UWAGA!

Dawno temu w Elblągu…firma Komnick wydała broszurę

 
Elbląg, Ciężarówki Komnicka przed wyprawą do Rosji
Ciężarówki Komnicka przed wyprawą do Rosji

Fabryka samochodów Komnick wydała właśnie broszurę pt. „Zwycięskimi samochodami przez Rosję”, która opatrzona jest licznymi obrazkami. W broszurze przedstawiono w interesujący sposób wydarzenia z rosyjskiej wizyty w 1925 roku, w której wzięły udział cztery samochody ciężarowe z firmy Komnick i otrzymały pierwszą nagrodę jako najbardziej ekonomiczne auta i auta o najwyższej mocy. (ET, czwartek, 17.12.1925 r.)

Teatr miejski poleca
      
Dziś wieczorem o godz. 19.30 w naszym teatrze będzie można obejrzeć pełną humoru burleskę pt. „Robert i Bertram”, film o dwóch obieżyświatach. Jutro i w piątek z okazji 60. urodzin Maxa Halbe odbędzie się powtórka filmu pt. „Prąd” (niem. „Der Strom”). (ET, czwartek, 17.12.1925 r.)
      
       Uroczystości bożonarodzeniowe w szkole im. Cesarzowej Augusty Wiktorii
      
Szkoła im. Cesarzowej Augusty Wiktorii organizuje w piątek i sobotę o godz. 20 w sali bankietowej przedstawienie bożonarodzeniowe. Podczas gdy młodsi uczniowie zaprezentują „Sztukę Noworoczną” Paula Dehmelsa, starsi odegrają sceny z szekspirowskiej komedii pt. „Jak wam się podoba” (niem. „Wie es euch gefaellt”). Po raz pierwszy przed publicznością wystąpi powstała niedawno orkiestra dziewczęca. Dochód z imprez zostanie przeznaczony na podarki świąteczne dla biedniejszych uczniów. (ET, czwartek, 17.12.1925 r.)
      
       Żydzi w średniowieczu i współczesności
      
Tak zatytułowany został cykl wykładów, który zakończył się wczoraj wieczorem ostatnim odczytem rabina dra Neufelda w Domu Towarzystwa Przemysłowego. Wykłady były zaadresowane do członków Towarzystwa Żydowskiej Historii i Literatury. Prelegent w interesujący sposób opowiedział, nawiązując do wcześniejszych wykładów, o osiedleniu się Żydów w Prusach, a w szczególności w Prusach Wschodnich. […] Dokumenty mówią, że w Prusach Wschodnich, a dokładnie w Królewcu (niem. Koenigsberg), pierwsi Żydzi osiedlili się w roku 1550. Jednak do zasiedlenia tych terenów na dużą skalę doszło dopiero w roku 1700. […]. Na temat osiedlenia się Żydów w Elblągu nic nie wiadomo. Przed stu laty została tu otwarta synagoga. […]
       W podziękowaniu za interesujący wykład słuchacze nagrodzili dra Neufelda gromkimi brawami. Następnie słowa pełne uznania wyraził członek zarządu stowarzyszania, a wdzięczni słuchacze w podziękowaniu podarowali prelegentowi prezent w postaci książki. (ET, piątek, 18.12.1925 r.)
      
       Złota niedziela
      
Doszły nas słuchy, że w przedostatnią niedzielę adwentu ludność naszego miasta nie zdołała poczynić wszystkich potrzebnych na święta zakupów. Fakt, że nie każdy obkupił się wystarczająco na święta, jest zrozumiały, jednak nic straconego – wszystko można nadrobić podczas zbliżającej się złotej niedzieli, czyli ostatniej niedzieli przed świętami.
       Złota niedziela! Jak wiele marzeń i nadziei, jak wiele cichych myśli i głośnych słów z nią się wiąże! To dzień, w którym dzieci z wielką gorliwością liczą: „trzy razy jeszcze tylko trzeba będzie wstać, by święta Bożego Narodzenia powitać” (niem. „dreimal werden wir noch wach, heissa dann ist Weihnachtstag”). Tak, tak, odliczamy już czas, jednak teraz powinniśmy się skupić na robieniu zakupów, czytać wciąż na nowo listę z życzeniami, żebyśmy przed świętami o niczym nie zapomnieli. W każdym sklepie są teraz ręce pełne roboty. Od szefa po młodego praktykanta, każdy wie, co ta złota niedziela oznacza dla interesu. Jest to bowiem jedyny dzień w całym roku, który zasila kasę w sporą ilość gotówki. (ET, piątek, 18.12.1925 r.)
      
       Poświąteczne spotkanie przy piwie
      
Na poświąteczne przedpołudniowe spotkanie przy piwie (niem. Fruehschoppen – spotkanie przed południem w lokalu przy piwie) zaprasza elblążan Niemieckie Towarzystwo Kolonialne, oddział w Elblągu. Spotkanie odbędzie się w hotelu Rauch w godzinach 11-13. (ET, wtorek, 21.12.1925 r.)
      
       Co nowego w kinie?
      
Miejskie kino zaserwuje elblążanom w najbliższych dniach bogaty program. Obok siedmioodcinkowego filmu sensacyjnego i komedii wyświetlony zostanie elbląski film na temat ruchu drogowego. W prezencie bożonarodzeniowym elbląskie kino oferuje elblążanom dziś i jutro wejście do kina za darmo. (ET, wtorek, 21.12.1925 r.)
      
       Kalendarz ścienny
      
Do dzisiejszego numeru dołączamy kalendarz ścienny gazety „Elbinger Tageblatt” na rok 1926. Mamy nadzieję, że będzie on wyznaczał wiele szczęśliwych dni dla naszych czytelników i przyjaciół. (ET, czwartek, 24.12.1925 r.).
      
       Publikujemy teksty przypominające wydarzenia sprzed dziewięćdziesięciu lat, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Przejrzeliśmy już numery „Elbinger Neueste Nachrichten” ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej, teraz sięgamy do „Elbinger Tageblatt”.
      

      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Tłumacz więcej muzycznych wydarzeń bo baaarddzo duuużo się działo w Elbingu np w okresie 1900-1945 :) ale i tak spoooko.
 • Ciekawe co o Żydach będą pisały elbląskie gazety po 1933 roku; )
 • ". .. z rosyjskiej wizyty w 1926 roku, w której wzięły udział cztery samochody ciężarowe z firmy Komnick, (ET, czwartek, 17.12.1925 r. )" redakcjo ET z 1925 nie mógł opisywać wydarzeń z 1926,pozdrawiam serdecznie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  doredakcji(2013-12-29)
 • Odsyłam do niezwykle ciekawej wystawy, która odbyła się w Warszawie na Zamku Królewskim w 2012 r. , zatytułowanej "Pod wspólnym niebem - Rzeczpospolita wielu narodów". Wspaniała rzecz, inspirująca i pięknie oddająca nasze pochodzenie. Zainteresowanym mogę udostępnić materiały. Paweł.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  piękne-dziedzictwo(2013-12-30)
 • No po prostu wizjonerzy !!! Droga Redakcjo ! Napiszcie co będzie w 2014 roku - Dziękuję w imieniu czytelników :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  STARYDINO(2013-12-30)
Reklama