UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dawno temu w Elblągu…ukradziono czekoladę

 
Elbląg, Gospoda Waldschloesschen
Gospoda Waldschloesschen

W nocy ze środy na czwartek doszło do włamania do gospody Waldschloesschen należącej do gospodarza Boehmi oraz do domu strzeleckiego należącego do gospodarza Schramma. Z restauracji złodzieje ukradli tabliczkę czekolady oraz połamany rower, z domu strzeleckiego cygara, likier, wódkę zbożową itp. Policja kryminalna prosi o jakiekolwiek dane odnośnie kradzieży, pokój 307, numer telefonu 146 (ET, piątek, 07.08.1931 r.).

Elbląskie Stowarzyszenie Rzemieślnicze
       W najbliższy poniedziałek odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Elbląskiego Stowarzyszenia Rzemieślniczego. Tematem obrad będą wewnętrzne sprawy stowarzyszenia (ET, czwartek, 06.08.1931 r.).
      
       12-letni chłopiec utonął podczas kąpieli

       Wczoraj po południu, w zbiorniku retencyjnym przy Klein Roebern na ulicy Spacerowej (niem. Am Pulvergrund, polskie tłumaczenie Przy Prochowej Ziemi) utonął 12-letni uczeń, Willi Vorchert, zamieszkały przy ulicy Kosynierów Gdyńskich (niem. Gruenstrasse). Policja bezskutecznie próbowała znaleźć ciało chłopca (ET, piątek, 07.08.1931 r.).
      
       Kobieca grupa Niemieckiej Narodowej Partii Ludowej

       W czwartek w Domu Wypoczynkowym odbyło się zebranie kobiecej grupy Niemieckiej Narodowej Partii Ludowej [niem. Deutschnationale Volkspartei – (DNVP, niemieckonarodowi) – partia nacjonalistyczno-konserwatywna działająca w Niemczech w czasach Republiki Weimarskiej. Popierana była głównie przez bogatych właścicieli ziemskich i przemysłowców. Opowiadała się za monarchią i sprzeciwiała się postanowieniom traktatu wersalskiego. Współpracowała z NSDAP, co w końcu zaowocowało tym, że duża część jej członków przeszła do tej drugiej partii. Pozostali w niej głównie przedstawiciele klasy średniej i arystokracji w odróżnieniu od nominalnie "robotniczej" NSDAP – Wikipedia]. W zebraniu wzięło udział 87 kobiet. W jego trakcie przewodnicząca grupy, panna Alice Kuhn, zdała sprawozdanie z posiedzenia krajowej komisji kobiet wchodzącej w skład partii, które odbyło się w Królewcu (niem. Koenigsberg), a następnie wygłosiła ciekawy, przyjęty gromkimi oklaskami odczyt na temat obecnego politycznego położenia naszego kraju oraz na temat referendum […] (ET, piątek, 07.08.1931 r.).
      
       Znaleziono ciało dziecka
       W rowie ściekowym na terenie byłej fabryki samochodów Komnicka [Franz Komnick (ur. 27 lutego 1857 w Tropiszewie, zm. grudzień 1 grudnia 1938 w Elblągu) - przedsiębiorca niemiecki, konstruktor samochodów, zasłużony dla Elbląga przemysłowiec. Jego nagrobek znajduje się na cmentarzu przy ulicy Sadowej, gdzie zgromadzono również inne nagrobki z dawnych cmentarzy Elbląga - Wikipedia] młody chłopak znalazł ciało dwutygodniowego dziecka. Ciało zabrała policja. Osoby, które wiedzą coś na temat znalezionego dziecka, są proszeni o zgłoszenie się na policję (ET, sobota, 08.08.1931 r.).
      
       Raport policyjny z zeszłego tygodnia

       W zeszłym tygodniu aresztowano: dwie osoby z powodu włamania z kradzieżą, dwie osoby z powodu niedozwolonego przekroczenia granicy, trzy osoby w celu odbycia wymierzonej kary, sześć osób z powodu pijaństwa, jedną osobę z powodu nie przestrzegania zarządzeń policji i za stawianie oporu. Zgłosiło się 69 bezdomnych osób. Złożono doniesienie o ośmiu kradzieżach, jednym złodzieju kieszonkowcu, jednej kradzieży leśnej, jednym uszkodzeniu mienia, […], jednym oporze w stosunku do władzy państwowej, jednym uszkodzeniu ciała, jednym naruszeniu porządku publicznego (ET, poniedziałek, 10. 08.1931 r.).
      
       Budowa nowej kostnicy
       Na najbliższym posiedzeniu Rada Miejska zajmie się kwestią budowy nowej kostnicy na cmentarzu północnym. Według kilku radnych miejskich obecna kostnica, która przypomina drewnianą szopę, jest za mała i grozi zwaleniem. Magistrat przychyla się do tego, by w naszym mieście stanęła nowa masywna kostnica. Dlatego też na najbliższym piątkowym posiedzeniu Rady Miasta będą prowadzone rozmowy na ten temat (ET, wtorek, 11.08.1913 r.).
      
       Życie jej niemiłe

       Do próby samobójczej doszło na wale rzeki Tiny (niem. Thiene – dopływ rzeki Elbląg). Rozstać z życiem próbowała się tam siedemnastoletnia dziewczyna. Zdecydowała się skoczyć do rzeki, jednak kilku robotników wyciągnęło desperatkę z wody (ET, wtorek, 11.08.1913 r.).
      
       Pochowano ciało dwunastolatka

       Ciało dwunastolatka, który przed kilkoma dniami utonął podczas kąpieli w zbiorniku retencyjnym w okolicach ulicy Spacerowej (niem. Am Pulvergrund) zostało po długich poszukiwaniach wyłowione i pochowane (ET, wtorek, 11.08.1931 r.).
      
       Zebranie Stowarzyszenia Artylerii
       W środę w Domu Rzemiosła odbędzie się comiesięczne zebrane elbląskiego Stowarzyszenia Artylerii. Przed zebraniem odbędzie się posiedzenie zarządu (wtorek, 11.08.1931 r.).
      
      
dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Reklama