UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... złodzieje buszowali w ogrodach

 
Elbląg, Stary Rynek
Stary Rynek

W ostatnim czasie mieszkańcy naszego miasta narzekają na plądrowanie ogrodów. Do kradzieży dochodzi nocą. Dzisiejszej nocy okradziony został urzędnik sądowy i nauczyciel, obaj zamieszkali przy Altst. Gruenstrasse, którym ukradziono wszystkie róże, łącznie 50 sztuk. Kwiaty te trafią dziś z pewnością na nasz rynek i zostaną tam sprzedane (EZEA, 01.07.1894 r.).

Stowarzyszenie Robotników świętuje początek wakacji
       Katolickie Stowarzyszenie Robotników, które liczy obecnie 600 członków, w jutrzejszą niedzielę świętuje rozpoczęcie sezonu letniego. Uroczystość odbędzie się w willi Bellevue (willa znajdująca się obecnie przy ulicy Bema) i uświetni ją koncert oraz fajerwerki. O godz. 15 przy dźwiękach muzyki odbędzie się przemarsz ulicami miasta do lokalu (Elbinger Zeitung und Elbinger Anzeigen, niedziela, 01.07.1894 r.).
      
       Poświęcenie chorągwi

       Lokalne Stowarzyszenie Zawodów Artystycznych i Malarzy 15 lipca świętuje w Bellevue uroczystość poświęcenia chorągwi, w której wezmą udział wszystkie pozostałe miejskie stowarzyszenia. Po południu odbędzie się procesja ulicami miasta. Wszyscy świętujący w tym czasie w lokalach mieszkańcy są proszeni do wzięcia w niej udziału (EZEA, niedziela, 01.07.1894 r.).
      
       Sprzedał część ziemi
       Kupiec Hermann Diebe właściciel ziemski z Pilony (niem. Plohnen) sprzedał 15 morgów łąk swojej ziemi, która to część leży przy jeziorze Drużno, za 6500 marek właścicielowi ziemskiemu Dreherowi z Komorowa Żuławskiego (niem. Kaemmersdorf) (EZEA, niedziela, 01.07.1894 r.).
      
       Ze spraw sądu ławniczego
       Sąd ławniczy skazał wdowę Augustę Nachtigall na trzy tygodnie więzienia za naruszenie zarządzeń policyjnych. Kobieta przebywa obecnie na posterunku policji. Chłopcy Rudolf Geffrei, Johann Kuessner, Friedrich Sindram, Emil Kretschmann i Jacob Buettner, wszyscy z Elbląga, przebywają obecnie w areszcie. Chłopcy zostali skazani za kradzież kobiecie chleba i smalcu. Pierwszy z nich otrzymał karę czterech tygodni, pozostali trzej tygodnia, a Buettner trzech dni więzienia […] (EZEA, niedziela, 01.07.1894 r.).
      
       Znaleziono skradzione rzeczy na Zawadzie

       Podczas wczorajszego przeszukania jednego z domów na Zawadzie (niem. Pagritz-Kolonie) żandarm C. znalazł i zarekwirował przedmioty pochodzące z kradzieży, do których dochodziło ostatnimi czasy w naszym mieście. Wśród nich znajduje się drewniana balia i linka do suszenia ubrań (EZEA, niedziela 01.07.1894 r.).
      
       To nie była cholera
       Podejrzenie, że zmarły niedawno w miejscowości Wielbark (niem. Willenberg) w okręgu sztumskim chłopiec nazwiskiem Freuzikowski, cierpiał na cholerę, jest nieprawdziwe. Bakteriologiczne badanie wykazało, że chłopiec nie cierpiał na tę chorobę. Objawy wystąpiły nagle podczas zajęć szkolnych. Chłopiec nagle zaczął wymiotować. Dwóch uczniów zaprowadziło kolegę do domu, gdzie ten krótki czas po tym zmarł. Szkołę tymczasowo zamknięto (EZEA, poniedziałek, 02.07.1894 r.).
      
       Koncert w Angielskim Zdroju

       Koło Śpiewacze „Liederhain” dało wczoraj koncert w Angielskim Zdroju (niem. Englisch-Brunnen – dzisiejszy browar). Chór miał bardzo dużą widownię (ponad 600 osób) i wszystkie miejsca były zajęte. Po każdej piosence chór otrzymywał gromkie brawa. Program składał się z trzech części, każdy po pięć numerów. […]. W sierpniu Liederhain ma zamiar dać koncert w Bażantarni (niem. Vogelsang). (EZEA, poniedziałek, 02.07.1894 r.).
      
       Uroczystość robotników udana!
       Wczorajsza uroczystość katolickiego Stowarzyszenia Robotników zalicza się do bardzo udanych. Punktualnie o 15 wyruszyła procesja, w której wzięło udział około 600 osób. Towarzyszyły jej dwie kapele muzyczne i Chorągiew Stowarzyszenia. Pochód ruszył na ulicy Mostowej (niem. Brueckstrasse) do Bellevue. Tu nastąpił uroczystości ciąg dalszy. Nie obyło się bez wspólnych śpiewów. Do robotników przemówił kapłan Tietz, który uświadomił im, jaki cel stoi przed wszystkimi stowarzyszeniami robotniczymi. […] Po okrzyku ku czci cesarza i papieża odśpiewano hymn narodowy. Gdy zapadł zmierzch, wystrzeliły fajerwerki, co sprawiło szczególną radość młodzieży. W uroczystościach wzięło udział łącznie około trzech tysięcy osób (EZEA, poniedziałek, 02.07.1894 r.).
      
       Rzemieślnicy wyruszyli do Krynicy
       Stowarzyszenie Rzemieślników udało się dziś rano statkiem do Krynicy Morskiej (niem. Kahlberg) (EZEA, poniedziałek, 02.07.1894 r.).
      
       Pożar w Resursie Humanitas

       W niedzielę rano do Resursy Humanitas została wezwana straż pożarna. Zapaliła się tam bowiem drewniana ściana na poddaszu. Pożar wywołał niedopałek papierosa albo niedogaszona zapałka. Straż ugasiła pożar przy pomocy ręcznej gaśnicy. W gaszeniu dopomógł także personel resursy, który przystąpił do akcji jeszcze przed przybyciem staży (EZEA, poniedziałek, 02.07.1894 r.).
      
       Publikujemy teksty przypominające wydarzenia z roku 1894, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Przejrzeliśmy już numery „Elbinger Neueste Nachrichten” i „Elbinger Tageblatt” ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej, teraz sięgamy do "Elbinger Zeitung und Elbinger Anzeigen" .

      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama