UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Historia elbląskich ulic: Mazurska (odcinek 59)

 
Elbląg, Tak wyglądał pałacyk Ziesego
Tak wyglądał pałacyk Ziesego (fot. archiwum autora)

Ulica Mazurska w granice miasta została włączona dopiero w 1955 roku. Przed wojną nosiła nazwę Terranova Chausse, od miejscowości Terranova, którą dzisiaj jest Nowakowo. O tych i innych ciekawostkach związanych z ulicą Mazurską opowiada w kolejnym odcinku naszego cyklu Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK.

Mazurska jest przedłużeniem ul. Browarnej i przebiega od ul. Elektrycznej do granic miasta. W granice Elbląga została włączona w 1955 r., a dalszy odcinek do Rubna Wielkiego w 1987 r. Do 1945 r. nazywano ją jako Szosa Nowakowska (Chausse nach Terranowa, Terranowa Chausse), obecne miano uzyskała po 1945 r.
      
       Park Modrzewie
      
Po prawej stronie ulicy, patrząc w stronę wylotu z miasta, znajduje się park Modrzewie, do 1945 r. nazywany jako park Ziesego (Ziesepark). Przed 1945 r. był jednym z dwóch największych parków w mieście. Teren ten w 1799 r. zakupił elbląski kat Marcin Schesmer, który urządził tu swoją posiadłość, nazywaną Dworem Schesmera. W połowie XIX w. posiadłość odkupił elbląski przemysłowiec Ferdynand Schichau. Zięć Schichaua Carl Heinz Ziese wybudował tu swą posiadłość – pałacyk. Prace budowlane nadzorował słynny wówczas architekt Otto De¬pmeyer, twórca wielu budowli w Elblągu.
       W okresie międzywojennym posiadłość przeszła na własność miasta, a w pałacyku mieściła się szkoła NSDAP. Po 1945 r. zdewastowany pałac uległ rozbiórce, a w dawnej ujeżdżalni urządzono halę sportową miejscowego Startu, gdzie odbywały się mecze bokserskie. W latach 80. Rozpoczęto nawet budowę w tym miejscu nowej hali sportowej, ale po kilku miesiącach prace stanęły w miejscu, pozostałości konstrukcji hali straszyły przez lata, aż w końcu zostały rozebrane. Dzisiaj w przebudowanym obiekcie byłego Startu swoją siedzibę ma pogotowie opiekuńcze.
       Z dawnej posiadłości Ziesego zachował się „domek bramny”, który był przez wiele lat siedzibą elbląskiego Hufca ZHP, dzisiaj jest prywatną własnością. Z kolei piękna kuta brama prowadząca do parku Modrzewie została przeniesiona do Biblioteki Elbląskiej i broni wejścia na dziedziniec od strony ul. Gimnazjalnej.
       Do dzisiejszych czasów po byłej posiadłości Ziesego pozostała także dawna wieża widokowa, ale jest w katastrofalnym stanie, od lat nie ma pomysłu ani też pieniędzy na jej zagospodarowanie. Zniszczeniu uległo też wiele egzotycznych krzewów i drzew nasadzonych w parku jeszcze za czasów Ziesego. Ocalały niektóre gatunki, np. robina akacjowa, wiązy górskie czy czarne sosny.
      
       Koszary
       Powstały po 1933 r. dla batalionu saperów, nazywano je wtedy Mudra Kaserne. Od 1950 r. stacjonował tu 13. Pułk Artylerii Przeciwlotniczej 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Kazimierza Jagiellończyka. Do koszar prowadziła odrębna bocznica kolejowa kolei nadzalewowej. W 2009 r znaczną część jednostki przeniesiono do Gołdapi, w Elblągu pozostał tylko jeden pododdział.

  Elbląg, Brama z parku została przeniesiona do Biblioteki Elbląskiej
Brama z parku została przeniesiona do Biblioteki Elbląskiej (fot. autor)


      
       Rubno Wielkie
      
Było wsią do 1987 r., kiedy zostało włączone w granice miasta. W przeszłości nosiło różne nazwy, zazwyczaj pochodzące od aktualnego właściciela. Jednym z nich był Jan Sprengel, burmistrz, burgrabia królewski i rektor elbląskiego gimnazjum. Majątek ten uważany był w przeszłości za najbardziej dochodowy spośród majątków z okolic Elbląga.
       Przed 1945 r. Rubno Wielkie określano mianem Błoń Przedmiejskich (Rossgarten Vorstadt). Obecna nazwa została nadana po 1945 r. Dziś znajdują się tu: Zakład Utylizacji Odpadów, oczyszczalnia ścieków, podstrefa Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Znajdował się też tu przystanek kolei nadzalewowej.
      

WyKa
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

 • Z tymi przeciwlotnikami to trochę takie uogólnienie wyszło. Nazwy jednostek przeciwlotniczych stacjonujących w koszarach na Mazurskiej: -) 13 Dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej 1950–1967 -) 13 Pułk Artylerii Przeciwlotniczej 1967–1992 -) 13 Elbląski Pułk Przeciwlotniczy od 1992 Z dniem 31 grudnia 2011 Pułk został rozformowany a jeden z jego dywizjonów stacjonujących na Mazurskiej włączony do 15 Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego. I tak jest do dziś.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  1
  .............................(2015-06-21)
 • Mazurska, Rubno Wlk, niee no masakra. Ruscy się załamią jak tu znowu wpadną. Mapy to mogą użyć te z 45-tego. Niewiele się zmieniło.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  4
  Boloztaczką(2015-06-21)
 • Na Mazurskiej stacjonował 60 płk pancerny do czasu rozformowania, p. lot, początkowo dyon, stacjonował na Królewieckiej, którego działa stały na dawnym wysypisku, obecnie zakład Energetyczny na Piłsudzkiego itd.
 • No i Boloztaczką wreszcie zaczyna pisać mądrze. Szacun Bolo, po tygodniach słabych wpisów wreszcie sensowny. Pozdro
 • Nic do Gołdapii nie zostało przeniesione lecz z rozformowanego 13 pplot pozostał tylko jeden dplot który podporządkowano pod 15 pplot w Gołdapii
 • ikiv. .. .na Piłsudskiego. ..
 • Byłem żołnierzem pułku na ul. Mazurskiej lata 66-68 i nie było tam w tym czasie DAP-lot tylko pułk czołgów. Pamięć niektórych zawodzi i piszą bzdury. Także pan Wyszyński.
 • BZDURY!!! cytuję ". .. .W latach 80.Rozpoczęto nawet budowę w tym miejscu nowej hali sportowej, . .. " o dekadę nastąpiła pomyłka?! Hale rozpoczęto budować na początku l;at 90-tych XX wieku!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2
  1
  Kibic,młośnik,historii(2015-06-22)
 • redaktor Szanowny Czytelniku, pozwolenie na budowę wydano w 1988 roku.
 • a moim zdaniem bzdury piszecie 13 pułk artylerii to był krótko w latach 90-tych. Przedtem stacjonował tam 60 pułk czołgów!!! Nie piszcie głupot!!!!!
 • Szanowna Redakcjo! Budowę rozpoczęto w latach prawie połowy 90-tych! Naoczny świadek!
 • nie 60 tylko 55 pułk czołgów oraz pelotka
Reklama