UWAGA!

Dawno temu w Elblągu…uczniowie szkoły handlowej uczyli się latać szybowcem

 
Elbląg, ul. Robotnicza, d. Bożego Ciała (niem. Leichnahmstrasse)
ul. Robotnicza, d. Bożego Ciała (niem. Leichnahmstrasse)

Dyrekcja szkoły handlowej zdecydowała o nabyciu szybowca dla istniejącej na terenie placówki grupy miłośników latania. Powierzchnia nośna maszyny wynosi 11,64 m, a sama maszyna jest zbudowana ze stalowych rur. Szybowiec szkolny jest przeznaczony głównie do lotu ślizgowego. Ruch lotniczy rozpocznie się zaraz po wakacjach na Górze Chrobrego (niem. Thumberg)* i na Gęsiej Górze (niem. Gaenseberg). (ET, wtorek, 21.07.1931 r.)

* Thumberg – najwyższe wzniesienie Elbląga (95 m wysokości). Do roku 1945 ulubiony cel wycieczek, ponieważ stąd miano piękny widok na miasto, Żuławy, jezioro Drużno aż do Wysoczyzny. Na horyzoncie, szczególnie po południu, można było rozpoznać Malbork i trochę dalej na wschód Wieżę Bismarcka pod Posilge (Żuławka Sztumska), ze stojącym obok niej dębem. Na tarasie, pod wspaniałymi, starymi bukami można było delektować się kawą lub piwem i cieszyć panoramą. Bruno Satori-Neumann w książce z lat trzydziestych, w której pisze o Elblągu w pierwszej połowie poprzedniego stulecia, napisał również o Thumberg. Satori-Neumann pochodził ze starej, elbląskiej rodziny. Oto jego słowa: „Także restauracja Dietricha u stóp Thumberg, zwana „Unter – Thumberg”, w niedziele widziała wesoło tańcujące pary z kręgów rzemieślniczych, pochłaniające wino i Kartoffelkuchen (babka ziemniaczana). Gdy w zimie 1836/37 została podpalona przez mieszkającego w niej ucznia Hoffmanna i spaliła się, właściciel, ziemianin Samuel Sielmann ze Spittelhof, wybudował nową, przestrzenną restaurację z salą taneczną na wierzchołku Thumberg i otworzył ją w Johannis – Abend, 23 czerwca 1837 (600 lat Elbląga) w obecności wielu gości” – http://www.elblag-moje-miasto.pl/okolice.htm.
      
       Są już nowe książki telefoniczne
      
Urząd pocztowy informuje, że gotowe są już nowe książki telefoniczne i można je odbierać za okazaniem zawiadomienia w urzędzie pocztowym, pokój 221. (ET, wtorek, 21.07.1931 r.)
      
       Znaleziono ciało noworodka
      
Wczoraj w rowie przy drodze na Kraffohlsdorf znaleziono ciało nowo narodzonego dziecka. Ciało było zapakowane w karton po butach. Zostało zabrane przez policję. (ET, środa, 22.07.1931 r.)
      
       Napadnięty i ranny
      
Wczoraj ok. godz. 21 na ulicy Nitschmanna (niem. Nitschmannstrasse) został napadnięty przez kilku nieznanych sprawców i raniony w głowę tutejszy monter. (ET, środa, 22.07.1931 r.)
      
       Potrącony przez tramwaj
      
Wczoraj po południu ok. godz. 17 na ulicy Bożego Ciała (niem. Leichnahmstrasse) potrącony przez tramwaj został rowerzysta. Rowerzysta jechał w kierunku ulicy Bożego Ciała od strony Browarnej (niem. Ziesestrasse) i właśnie miał zamiar skręcić na wysokości znajdującej się tam zwrotnicy, gdy nagle pojawił się jadący z dość dużą prędkością tramwaj, który dotknął tylnego koła rowerzysty. Ten w wyniku silnego uderzenia odskoczył na chodnik. Rower został bardzo mocno uszkodzony. Nikomu nic się nie stało. (ET, środa, 22.07.1931 r.)
      
       Pożar na ulicy Bożego Ciała
      
Dziś przed południem w mieszkaniu przy ulicy Bożego Ciała 67 zapaliło się łóżko. Chcąc wytępić pluskwy, właściciel mieszkania podłożył pod łóżko płonącą siarkę. Od ognia zajął się materac. Zanim przybyła straż pożarna, właścicielom udało się ugasić ogień. (ET, piątek, 24.07.1931 r.)
      
       Zmarł radca sanitarny dr Kein
      
26 lipca w wieku 63 lat zmarł elbląski okulista, radca sanitarny, dr med. Edward Kein. Lekarz od ponad 36 lat należał do Elbląskiego Towarzystwa Lekarskiego. Bogaty w doświadczenie i wiedzę niestrudzenie służył społeczności naszego miasta. (ET, wtorek, 30.07.1931 r.)
      
       Zmarł 92-letni elblążanin
      
W wieku 92 lat zmarł pracownik poczty Gottfried Bluhm zamieszkały przy ulicy Kosynierów Gdyńskich 43 (niem. Gruenstrasse). (ET, wtorek, 30.07.1931 r.)
      
       Wielka kłótnia
      
Do wielkiej kłótni doszło wczoraj po południu między mieszkańcem i gospodarzem domu przy ulicy Stawidłowej 10 (niem. Schleusendamm). Kłótnia zabrnęła tak daleko, że trzeba było zaalarmować jednostkę dyżurną policji. (ET, wtorek, 30.07.1931 r.)
      
       Duże zbiegowisko
      
Wczoraj po południu na ulicy Studziennej (niem. Wilhelmstrasse) zbiegła się spora grupa ludzi. Dwóch narodowych socjalistów zostało tam napadniętych przez siedmiu komunistów. Komuniści zerwali narodowym socjalistom odznaki partyjne i zaczęli okładać ich kijami, tak że ci po bójce musieli udać się do lekarza. Sprawcy zbiegli. (ET, wtorek, 30.07.1931 r.)
      
       Publikujemy teksty przypominające wydarzenia sprzed dziewięćdziesięciu lat, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Przejrzeliśmy już numery „Elbinger Neueste Nachrichten” ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej, teraz sięgamy do „Elbinger Tageblatt”. Zbiory tego pisma są niekompletne, stąd przeskok do 1929 roku.
      
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama