UWAGA!

Elbląg posiada już plan perspektywicznego rozwoju

 
Elbląg, Elbląg posiada już plan perspektywicznego rozwoju

Miejska Komisja Planowania Gospodarczego w Elblągu posiada już ogólny perspektywiczny plan zagospodarowania przestrzennego miasta. Przyjęto okres planowania do 1985 roku. Zakłada się, że Elbląg będzie rozwijał się jako ośrodek ponadregionalny o funkcjach złożonych, przy silnym uprzemysłowieniu - czytamy w Dzienniku Bałtyckim z 17 marca 1967 roku.

Przyspieszony rozwój gospodarczy wymagać będzie zwiększenia zasobów siły roboczej. Podczas gdy w chwili obecnej ok. 35 proc. ludności miasta pracuje zarobkowo, to w 1985 roku, przy zwiększonym stanie ludnościowym, ma być zatrudnionych 38 proc. W tych warunkach miasto nie może bazować na własnych zasobach, musi stać się ośrodkiem imigracji, zwłaszcza męskiej siły roboczej. Zakłada się przy tym dwufazowość tego procesu. W pierwszej fazie dojazd do pracy, w drugiej - pełna integracja.
       Nakłada to na miasto obowiązek zabezpieczenia odpowiedniej powierzchni mieszkaniowej, prawidłowego rozwoju placówek usługowych i urządzeń użyteczności publicznej. Jeśli obecną powierzchnię mieszkaniową przyjmiemy za sto, to w 1985 r. zwiększy się ona przeszło 2-5-krotnie.
       A samo miasto? Elbląg będzie rozwijał się w dwóch kierunkach: północnym i wschodnim za torami kolejowymi i w rejonie ul. Grunwaldzkiej. Decyzja ta nie jest przypadkowa. Wpływa na nią nie tylko rozmieszczenie ośrodków mieszkalnych wzdłuż osi pracy, ale także warunki geofizyczne i klimatyczne. Ukształtowanie więc miasta w tym terenie będzie przypominało literę "L".
       Rzecz jasna zabudowane będzie też śródmieście, a linię kolejową przeniesie się poza obręb miasta, od strony zachodniej, z powrotnym przejściem przez most na rzece Elbląg. Powstanie tu też rejonowa stacja obsługi przemysłu, składów i portu.
      
***
       W artykule zachowano oryginalną pisownię.
j.r.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama