaje na Innerer Mühlendamm (1 Maja)
Tramwaje na Innerer Mühlendamm (1 Maja)

Wczoraj w południe na ul. 1 Maja (niem. Innerer Mühlendamm, potem Adolf-Hitler-Straße) na wysokości ul. Szpitalnej (niem. Hospitalstraße) doszło do zderzenia dwóch tramwajów. Zderzenie było niegroźne, a doszło do niego, ponieważ motorniczy jadący od ul. 1 Maja nie zauważył tramwaju jadącego od ulicy Szpitalnej. Nikt nie został ranny. (ENN, poniedziałek, 01.09.1913 r.)

Spotkanie Puzonowe
      
W niedzielę w parafii św. Pawła na Zawadzie (niem. Pangritz-Kolonie) zostanie zorganizowane Spotkanie Puzonowe. Podczas tych uroczystości wystąpi między innymi elbląski chór puzonowy z Ewangelickiego Związku Mężczyzn i Chłopców. Podobne uroczystości zorganizowaną zorganizowane 14 września w Sopocie. (ENN, poniedziałek, 01.09.1913 r.)
      
       Szare uniformy w Elblągu
      
Do Elbląga zostali licznie oddelegowani na niedzielny wypoczynek szeregowi. Przybyli oni do miasta już w sobotę po południu, żeby całą niedzielę spędzić w towarzystwie swoich rodzin i bliskich. Wojacy noszą szare mundury polowe. Powrót nastąpił w niedzielę wieczornym pociągiem. (ENN, poniedziałek, 01.09.1913 r.)
      
       Cesarz w Kadynach
      
Dowiedzieliśmy się od pewnej elblążanki, która jest z cesarzową w bliskich stosunkach, że cesarz już w najbliższy piątek, 12 września, przybędzie do Kadyn (niem. Cadinen). Początkowy termin przyjazdu cesarza był wyznaczony na 16 września, ale został zmieniony. Pobyt cesarza nie potrwa tym razem długo, ponieważ, jak wynika z wczorajszych doniesień, 16 września wybiera się on w odwiedziny do księcia Lichnowskiego* do Grätz. Tajny radca** von Etzdorff przybył już do Kadyn prosto z Berlina. Jak podano, wraz z cesarzem ma przybyć również jego małżonka. Nie jest to jeszcze jednak to końca ustalone. Zawsze podczas pobytu cesarzowej w Kadynach wzywana jest regularnie przewodnicząca Elbląskiego Związku Gospodyń Domowych, pani Johanna Matthias z Elbląga, aby zdać sprawozdanie na temat działalności związku. Cesarzowa jest bowiem jego członkinią. (ENN, środa, 03.09. 1913 r.)
      
       * Lichnowscy – ród nie do końca znanego pochodzenia, prawdopodobnie z Górnego Śląska, Polski lub Czech, ale możliwe również, że z Burgundii – Wikipedia.
       ** Tajny radca (niem. Geheimrat) był początkowo tytułem wysokich urzędników państwowych, zasiadających u boku suwerena w gremium doradczym rozpatrującym sprawy polityki wewnętrznej i ustawodawstwa. Z biegiem czasu owe kolegia radców przy boku panującego zniknęły, ale tytuł pozostał honorowym wyróżnieniem urzędników państwowych. Tytuł tajnego radcy często wiązał się z resortem, w którym działał wyróżniony, np. tajny radca handlowy (Kommerzienrat, do dziś nadawany w Austrii). Używany był w państwach języka niemieckiego, krajach skandynawskich oraz Rosji – Wikipedia.
      
       Święto Bitwy pod Sedanem w szkole handlowej
      
Elbląska szkoła handlowa zorganizowała z okazji święta Bitwy pod Sedanem* wycieczkę motorówką do Kanału Oberlandzkiego (niem. Oberländischer Kanal, dziś Kanał Elbląski). Wycieczka była bardzo interesująca i pouczająca. Jej trasa przebiegała przez jezioro Drużno (niem. Drausensee), którego tory wodne w wielu miejscach są porośnięte roślinnością. Podczas wędrówki z Jelonek (niem. Hirschfeld) do Buczyńca (niem. Buchwalde) wzdłuż kanału zwiedzono piękne okolice. To było prawdziwie sportowe zadanie. Uczniowie bowiem mieli przed sobą marsz powrotny przez miejscowości Śliwice (niem. Nahmgeist) oraz Jelonki. (ENN, środa, 03.09.1913 r.)
      
       * Bitwa pod Sedanem została stoczona podczas wojny francusko-pruskiej 1 września 1870 r. Jej konsekwencją była kapitulacja cesarza Napoleona III wraz z jego armią i praktycznie zdecydowała o zwycięstwie Prus i ich sprzymierzeńców, chociaż walka była kontynuowana przez nowy rząd francuski. Bitwa została wyróżniona przez Edgara Vincenta D'Abernon jako jedna z 18. bitew decydujących o losach świata – Wikipedia.
      
       Samobójstwo
      
Wczoraj po południu otruł się pewien elblążanin zatrudniony jako służący. Został on znaleziony przez jednego z członków rodziny w swoim mieszkaniu na ulicy Królewieckiej (niem. Königsberger Straße) w bardzo ciężkim stanie. Natychmiast został przewieziony do miejskiego szpitala, gdzie zmarł dzisiaj rano w wielkich mękach. Powodem samobójstwa miały być podobno niesnaski rodzinne. Mężczyzna cieszył się opinią wzorowego ojca rodziny. Pozostawił żonę i pięcioro dzieci. (ENN, czwartek, 04.09.1913 r.)
      
      
       ***
      
       W tym roku publikujemy teksty przypominające wydarzenia z 1913 roku, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Dziś pierwsze wiadomości z września 1913. Przeglądamy stare numery „Elbinger Neueste Nachrichten”, korzystając ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej.
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Kiedyś jednak Elbląg był pięknym miastem, nigdy juz nie dojdziemy do takiego rozwoju jak kiedyś
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Muchomor(2011-09-03)
 • Na zdjęciu widać że na wysokości obecnej Szpitalnej była mijanka tramwajowa, więc jest niemożliwe by się właśnie tam zderzyły. Już bardziej prawdopodobne miejsce to miejsce bliżej obecnego Pl. Słowiańskiego, bo jak widać na zdjęciu mamy tam już pojedyńczy tor tramwajowy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Generallo(2011-09-03)
 • Przy ul. Szpitalnej była zajezdnia tramwajowa. Tak więc bimba jadąca 1 Maja mogła śmiało cmoknąć bimbę skręcającą za Szpitalnej. Proste.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  wredny(2011-09-03)
 • Parę uwag. (1) Na zdjęciu zamieszczonym do tych enuncjacji prasowych, w górnym - lewym rogu widać gmach d. Sądu Rejonowego Amtsgericht. W czasie wojny zniszczony w kondygnacji dachowej. Stał jeszcze parę lat po wojnie, co dokumentuje jedno zdjęcie w poruszającym albumie p. Wiesławy Rynkiewicz-Domino i p. Krystyny Laskowskiej. Później rozebrany bezrozumnie, w ramach tzw. kanibalizmu budowlanego. (2) Szare uniformy - Feldgrau, wprowadzono po raz pierwszy podczas manewrów cesarskich w 1910 r. na terenie d. powiatu pasłeckiego i morąskiego. Kajzer Wilhelm II przedbywał wówczas u Dohnów w Słobitach i w Rogajnach k. Pasłęka, w ozdobnym domu, który w ubiegłym roku padł częściowo łupem pożaru (dach). (3) Tajny radca von Etzdorff - masywny kamień z dedykacją mu poświęconą, znajduje się do dzisiaj w b. stromym i niedostępnym wąwozie k. Pagórek. (4) Śliwice (Nahmgeist) k. Pasłęka, to dawny majątek ziemski, a w czasach opisywanych w "ENN" należał do majora Martina von Perbandt'a, wywodzącego się z v. Perbandt'ów z Langendorfu. .. Wówczas - ok. 1910 r. powstały imponujące zabudowania dworskie i pałac w Śliwicy, ale jak to dzisiaj wygląda, każdy może zobaczyć. .. Niedługo zawali się średniowieczna sygnaturka dachowa na spichlerzu zbożowym z końca XVIII wieku. .. .
 • erg. - mając szacunek i radość czytania wcześniejszych Twoich postów, to myślę że się przejęzyczyłeś pisząc: "w górnym - lewym rogu widać gmach d. Sądu Rejonowego Amtsgericht". Gmach d. Sądu Rejonowego Amtsgericht znajduje się centralnie na zdjęciu, w osi torów na drugim planie. Reszta jak zawsze - z dużym smakiem i OK
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  MirCrow(2011-09-03)
 • Krótkie pytanie do erga- na końcu ul. Szpitalnej kiedyś stał budynek z czerwonej cegły(30 lat temu sprzedawali tam bilety miesięczne), czy to jest pozostałość po dawnej zajezdni?MirCrow-patrzysz jak fotograf, erg jak historyk. Pozdrawiam wszystkich fascynatów tego pięknego miasta.
 • Śliczne te Wasze opisy. Hm. .gdyby chociaż na chwilę przenieść się do tego Elbląga z tamtych lat. Co Nam zostało odebrane a co sami wnieśliśmy dobrego, pięknego w Nasze miasto. Co by o Nas powiedziało, gdyby miało ciało i duszę. Chociaż to drugie czasami, wieczorami zauważamy. pampi.
 • do poprzednika - nie Ty jeden masz takie marzenie - ja mam tokowe każdego dnia - i jeszcze kamera video do tego - chociaż 1 godz, ; )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  STARYDINO(2011-09-03)
 • Zdjęcie przedstawia układ torowy po 1920 roku. W 1913 przed przebudową zamiast podwójnej linii na 1-go maja była tylko mijanka. Jak napisał ktoś powyżej tramwaj wyjeżdżał z zajezdni ulicą Szpitalną i stuknął się z tramwajem liniowym. Dziwi mnie tylko że ten ze Szpitalnej powinien był ustąpić pierwszeństwa, choć po latach to można sobie gdybać.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Magiczny Czesław(2011-09-03)
 • A gdzieś są dostępne może roczniki z tamtego okresu, tak do wglądu?A może warto spisywać ważne wydarzenia w Elblągu potomnym za 100 i więcej lat, by poczytali.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  tak myślę...(2011-09-03)
 • bj. 54 - masz rację. Tam znajdowała się stara zajezdnai tramwajowa. Do dzisiaj zachował się jeszcze budynek z czerwonej cegły znajdujący się w pobliżu ogrodzenia d. Reichsbanku. Zachowały sie powojenne zdjęcia przedstawiające pierwszych tramwajarzy polskich podnoszących z ruin tą starą zajezdnię.
 • podziwiam Pana Erga zna histrie naszego miasta proszę pisać częściej a może ktoś z władz do pana powinien się zwrócić i konsultować dzieje Elbląga lubiętakie artykuły bardzo
Reklama