UWAGA!

Dziwne obyczaje mrówek

Mrówki robotnice karmią nie tylko poczwarki, matkę i turnie, ale również i te robotnice, które zajęte są pracami wewnątrz mrowiska, informował Dziennik Bałtycki z 20 września 1962 r.

Jeszcze kilka lat temu sądzono, że chemiczne zwalczanie szkodliwych owadów leśnych może poprawić w sposób decydujący stan lasów. Obecnie wiadomo, że najskuteczniejszy środek ochrony lasu to nie chemikalia, lecz mrówki.
     W związku z tym, że sztuczna hodowla mrówek bynajmniej nie należy do prostych, rozwinęły się szeroko na całym świecie badania nad obyczajami i fizjologią tych owadów. Ostatnio zaobserwowano ciekawe zjawisko. Mrówki robotnice karmią nie tylko poczwarki, matkę i turnie, ale również i te robotnice, które zajęte są pracami wewnątrz mrowiska.
     Przy zastosowaniu izotopów stwierdzono u niektórych gatunków, że mrówka, która zebrała pokarm na zewnątrz, trawi go i w formie płynu żołądkowego oddaje sześciu, ośmiu robotnicom - zawodowym karmicielkom. Te z kolei karmią larwy lub też rozdzielają otrzymany pokarm między inne dorosłe osobniki. Taki "ładunek" przyniesiony do mrowiska i przetrawiony przez jedną "zbieraczkę" jest rozdzielany między 60-80 osobników.
     Zarówno uczonym francuskim jak i niemieckim udało się stwierdzić, że mrówki różnych gatunków, mieszkające w niezbyt odległych mrowiskach wymieniają między sobą "zapasy" zakonserwowanej w przewodzie pokarmowym żywności.
oprac. Olaf B.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • A kto badal "mrowki" na wschodniej granicy polskiej. Zachecam do napisania pracy doktorskiej. Tylko nie stosowac w badaniach nad tymi "mrowkami" izotopow promieniotworczych - chyba, ze "mrowki" same je przenosza.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Mrowkojad(2002-09-23)
Reklama