
W naszym cyklu „Historie elbląskich ulic” kontynuujemy wędrówkę po Browarnej. Przewodnik PTTK Karol Wyszyński przypomina m.in., gdzie mieściła się słynna knajpa „Pod lipkami” czy też Świńska Górka.
Słynna knajpa „Pod lipkami”
Po prawej stronie Browarnej, patrząc w kierunku Brzeskiej, znajduje się placówka straży pożarnej nosząca przez lata różne nazwy miejska, powiatowa czy też rejonowa. Po wojnie straż pożarna rozpoczęła działalność już w maju 1945 r. pierwsza siedziba znajdowała się w obecnym budynku policji przy ul. Królewieckiej, na Browarną strażacy wprowadzili się prawdopodobnie w 1947 r i są tu do dzisiaj. Do 1967 r., kiedy to oddano remizę przy ul. Bema, była to jedyna siedziba rycerzy św. Floriana.
Za strażą znajduje się siedziba operatora sieci kablowej, wcześniej mieściła się tutaj restauracja o złej sławie - „Pod lipkami”, swą nazwę zawdzięczała lipie, która rosła przed jej wejściem.
Po przeciwnej stronie ulicy znajduje się obecnie kilka firm powiązanych z transportem samochodowym. Do lat 90. mieściły się tutaj placówki Elbląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. A po 1989 r. - siedziba redakcji nieistniejącej już od kilu lat gazety „Tydzień w Elblągu”.
Kolejnym obiektem jest siedziba Urzędu Gminy Elbląg, zajmuje ona dawną stylową willę z nowoczesną, ale szpecącą dobudówką.

Stocznia i morskie urzędy
Kolejnym obiektem po tej stronie Browarnej jest Stocznia Remontowa, w czasach PRL-u Tczewska Stocznia Rzeczna. (do 1945 r. warsztaty i stocznia niemieckiego Zarządu Wodnego). Zakłady przejmował w 1945 r. od wojskowych władz rosyjskich na potrzeby polskich stoczni Mieczysław Filipowicz. Musiał je jednak przekazać na potrzeby służb utrzymania dróg wodnych. Blok, stojący wzdłuż ulicy, dawniej użytkowany przez wspomnianą stocznię zajmuje obecnie jedna z firm cateringowych.
Za stocznią, na wzgórzu, mieści się ładna willa. Obecnie zajmują ją: Urząd Morski w Gdyni Delegatura w Elblągu, Kapitanat Portu Elbląg, Urząd Morski w Gdyni Obchód Ochrony Wybrzeża Nowakowo. W XVII w. zapewne właśnie w tym miejscu powstała reduta na wzgórzu, nazywanym wtedy Świńską Górą.
Promyk i Ziemia Elbląska
Za skrzyżowaniem z ul. Grażyny znajdują się kamienice, w jednej z nich mieści się Centrum Tańca „Promyk” goszczący Zespół Pieśni i Tańca "Ziemia Elbląska". Kiedyś mieściło się tu jednio z licznych kin elbląskich „Promyk”, poprzednio noszące nazwę „Budowlani”.
Warto przypomnieć, że Ziemia Elbląska powstała w 1978 r. i osiągnęła wiele sukcesów, zdobyła m.in. nagrodę Grand Prix Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Dijon we Francji (1980) oraz główne nagrody (Nagrodę Sekretarza Festiwalu, I Nagrodę Publiczności oraz Nagrodę za Paradę Folklorystyczną) na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Rallvik w Szwecji (1982); a także I nagrodę na Festiwalu Kultury Polskiej na Litwie (1986, 1988).