Poniedziałek 28-05-2018, imieniny Justyny, Jaromira
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Na osiedlu

Gospodarka

Społeczeństwo

Kultura

Sport

Na uczelniach

Zbrodnia i kara

Prasówka

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Dawny Elbląg

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Noc Muzeów Noc Muzeów

Historia okolic Elbląga: Barzyna i Dymnik (odc. 84)

 
Elbląg, Historia okolic Elbląga: Barzyna i Dymnik (odc. 84) Pałac w Barzynie przed wojną (zdjęcie pochodzi z bloga andrzejkrauze.blogspot.com)
Rek

W dzisiejszym odcinku „Historii okolic Elbląga” odwiedzamy gminę Rychliki, w której znajduje się wiele wsi z ciekawą historią. O ciekawostkach związanych z miejscowościami Barzyna i Dymnik opowiada Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK.

Barzyna
     Pisałem kiedyś o Bażynach, z których wywodził się Bażyński. Ale jest jeszcze jedna miejscowość o podobno brzmiącej nazwie, ale innej pisowni – Barzyna. Położona jest w gminie Rychliki w pobliżu Kanału Elbląskiego.
     Do 1945 r. Barzyna nazywała się Wiese (nazwa ma mieć pruskie pochodzenie). Według dokumentów jej historia sięga XIV wieku r., kiedy to Wielki Mistrz Konrad III Zöllnwe von Rotenstein nadał ją trzem braciom - Prusom jako dobra rycerskie. Właściciele miejscowości często się zmieniali. Najdłużej Barzyna należała do rodu von Bodeck (1560-1829). To za panowania tego rodu powstały pierwsze założenia pałacu (od 1693 r.), przez lata obiekt został rozbudowany.
     Właściciele Barzyny posiadali kolekcje obrazów w tym oryginał autoportretu Rembrandta „Śmiejący się Rembrandt”, obecnie obraz znajduje się w Kolonii.
     Po rodzie Bodecków właścicielami dóbr byli w kolejności: Kazimierz von Hülsen, baron Bernhard von Sanden, bracia Paula i Otto Frankenstein, rodzeństwo Gerda i Marii von der Groeben. Gdy na te tereny wkroczyli żołnierze Armii Czerwonej, Gerd popełnił samobójstwo.  

  Dworek w Dymniku przed wojną (fot. archiwum autora) Dworek w Dymniku przed wojną (fot. archiwum autora)


     W czasach PRL pałac był siedzibą PGR-u, ulokowano tu biura, a także mieszkania dla jego pracowników. Pałac niszczał mimo wpisania obiektu w rejestr zabytków, ale najgorsze przyszło po transformacji ustrojowej w 1989 r., kiedy to pałac zamienił się w ruinę. Zanim to się stało, za zgodą konserwatora zabytków, udało się przenieść do prywatnego budynku w Kwitajnach dwa piece kaflowe i dwie płyty żeliwne paleniskowe z XVII i XVIII wieku.
     Obecnie pozostałości pałacu są własnością prywatną, ale na razie nie jest odbudowywany.
     
     Dymnik
     Wieś, podobnie jak Barzyna, znajduje się w gminie Rychliki. Do 1945 r. nosiła nazwę Stein. Obecna nazwa nawiązuje do słów wywodzących się z języka litewskiego (Dymsteyne, Dymsteynen, Dimsteyn), mających oznaczać „dwór, dobra”. 
     Wieś była lokowana w 1285 r. przez mistrza krajowego Konrada von Tierberga. W 1531 r. książę Albrecht Hohenzollern (1490-1568) nadał ją jako lenno Oswaldowi Buschowi.
     Właścicieli wsi na przestrzeni lat było wielu: Vom Kleyss, Boye, proboszcz z Christian Wilcovius, Gottried Plehn, ród Neumann, von Keltsch i Arnim oraz Helmuth von Graevenitz. Jeden z właścicieli pod koniec XVII w. założył we wsi park z dziewięcioma scenami z życia człowieka.
     Do dzisiejszych czasów zachował się budynek dworski z XIX w, kaplica dworska i pozostałości parku.

WyKa
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Cała prawda o polakach. Pałac wytrzymał tyle lat i wojnę ale nie wytrzymał wsioków z PGR-u.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  20 2
  (2017-11-26)
 • W Dymniku spędziłam kilka lat swojego dzieciństwa. Sporo czasu spędzaliśmy w pałacyku. Była tam świetlica. Pamiętam jak przyjechało kino i oglądaliśmy "Pana Kleksa".
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 0
  gonia01(2017-11-26)
 • To niestety prawda ogromna większość takich obiektów którymi po 1945 roku administrowały PGR - y jest dziś stertą gruzów ale pytanie, po co sprzedaje się je ludziom którzy nie mają pieniędzy nie tylko na odbudowę ale nawet na skuteczne ich zabezpieczenie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 1
  (2017-11-26)
 • Bezmyślność ludzi i upadające masowo PGR pociągnęły za sobą tysiące takich dworków. Ówcześni ministrowie finansów wraz ze sprzedajną polityką państwa byli skuteczniejsi od czerwonoarmistów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  10 0
  (2017-11-26)
 • Balcerowicz i wszystko jasne
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 2
  ogcssdf(2017-11-26)
 • Obawiam się, że autor artykułu pomylił zdjęcia. publikowane zdjęcie nie przedstawia pałacu w Barzynie tylko jakiś inny obiekt. Pałac w Barzynie wyglądał inaczej, w lato odwiedziłem ruiny, to nie ta budowla.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 0
  Eksplorator(2017-11-26)
 • redaktor @Eksplorator - Dziękujemy za zwrócenie uwagi. Podmieniliśmy już przedwojenne zdjęcie na właściwe.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 0
  redaktor(2017-11-26)
 • .. .Konrad III Zöllnwe von Rotenstein. .. Prawidłowo: Konrad III Zöllner von Rotenstein. [ - ] Dobrze, że Państwo poprawili zdjęcie. Poprzednie zdjęcie dotyczyło pałacu w Śliwicy (niem. Nahmgeist) - majątku leżącego w pobliżu Kanału Elbląskiego. Tym samym Pan Eksplorator ma całkowitą rację.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  erg.(2017-11-26)
 • Nie, wsioku z miasta, wytrzymał również pegieery, nie wytrzymał tylko antyspołecznych i antypolskich działań mafii, która wprowadziła takie zmiany pod wodzą "ojca chrzestnego" o ksywie "profesor" L. B.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 0
  Zagajnik(2017-12-06)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Domena funkcyjna .com.pl
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata (bez czytnika)
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata
Hosting WWW START