UWAGA!

Historia elbląskich ulic: Jeszcze o Browarnej (odcinek 54)

 Elbląg, Ślepa uliczka, która również należy do Browarnej
Ślepa uliczka, która również należy do Browarnej (fot. autor)

W naszym cyklu „Historie elbląskich ulic” kontynuujemy wędrówkę po Browarnej. Przewodnik PTTK Karol Wyszyński przypomina m.in., gdzie mieściła się słynna knajpa „Pod lipkami” czy też Świńska Górka.

Poprzednią wędrówkę ulicą Browarną zakończyliśmy przy zajezdni tramwajowej. Za nią znajduje się pusty obecnie plac. Do niedawna mieściła się tam piekarnia i cukiernia. Po przeciwnej stronie na dwóch rogach małej ślepej uliczki znajdują się dwa sklepy, po prawej nieczynny już obecnie sklep spożywczy Vabank, po przeciwnej stronie zaś „raj” dla wędkarzy. Uliczka jest też przypisana do Browarnej. Przed 1945 r. powstały niezrealizowane plany poprowadzenia jej do obecnej ul. Donimirskich i miała ona nosić nazwę ul. Simensa (Siemensstrasse).
      
       Słynna knajpa „Pod lipkami”
      
Po prawej stronie Browarnej, patrząc w kierunku Brzeskiej, znajduje się placówka straży pożarnej nosząca przez lata różne nazwy miejska, powiatowa czy też rejonowa. Po wojnie straż pożarna rozpoczęła działalność już w maju 1945 r. pierwsza siedziba znajdowała się w obecnym budynku policji przy ul. Królewieckiej, na Browarną strażacy wprowadzili się prawdopodobnie w 1947 r i są tu do dzisiaj. Do 1967 r., kiedy to oddano remizę przy ul. Bema, była to jedyna siedziba rycerzy św. Floriana.
       Za strażą znajduje się siedziba operatora sieci kablowej, wcześniej mieściła się tutaj restauracja o złej sławie - „Pod lipkami”, swą nazwę zawdzięczała lipie, która rosła przed jej wejściem.
       Po przeciwnej stronie ulicy znajduje się obecnie kilka firm powiązanych z transportem samochodowym. Do lat 90. mieściły się tutaj placówki Elbląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. A po 1989 r. - siedziba redakcji nieistniejącej już od kilu lat gazety „Tydzień w Elblągu”.
       Kolejnym obiektem jest siedziba Urzędu Gminy Elbląg, zajmuje ona dawną stylową willę z nowoczesną, ale szpecącą dobudówką.

  Elbląg, Ogrodzenie i pozostałość dawnej bramy wejściowej do obecnego Urzędu Gminy
Ogrodzenie i pozostałość dawnej bramy wejściowej do obecnego Urzędu Gminy (fot. autor)


      
       Stocznia i morskie urzędy
      
Kolejnym obiektem po tej stronie Browarnej jest Stocznia Remontowa, w czasach PRL-u Tczewska Stocznia Rzeczna. (do 1945 r. warsztaty i stocznia niemieckiego Zarządu Wodnego). Zakłady przejmował w 1945 r. od wojskowych władz rosyjskich na potrzeby polskich stoczni Mieczysław Filipowicz. Musiał je jednak przekazać na potrzeby służb utrzymania dróg wodnych. Blok, stojący wzdłuż ulicy, dawniej użytkowany przez wspomnianą stocznię zajmuje obecnie jedna z firm cateringowych.
       Za stocznią, na wzgórzu, mieści się ładna willa. Obecnie zajmują ją: Urząd Morski w Gdyni Delegatura w Elblągu, Kapitanat Portu Elbląg, Urząd Morski w Gdyni Obchód Ochrony Wybrzeża Nowakowo. W XVII w. zapewne właśnie w tym miejscu powstała reduta na wzgórzu, nazywanym wtedy Świńską Górą.
      
       Promyk i Ziemia Elbląska
      
Za skrzyżowaniem z ul. Grażyny znajdują się kamienice, w jednej z nich mieści się Centrum Tańca „Promyk” goszczący Zespół Pieśni i Tańca "Ziemia Elbląska". Kiedyś mieściło się tu jednio z licznych kin elbląskich „Promyk”, poprzednio noszące nazwę „Budowlani”.
       Warto przypomnieć, że Ziemia Elbląska powstała w 1978 r. i osiągnęła wiele sukcesów, zdobyła m.in. nagrodę Grand Prix Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Dijon we Francji (1980) oraz główne nagrody (Nagrodę Sekretarza Festiwalu, I Nagrodę Publiczności oraz Nagrodę za Paradę Folklorystyczną) na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Rallvik w Szwecji (1982); a także I nagrodę na Festiwalu Kultury Polskiej na Litwie (1986, 1988).

WyKa
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • A na pierwszym planie na zdjęciu tylna szyba samochodu mojej żony. ..
 • Także na pierwszym planie "nasza" uliczka, ongiś piaszczysta; podczas ulewnych deszczy na bosaka wchodziło się w rwącą wodę. Ile szyb poszło podczas gry w "palanta" ? Na zapleczu "30" wykopywało się mienie ukryte tam przez poprzednich mieszkańców, niestety przegniłe. Sporo broni pod cegłami. Karol nie dodał, może nie pamięta, że na miejscu ZKM był ogród przylegający do zabudowań gospodarczo-mieszkalnych: konie, krowki, itp. W ogrodzie rodzice uratowali nas cudem w w wykopanym przez nas bunkrze, który runął. Straż pożarna to zjazdy w "rękawie" z przylegającego budynku, "Pod Lipkami" to m. in. huczne wesele króla cygańskiego, a Grażyny to buszowanie po wpółzatopionych barkach. Cóż, "uliczkę" udało się w końcu zagospodarować cywilizacyjnie, ale wspomnienia pozostają. Pozdrawiam pokolenia.
 • za kajtka sprzedawalo sie pod lipkami butelki siwy dym tam byl jak sie weszlo i pelno zapitych mord
 • A budka z piwem pod kogucikiem na przeciwko Promyka
 • Browarnej się udało, Ruscy mało co rozp...li. ( następnym razem też pewnie z tej strony przyjdą ?)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  3
  Boloztaczką(2015-05-17)
 • A budka z piwem na przeciwko kina Promyk, to miejsce nazywano u Kamienia. Myślę, że nazwa pochodziła od nazwiska osoby prowadzącej bar z piwem. Jeśli się mylę proszę mnie poprawić.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  1
  elamaGb6(2015-05-17)
 • Budka u Kamienia - dokładnie tak. Prowadził Pan Kamiński.
 • pamiętam te zieloną budkę z piwem "U kamienia" pamiętam jak się tam z kolegami i koleżankami biegało :-)miałem 10 lat i tam pierwszy ras się z dupeczką całowałem :-)
 • Miło byłoby przypomnieć, że "Ziemia Elbląska" nie powstała sama z siebie, a jej założycielem był Pan Czesław Kujawski, bardzo zasłużony kulturoznawca, choreograf i elbląski animator kultury!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  paterek(2015-05-18)
 • Tez mam fajne wspomnienia ale wtedy to byla 3-maja 105 i nasza piekarnia
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1
  0
  AndrzejJozefJaskula(2015-05-19)
Reklama