UWAGA!

Elbląg-Warszawie

Elbląg wysunie się na czołowe miejsce wśród innych miast i ośrodków, głęboko i serdecznie realizujących hasło: „Cały naród buduje swoją stolicę”, informował Dziennik Bałtycki z 21 września 1954 r.

Dotychczasowe osiągnięcia komitetu wykonawczego Miesiąca Budowy Warszawy w Elblągu nie są imponujące. „Zawaliła” sprawę sekcja imprezowa i propagandowa. Urządzone przez nie jedyne zawody sportowe, jedna audycja radiowa i kilka pogadanek szkolnych – to stanowczo za mało.
     Nic też dziwnego, iż w połowie akcji dokonać musiano poważnych zmian w składzie komitetu, którego kierownictwo objął wiceprzewodniczący Prezydium MRN Mieczysław Tomaszewski. Zmieniono również i przystosowano do aktualnych warunków i możliwości program dalszych obchodów.
     M. in. postanowiono na placu przy ul. Grunwaldzkiej zorganizować wielki festyn ludowy, którego główną atrakcją będzie zabawa taneczna i loteria fantowa.
     Dalej – w programie Miesiąca – odbędzie się 26 bm. w sali Prezydium MRN koncert szkoły muzycznej, 29 bm. – w świetlicy międzyspółdzielnianej rzemiosło – wieczór literacki, 8 odczytów, których urządzeniem zajmie się Liga Kobiet i Stronnictwo Demokratyczne, 26-go humorystyczne spotkanie piłkarskie kominiarze-piłkarze i na zakończenie 2 października wieczornica taneczna dla przodowników pracy i aktywu miejskiego.
     Tak wyglądają plany od strony imprez i propagandy. O wiele lepiej spisują się natomiast sekcje pozostałe: organizacyjna i zbiórki złomu.
     Ta ostatnia zwłaszcza przejawia dużą energię w pracy.
     Do dnia dzisiejszego zgromadziła już więc 60 ton surowca i ma zapewnioną dostawę dalszych 130 ton. Ponadto – w porozumieniu z komitetami blokowymi – projektuje przeprowadzenie zbiórki złomu wśród mieszkańców w terminie od 22 do 25 bm.
     Co najważniejsze zaś – samodzielnie podniosła swój plan o 300 procent i do współzawodnictwa w tej dziedzinie wezwała wszystkie miasta województwa gdańskiego.
     Sekcja organizacyjna notuje na swym koncie nie mniej wartościowe osiągnięcia.
     Uaktywniła zakładowe komitety budowy Warszawy w kierunku deklarowania dobrowolnych stałych składek miesięcznych. W sumie – wydaje się, iż w ten sposób ujęta akcja wrześniowa spełni swe zadanie zarówno w sensie materialnym, jak i wychowawczym. I w Roku Jubileuszowym w Elbląg wysunie się na czołowe miejsce wśród innych miast i ośrodków, głęboko i serdecznie realizujących hasło: „Cały naród buduje swoją stolicę”.
     
oprac. Olaf B.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Tak jak Niemcy są winni odszkodowanie Polakom, tak Warszawa jest winna Elblągowi!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Krzysiek(2004-09-21)
 • A dlaczego nic nie napisali o rozbieraniu elbląskiej starówki, której przewodził p.Kania? Zbyt ładna była i zagrażała uroda gdańskiej? Podobnie ze złomem, czego nie rozkradli rosjanie to to rozebrali polacy!
 • widzialem wczoraj film "der untergang" - i taka oto refleksja...Kazdego idiote i jego czyny mozna ladnie pokazac. Pan Krzysiek ma racje (choc nie ma slusznosci!) - powinnismy zebrac i stworzyc jakis dokument o rabunkach w elblagu - rabunkach dokonanych niekiedy w imie slusznych racji.Ale racji obcych... Od tych rabunkow wziela sie (miedzy innymi) nasza dzisiejsza elblaska nedza,bezrobocie itd.Zrobmy to nie - przeciw komus - tylko dla ocalenia, dla pamieci, dla wiedzy.Po 50 latach ladnie sie czyta - calu narod buduje swa "stolyce" - srednia zarobkow w wawie to 2800-3000 zl, srednia w egu to 1500 ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  warmiak(2004-09-23)
 • I jeszcze wystawić rachunki Szwedom, Rosjanom, Francuzom i innym Eskimosom
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  chcem piniendzy(2004-09-24)
 • a eskimosom - za co???
Reklama